Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Organizacje ochrony konsumentów pozywają Facebooka

30.11.2010 / ebos/heise online Organizacje ochrony konsumentów pozywają Facebooka  

Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV) zamierza pozwać sieć społecznościową Facebook, aby zmusić jej operatora do ostrożniejszego obchodzenia się z prywatnymi informacjami użytkowników. Organizacja uważa, że naruszane są prawa ochrony danych osobowych i prawa konsumentów i dlatego wniesiono pozew – ogłosiła w poniedziałek (29 listopada) federacja VZBV. Facebook do tej pory ignorował upomnienia VZBV.

Organizacje konsumenckie piętnują w szczególności funkcję odnajdywania przyjaciół na Facebooku, w której internauci za pomocą adresów e-mailowych szukają znajomych. Jeśli ci nie są jeszcze członkami Facebooka, ich adresy są używane do rozsyłania zaproszeń. Odbywa się to jednak bez deklaracji o zgodzie lub jej braku ze strony zapraszanego – stwierdza VZBV.

Platforma internetowa nie reagowała na wezwania do poprawienia tej funkcji. "Dlatego też czujemy się zobowiązani do wymuszenia przestrzegania standardów konsumenckich i standardów ochrony danych osobowych na drodze sądowej" – oświadczył prezes VZBV Gerd Billen. Facebook nie przedstawił stanowiska w tej sprawie, ponieważ firma nie zna jeszcze treści pozwu. Jednocześnie rzeczniczka Facebooka informuje o rozmowach prowadzonych z niemieckim inspektorem ochrony danych.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.