Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Służba Więzienna zbroi się

02.12.2010 / ebos/ms Służba Więzienna zbroi się  

- Wymiana uzbrojenia w Służbie Więziennej to jeden z priorytetów. Jest to także istotny element przeprowadzanej reformy więziennictwa. Chodzi bowiem o poprawę bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy Służby Więziennej – powiedział w trakcie wizyty w radomskim Areszcie Śledczym Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Posiadany przez Służbę Więzienną sprzęt, wyprodukowany w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, wskutek znacznego wyeksploatowania nie wzmacnia bezpieczeństwa funkcjonariuszy.

Duża awaryjność, brak oryginalnych części zamiennych, trudności z zapewnieniem profesjonalnego serwisu naprawczego, a nade wszystko zagrożenie jakie stwarza dla bezpieczeństwa użytkujących go funkcjonariuszy oraz osób postronnych wskazuje na konieczność jego szybkiej wymiany.

Potwierdzają to także zdarzenia nadzwyczajne związane z użyciem broni palnej do których dochodziło z udziałem funkcjonariuszy.

- W tegorocznym planie wydatków budżetowych więziennictwa dokonano przesunięcia środków budżetowym przeznaczając kwotę 3,3 mln złotych na zakup fabrycznie nowego wyposażenia. Za tę kwotę zakupiono w Fabryce Broni „ŁUCZNIK – Radom” w Radomiu 2.345 kompletów pistoletów Walther oraz 100 kompletów broni palnej tego samego typu w wersji szkolnej przeznaczonych do bezpiecznej nauki jej obsługiwania w ośrodkach szkolenia Służby Więziennej – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski.

- Równocześnie, z uwagi na to, że Służba Więzienna dysponowała znacznymi zasobami starego, wyeksploatowanego i niejednokrotnie nieprzydatnego do aktualnie realizowanych zadań wyposażenia podjęliśmy działania zmierzające do jego sprzedaży i przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków finansowych na zakup nowego sprawnego techniczne sprzętu. Działania te zakończyły się sukcesem – dodał Minister.

W wyniku sprzedaży nadwyżek starego i wyeksploatowanego uzbrojenia uzyskano środki finansowe w wysokości 2,8 mln złotych, które zostaną przeznaczone na zakup nowego wyposażenia. Stosowne procedury przetargowe uruchomione zostaną na przełomie roku.

W ich wyniku zakupionych zostanie około 1000 kompletów pistoletów oraz 600 kompletów pistoletów maszynowych. W przypadku pistoletów, w ten sposób zakończony zostałby proces wymiany. Obecnie trwają prace nad sprzedażą zbędnej amunicji.

W 2011 r. w dalszym ciągu trwać będą prace związane z wymianą uzbrojenia. Zamknięcie całego programu wymiany broni palnej powinno nastąpić w 2012 roku.

W trakcie wizyty w Areszcie Śledczym w Radomiu Minister Krzysztof Kwiatkowski dokonał inspekcji tej jednostki oraz wziął udział w odprawie rocznej. Oprócz Ministra obecni na niej byli także Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Keller oraz Dyrektor Okręgu Warszawskiego Służby Więziennej Pani ppłk Anna Osowska-Rembecka.
Obok zagadnień wynikających z bieżącej realizacji zadań i obowiązków nałożonych na Służbę Więzienną tematem poruszanym na odprawie była także reforma struktury organizacyjnej więziennictwa, której celem jest m.in. większa efektywność pracy penitencjarnej.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.