Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Sfałszowane leki zabijają!

06.12.2010 / ebos/kgp Sfałszowane leki zabijają!  

Jeszcze kilka lat temu leki z nielegalnego obrotu kupowano na rynkach i bazarach. Dziś miejscem ich oferowania jest przede wszystkim Internet. Ciągły monitoring stron oferujących do sprzedaży te nielegalne produkty lecznicze to jedno z zadań pionu do walki z Przestępczością Gospodarczą polskiej Policji. W ciągu trzech kwartałów funkcjonariusze wszczęli 251 postępowań w tej sprawie.

Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci wszczęli 251 postępowań w związku z walką z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi, a w 2009 roku aż 260.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Funkcjonariusze kontrolują bazary, kluby i siłownie. Ponadto monitorują także strony internetowe, bo jak wynika z ich dotychczasowych ustaleń, w sieci znajduje się znaczna ilość stron oferujących do sprzedaży te specyfiki.

Tylko na początku października policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych.

Był to efekt międzynarodowej akcji OPERATION PANGEA III, skierowanej w nielegalny handel lekami prowadzony, m.in. przez Internet. Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP monitorowali adresy stron internetowych, ogłoszenia zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych i aukcje internetowe.

Ponadto policjanci wspólnie z pracownikami Wojewódzkich Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych oraz Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych przeprowadzili kontrole sklepów zielarskich, punktów handlowych typu “sex-shop”, targowisk, bazarów i gabinetów medycyny naturalnej. Jak się okazuje oprócz produktów leczniczych w obiegu handlowym znajdują się, m.in.: preparaty ziołowe, suplementy diety, odżywki dla sportowców, czy produkty „medycyny orientalnej”.

W wyniku tej akcji wszczęto 33 postępowania przygotowawcze z art. 124, 127 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, art. 286 kk, art. 152 par. 2 kk, art. 128 Ustawy o ochronie przyrody, art. 96 ust. 2 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Policjanci zabezpieczyli łącznie 17.471 sztuk tabletek, opakowań, butelek, ampułek i saszetek.

Rok wcześniej, w listopadzie 2009 roku w wyniku akcji PANGEA II, policjanci wszczęli 12 postępowań przygotowawczych i zabezpieczyli 364 sztuki tabletek, które miały zostać wprowadzone bez uprawnienia do obrotu handlowego za pomocą Internetu. Rodzaje i nazwy zabezpieczonych produktów to, m.in.: Arthrotec, Cytotec, Megace, Fluoksetyna (Prozac).


Pamiętajmy! Zażywanie leków niewiadomego pochodzenia może być szkodliwe.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zażywaniem tego typu środków. Dlatego policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.

Co to są sfałszowane produkty lecznicze?

* Sfałszowane produkty lecznicze są to udające leki, nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nie przebadane produkty.
* Zawierają dużą ilość wysoce toksycznych zanieczyszczeń, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.
* Często działają zbyt słabo, nieodpowiednio lub nie działają wcale, z uwagi na niewłaściwą ilość, brak lub inną niż podana na opakowaniu substancję czynną.

Jak się ustrzec przed zakupem sfałszowanych produktów leczniczych?

* Produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne!
* Nigdy nie kupujmy leków na bazarach, w siłowniach, klubach fitness czy w sex-shopach!
* Szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przyjmowanie leków wydawanych na receptę, które zostały zakupione za pośrednictwem Internetu!

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.