Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Sfałszowane leki zabijają!

06.12.2010 / ebos/kgp Sfałszowane leki zabijają!  

Jeszcze kilka lat temu leki z nielegalnego obrotu kupowano na rynkach i bazarach. Dziś miejscem ich oferowania jest przede wszystkim Internet. Ciągły monitoring stron oferujących do sprzedaży te nielegalne produkty lecznicze to jedno z zadań pionu do walki z Przestępczością Gospodarczą polskiej Policji. W ciągu trzech kwartałów funkcjonariusze wszczęli 251 postępowań w tej sprawie.

Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci wszczęli 251 postępowań w związku z walką z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi, a w 2009 roku aż 260.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Funkcjonariusze kontrolują bazary, kluby i siłownie. Ponadto monitorują także strony internetowe, bo jak wynika z ich dotychczasowych ustaleń, w sieci znajduje się znaczna ilość stron oferujących do sprzedaży te specyfiki.

Tylko na początku października policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych.

Był to efekt międzynarodowej akcji OPERATION PANGEA III, skierowanej w nielegalny handel lekami prowadzony, m.in. przez Internet. Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP monitorowali adresy stron internetowych, ogłoszenia zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych i aukcje internetowe.

Ponadto policjanci wspólnie z pracownikami Wojewódzkich Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych oraz Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych przeprowadzili kontrole sklepów zielarskich, punktów handlowych typu “sex-shop”, targowisk, bazarów i gabinetów medycyny naturalnej. Jak się okazuje oprócz produktów leczniczych w obiegu handlowym znajdują się, m.in.: preparaty ziołowe, suplementy diety, odżywki dla sportowców, czy produkty „medycyny orientalnej”.

W wyniku tej akcji wszczęto 33 postępowania przygotowawcze z art. 124, 127 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, art. 286 kk, art. 152 par. 2 kk, art. 128 Ustawy o ochronie przyrody, art. 96 ust. 2 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Policjanci zabezpieczyli łącznie 17.471 sztuk tabletek, opakowań, butelek, ampułek i saszetek.

Rok wcześniej, w listopadzie 2009 roku w wyniku akcji PANGEA II, policjanci wszczęli 12 postępowań przygotowawczych i zabezpieczyli 364 sztuki tabletek, które miały zostać wprowadzone bez uprawnienia do obrotu handlowego za pomocą Internetu. Rodzaje i nazwy zabezpieczonych produktów to, m.in.: Arthrotec, Cytotec, Megace, Fluoksetyna (Prozac).


Pamiętajmy! Zażywanie leków niewiadomego pochodzenia może być szkodliwe.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zażywaniem tego typu środków. Dlatego policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.

Co to są sfałszowane produkty lecznicze?

* Sfałszowane produkty lecznicze są to udające leki, nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nie przebadane produkty.
* Zawierają dużą ilość wysoce toksycznych zanieczyszczeń, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.
* Często działają zbyt słabo, nieodpowiednio lub nie działają wcale, z uwagi na niewłaściwą ilość, brak lub inną niż podana na opakowaniu substancję czynną.

Jak się ustrzec przed zakupem sfałszowanych produktów leczniczych?

* Produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne!
* Nigdy nie kupujmy leków na bazarach, w siłowniach, klubach fitness czy w sex-shopach!
* Szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przyjmowanie leków wydawanych na receptę, które zostały zakupione za pośrednictwem Internetu!

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.