Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

100 lat daktyloskopii...

02.09.2009 / policja.pl / ebos.pl 100 lat daktyloskopii...  

Daktyloskopia jako dziedzina kryminalistyki obchodzi swoje 100-lecie na ziemiach polskich. Od dziś do 4 września na Uniwersytecie Warszawskim teoretycy i praktycy kryminalistyki, naukowcy oraz policjanci z Polski i zagranicy wymieniają doświadczenia z zakresu badań daktyloskopijnych. W inauguracji konferencji wzięli udział wiceminister swia Adam Rapacki i Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

Zgromadzonych gości przywitali prof. dr hab. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW i wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki. Minister pogratulował inicjatorom konferencji. Według niego jest to znakomita okazja do wymiany poglądów. W swoim wystąpieniu odniósł się do przemian kryminalistyki na przestrzeni lat. Patronat honorowy nad konferencją objął Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk. Podkreślił on, że pomysł obchodów 100-lecia daktyloskopii od samego początku cieszył się jego aprobatą. Prof. dr hab. Krzysztof Rączka zauważył, że uroczyste obchody 100-lecia daktyloskopii na ziemiach polskich połączone zostały z 90. rocznicą powołania Policji Państwowej w Polsce.

Celem konferencji jest prezentacja prac badawczych i wymiana doświadczeń związanych z szeroko rozumianą problematyką daktyloskopii oraz wypracowanie kierunków dalszego rozwoju tej nauki. Wspólne obrady kierownictwa Uniwersytetu Warszawskiego, kadry kierowniczej Policji, pracowników naukowych, zaproszonych gości oraz ekspertów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego pozwolą na uściślenie stanowisk w zakresie prawnym, formalnym i merytorycznym wykonywania ekspertyz daktyloskopijnych. Eksperci zapoznają się z najnowszą interpretacją przepisów prawnych dot. ekspertyzy i roli biegłego w procesie karnym. Jest to szczególnie istotne w kontekście rozpoczynającej się na forum europejskim dyskusji na temat harmonizacji międzynarodowych standardów dotyczących wykorzystania dowodów naukowych w prowadzonych śledztwach. W dyskusji zostaną poruszone problemy rodzajów opinii oraz jakości pracy. Bardzo ważnym elementem będzie także nawiązanie wspólnych kontaktów, które być może zaowocują rozpoczęciem pracy nad nowymi projektami badawczymi.

Przewodniczącym komitetu naukowego konferencji jest prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski. Inicjatorem międzynarodowej konferencji jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji. Impreza przygotowywana została w porozumieniu z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.