Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Policja ujawniła tożsamość 200 tysięcy informatorów

15.12.2010 / ebos/heise online Policja ujawniła tożsamość 200 tysięcy informatorów  

Szeryf z hrabstwa Mesa w amerykańskim stanie Kolorado ma niemały kłopot. Przez przypadek jego biuro ujawniło w Sieci tożsamość współpracujących z policją informatorów. W rekordach bazy danych znajdowały się ich adresy, numery telefonów, numery ubezpieczenia społecznego, zeznania i powiązania z ofiarami przestępstw.

Do wycieku doszło już w kwietniu, ale dopiero w grudniu przypadkowa osoba powiadomiła biuro szeryfa o tym, że znalazła swoje dane, używając wyszukiwarki Google'a. W tej chwili FBI do spółki z internetowym koncernem próbują ustalić, kto łączył się z tymi zasobami. Wiadomo, że dochodziło do połączeń z USA, ale też spoza granic kraju.

Wyciek zagraża bezpieczeństwu około 200 tysięcy współpracowników organów ścigania. Biuro szeryfa ma pełne ręce roboty, próbując ustalić listę osób, którym na pewno trzeba zapewnić ochronę. Baza zawierała informacje dotyczące głównie spraw związanych z narkotykami.

Do ujawnienia informacji doszło, gdy jeden z pracowników przeniósł do nowego komputera zawartość dysku z zapisaną w postaci tekstowej departamentową bazą danych. Wydawało mu się, że ma do czynienia z zamkniętym i dobrze zabezpieczonym systemem, który pozwala dzielić się dokumentami w obrębie instytucji, tymczasem umieścił zbiory w katalogach udostępnianych przez podłączony do Internetu serwer WWW.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.