Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Lekcje z Temidą

20.12.2010 / ebos/na wokandzie Lekcje z Temidą  

Z badań opinii publicznej wynika, że Polacy nie posiadają podstawowej wiedzy na temat zasad działania wymiaru sprawiedliwości. Jak to zmienić? Trzeba zacząć od edukacji w szkołach – postanowiło kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości oraz samorząd radców prawnych.

Pierwsze kilkugodzinne lekcje prawa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzone w ramach przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie”, zaczną się zaraz po przyszłorocznych feriach zimowych. O różnicach między prawem cywilnym i prawem karnym, zakresie obowiązków sędziego, adwokata i prokuratora, a także instytucjach składających się na system sprawiedliwości, jako pierwsi dowiedzą się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi. Lekcje poprowadzą pro bono radcowie zrzeszeni w Krajowej Izbie Radców Prawnych.

– Kształtowanie świadomości prawnej trzeba zacząć na tyle wcześnie, aby prawnik nie był „strażakiem” wzywanym, gdy sytuacja jest już bardzo zła – twierdzą organizatorzy akcji z Ministerstwa Sprawiedliwości i KIRP. Dlatego też młodzież biorąca udział w lekcjach, zamiast z cechami języka aktów prawnych, zapozna się z podstawowymi przepisami prawa regulującymi codzienne problemy – jak choćby własność rzeczy, prawa konsumenta czy prawa przysługujące stronom przed sądem. Program praktycznych lekcji prawa w szkołach ponadgimnazjalnych obejmował będzie też prawa i obowiązki obywatela w kontaktach z przedstawicielami oraz jednostkami władzy wszystkich szczebli.

Lekcje w Łodzi to jedynie pilotaż programu mającego na celu walkę z wykluczeniem prawnym obywateli, a także odmitologizowanie instytucji wymiaru sprawiedliwości i uczynienie ich bardziej dostępnymi dla obywateli. W zamyśle MS i KIRP lekcje prawa mają mieć charakter ogólnopolski, pomysłodawcy liczą też, że w ich prowadzenie zaangażują się przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych.

Program lekcji prawa dla uczniów liceów i techników to nie jedyne działania Ministerstwa Sprawiedliwości prowadzone w celu upowszechniania wiedzy o prawie. Od kwietnia 2010 br. resort realizuje inny nowatorski pomysł polegający na organizacji cyklu dwugodzinnych spotkań edukacyjnych dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów (tak kierunków prawniczych, jak i nieprawniczych), na których przekazywane są najbardziej istotne informacje dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Spotkania te znacznie różnią się od tradycyjnych lekcji i wykładów – prowadzący je wykładowcy przekazują wiedzę głównie za pomocą metod interaktywnych i aktywizujących, w tym scenek sytuacyjnych oraz studiów przypadku. W spotkaniach edukacyjnych docelowo weźmie udział ok. 7,2 tys. uczniów oraz 2,3 tys. studentów.

Ministerstwo Sprawiedliwości w ostatnim czasie wydało również dwie publikacje upowszechniające wiedzę o prawie – poradnik dla dzieci zatytułowany „Będę świadkiem w sądzie” oraz broszurę „Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze”, której każda z trzech części poświęcona jest innemu typowi postępowania – cywilnemu, karnemu i sądowoadministracyjnemu. Publikacja broszur, jak również organizacja spotkań edukacyjnych dla uczniów i studentów, współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości”.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.