Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Czujność funkcjonariusza SW - więzień zatrzymany na ulicy

20.12.2010 / ebos/forum penitencjarne Czujność funkcjonariusza SW - więzień zatrzymany na ulicy  

W dniu wolnym od służby funkcjonariusz z Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu rozpoznał i doprowadził do zatrzymania i osadzenia skazanego, który nie powrócił z przepustki.

Kapral Artur Luźniak w czasie wolnym od pracy spacerował ulicami Wrocławia, kiedy ku swojemu zdumieniu w jednym z przechodniów rozpoznał skazanego.

Krzysztof B. od listopada 2006 r. we wrocławskiej dwójce odbywał karę pozbawienia wolności, m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Za właściwą postawę i dobre sprawowanie został skierowany do zatrudnienia na terenie jednostki. Pracował w radiowęźle, często korzystał z przepustek. Z ostatniej nie powrócił.

Korzystając z wolności, w grudniu ubiegłego roku prawdopodobnie pomógł w ucieczce Januszowi C., jednemu ze współosadzonych z zakładu karnego nr2 we Wrocławiu.

Skojarzywszy te fakty kpr. Luźniak natychmiast poinformował swoich przełożonych. – Obserwuj go dyskretnie i czekaj na dalsze dyspozycje –usłyszał od por. Bartłomieja Lenartowicza, kierownika działu ochrony. W tym czasie por. Lenartowicz i mł. chor. Wojciech Dziuba, zbrojmistrz udali się w miejsce pobytu osadzonego, wskazane przez kpr. Artura Luźniaka.

Wezwano również policję, która po przybyciu na miejsce nie podjęła jednak dalszych działań. Po konsultacji telefonicznej z dyrekcją zakładu we Wrocławiu funkcjonariusze SW kontynuowali obserwację w rejonie ul. Poświęckiej we Wrocławiu, gdzie wcześniej widziano Krzysztofa B.

Po ok.30 minutach z jednej z bram wyszedł skazany B. Obserwujący go funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg, zajeżdżając mu drogę samochodem. Zdezorientowany osadzony zaczął uciekać, więziennicy podążyli zanim. Uciekinier wpadł do lokalu gastronomicznego, gdzie wtargnął do części kuchennej, prawdopodobnie w poszukiwaniu tylnego wyjścia. Został jednak ujęty, obezwładniony i przetransportowany do Aresztu Śledczego we Wrocławiu.

Funkcjonariusze biorący udział w tym niecodziennym wydarzeniu zostali nagrodzeni przez dyrekcję jednostki.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.