Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Czosnek też może być ... nielegalny

27.12.2010 / ebos/kgp Czosnek też może być ... nielegalny  

Policjanci z Lublina zabezpieczyli 48 ton czosnku, który został nielegalnie sprowadzony do naszego kraju z Chin. Oficjalnie firma sprowadzała do kraju cebulę.Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wynoszą około 300 tys. złotych. Do sprawy zatrzymano 4 mężczyzn.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 28 do 35 lat. Do zatrzymań doszło na terenie woj. mazowieckiego.

Jak wynikało z ustaleń policjantów, 29-letni Michał K., będąc właścicielem firmy, oficjalnie sprowadzał do Polski chińską cebulę. W rzeczywistości zaś w kontenerach znajdował się inny towar. W połowie grudnia zamówione kontenery wpłynęły do portu w Gdyni. Jeden z nich, w miniony poniedziałek, został odebrany przez 29-latka. Z pominięciem dalszej procedury celnej załadunek, zamiast do Urzędu Celnego, trafił jednak na prywatną posesję.

Policjanci weszli na teren tego gospodarstwa, gdy odbywał się rozładunek samochodu. Zabezpieczono około 24 tony czosnku o wartości rynkowej około 300 tys. złotych. Z ustaleń wynikało, że drugi taki kontener znajduje się jeszcze w porcie w Gdynie. Informacja ta została przekazana funkcjonariuszom celnym. Po sprawdzeniu załadunku okazało się, że w kontenerze zamiast cebuli znajduje się podobna ilość nielegalnie sprowadzonego do Polski czosnku.

Łącznie policjanci zabezpieczono blisko 48 ton chińskiego czosnku o wartości rynkowej około 600 tys. złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków szacowane są na około 300 tys. złotych.

W świetle obowiązujących przepisów świeży czosnek pochodzący z krajów spoza Unii Europejskiej podlega ścisłemu nadzorowi wykonywanemu przez Agencję Rynku Rolnego, realizowanemu przez wydawanie zezwoleń na przewóz w ramach kontyngentu oraz przewóz bez preferencji.

Do sprawy zatrzymano czterech mężczyzn, w wieku od 28 do 35 lat, zamieszanych w nielegalny proceder. Wszyscy są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Węgrowie. Poniosą odpowiedzialność z kodeksu karno-skarbowego.

W trakcie przeszukania pomieszczeń należących jednego z zatrzymanych, 35-letniego Grzegorza M., policjanci ujawnili także posiadaną bez pozwolenie broń typu rewolwer wraz z amunicją. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono ponadto dokumentację związaną z działalnością firmy Michała K. oraz samochód ciężarowy wraz z naczepą o wartości około 90 tys. złotych.

W policyjnych czynnościach brali udział także funkcjonariusze Izby Celnej w Warszawie oraz referat Mobilny Grupy Kontrolnej w Siedlcach. Jak mówią policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.