Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Czosnek też może być ... nielegalny

27.12.2010 / ebos/kgp Czosnek też może być ... nielegalny  

Policjanci z Lublina zabezpieczyli 48 ton czosnku, który został nielegalnie sprowadzony do naszego kraju z Chin. Oficjalnie firma sprowadzała do kraju cebulę.Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków wynoszą około 300 tys. złotych. Do sprawy zatrzymano 4 mężczyzn.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 28 do 35 lat. Do zatrzymań doszło na terenie woj. mazowieckiego.

Jak wynikało z ustaleń policjantów, 29-letni Michał K., będąc właścicielem firmy, oficjalnie sprowadzał do Polski chińską cebulę. W rzeczywistości zaś w kontenerach znajdował się inny towar. W połowie grudnia zamówione kontenery wpłynęły do portu w Gdyni. Jeden z nich, w miniony poniedziałek, został odebrany przez 29-latka. Z pominięciem dalszej procedury celnej załadunek, zamiast do Urzędu Celnego, trafił jednak na prywatną posesję.

Policjanci weszli na teren tego gospodarstwa, gdy odbywał się rozładunek samochodu. Zabezpieczono około 24 tony czosnku o wartości rynkowej około 300 tys. złotych. Z ustaleń wynikało, że drugi taki kontener znajduje się jeszcze w porcie w Gdynie. Informacja ta została przekazana funkcjonariuszom celnym. Po sprawdzeniu załadunku okazało się, że w kontenerze zamiast cebuli znajduje się podobna ilość nielegalnie sprowadzonego do Polski czosnku.

Łącznie policjanci zabezpieczono blisko 48 ton chińskiego czosnku o wartości rynkowej około 600 tys. złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków szacowane są na około 300 tys. złotych.

W świetle obowiązujących przepisów świeży czosnek pochodzący z krajów spoza Unii Europejskiej podlega ścisłemu nadzorowi wykonywanemu przez Agencję Rynku Rolnego, realizowanemu przez wydawanie zezwoleń na przewóz w ramach kontyngentu oraz przewóz bez preferencji.

Do sprawy zatrzymano czterech mężczyzn, w wieku od 28 do 35 lat, zamieszanych w nielegalny proceder. Wszyscy są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Węgrowie. Poniosą odpowiedzialność z kodeksu karno-skarbowego.

W trakcie przeszukania pomieszczeń należących jednego z zatrzymanych, 35-letniego Grzegorza M., policjanci ujawnili także posiadaną bez pozwolenie broń typu rewolwer wraz z amunicją. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono ponadto dokumentację związaną z działalnością firmy Michała K. oraz samochód ciężarowy wraz z naczepą o wartości około 90 tys. złotych.

W policyjnych czynnościach brali udział także funkcjonariusze Izby Celnej w Warszawie oraz referat Mobilny Grupy Kontrolnej w Siedlcach. Jak mówią policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.