Czwartek 19 października 2017 Wydanie nr 3524

Wojna o patenty w sądach

28.12.2010 / ebos/heise online Wojna o patenty w sądach  

Kancelarie adwokackie wyspecjalizowane w kwestiach patentowych pracowały przed Bożym Narodzeniem pełną parą, aby jeszcze przed świętami usunąć z drogi przeszkody.

I tak w pozwie patentowym pomiędzy Microsoftem i Motorolą obie strony zintensyfikowały działania. Wojowniczo usposobione koncerny w nowym procesie sięgają po kolejne patenty i rozszerzają krąg atakowanych produktów. Motorola zaatakowała na microsoftowego Xboksa wraz z Kinectem. Microsoft nie pozostał dłużny i sięgnął po kolejne patenty z dziedziny rejestrowania wideo i ekranów dotykowych.

Obie firmy przed różnymi sądami toczą spory o prawa patentowe i licencje. Wymianę ciosów na początku października rozpoczął software'owy gigant, wszczynając proces przeciwko Motoroli. W kolejnym pozwie z początku listopada koncern zarzucił konkurentowi, że w patentach związanych ze standardami żąda zbyt wygórowanych opłat patentowych, a tym samym narusza własne zobowiązania wobec organizacji standaryzacyjnych. Producent smartfonów odpowiedział kontrpozwem, w którym stwierdził, że koncern z Redmond narusza patenty w Windows i w konsoli Xbox.

W wojnach o patenty do smartfonów dał o sobie znać Hopewell Culture & Design, który wniósł pozew przeciwko jedenastu firmom. Wśród pozwanych, których spółka ta oskarża o naruszanie patentu 7,171,625 są między innymi Apple, Motorola, Samsung, HTC, LG i Nokia. Patent stanowiący podstawę pozwu opisuje metodę "podwójnego kliknięcia" w interfejsach użytkowników. Apple i LG a także Canon i TiVo są adresatami kolejnego pozwu należącej do Alcatela Lucenta – spółki Multimedia Patent Trust. W procesie chodzi o cztery patenty na kodeki wideo. Jeszcze inne pozwy patentowe wniesiono przeciwko Nokii, HTC, Dellowi i Apple'owi.

Na krótko przed świętami doszło również do zakończenia sporu. Proces patentowy producenta chipów Spansion, który przetrwał nawet jego upadłość, został ostatecznie zamknięty wyrokiem amerykańskiej Komisji ds. Handlu Zagranicznego (International Trade Commission, ITC). ITC uznała, że nie doszło do naruszenia praw patentowych ani ze strony Samsunga, ani też ze strony innych firm, które stosowały w swoich produktach flashowe układy Samsunga. Komisja oddaliła zatem pozew patentowy Spansiona.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.