Piątek 24 listopada 2017 Wydanie nr 3560

Cyberprzemoc atakuje coraz młodszych

07.01.2011 / ebos/nauka w polsce Cyberprzemoc atakuje coraz młodszych  

Naukowcy alarmują, że liczba przypadków cyberprzemocy wśród najmłodszych wzrasta. Z badań wynika, że około 60 procent dzieci doświadczyło nieprzyjemności w internecie lub przez telefon komórkowy - informuje University of Stavanger.

Dwukrotnie częściej niż chłopcy narażone na tego rodzaju przemoc są dziewczęta. Naukowcy szacują, że najwięcej, bo aż 39,7 procent, "szkodliwych" informacji pojawia się na najpopularniejszym portalu społecznościowym, Facebooku.

Media społecznościowe w ostatnich latach, pomimo wielu zalet, stały się kolejnym narzędziem wirtualnej przemocy. Wraz z telefonem komórkowym i komunikatorami internetowymi stanowią one główny kanał tego rodzaju agresji.

Rozwój technologii przyczynił się również do obniżenia progu wieku osób stosujących i narażonych na wirtualne niebezpieczeństwa.

"Gdy koledzy siadają razem, wysłanie obraźliwej, anonimowej wiadomości, może im się wydawać łatwe i niezobowiązujące" - twierdzi Tove Flack, badaczka z University of Stavanger, posiadająca bogate doświadczenie w walce z przemocą.

"Dorosłym może być szczególnie trudno odkryć tradycyjne przejawy znęcania się, nie mówiąc już o wirtualnych. Media cyfrowe tworzą nowe i trudne wyzwania. Istotny jest brak jakiejkolwiek tolerancji dla cyberprzemocy, w takim samym stopniu jak nie powinno tolerować się wszelkich przejawów przemocy" - podkreśla Flack.

Dzieci i młodzież, będący agresorami, są często nieświadomi tego, jak silnie takie wiadomości mogą oddziaływać na odbiorcę. Nie zdają sobie sprawy z tego, że publikowane przez nich informacje mogą zostać wytropione. Nie wiedzą również, że mogliby ponieść odpowiedzialność za publikowane treści.
Flack uważa, że szkoły powinny podjąć kroki w celu przejęcia kontroli nad takimi zdarzeniami.

Sama współtworzy specjalny program, który udziela placówkom porad dotyczących tego, jak zapobiegać, wykrywać i rozwiązywać tego rodzaju problemy. Twierdzi, że najważniejszy jest całkowity brak tolerancji wobec przemocy.

Naukowcy podkreślają, że przede wszystkim w walkę przeciw cyberprzemocy powinni włączyć się rodzice. Na początek powinni obserwować i uczyć się logiki cyfrowego świata. Mogłoby to utrudnić dzieciom posiadanie sekretnego, cyfrowego życia.

Rodzice często są nieświadomi, że ich pociechy doświadczają tego rodzaju przemocy. Gdyby wiedzieli, na jakie niebezpieczeństwa napotykają ich dzieci, być może wyrzuciliby komputer z domu. Naukowcy nie proponują jednak tak desperackiego posunięcia.

Twierdzą natomiast, że rodzice mogliby wiele osiągnąć poprzez częstsze kontakty z dziećmi. Jednym ze sposobów kontroli mogłoby być umieszczenie komputera w centralnym pokoju w domu.

"Powinniśmy ustalić limity na korzystanie z telefonów i komputerów. Technologia jednak nie jest czymś, czego powinniśmy się bać. Jako rodzic możesz zostać przyjacielem swoich dzieci na Facebooku, nawet jeśli one nie uważają tego za fajne" - powiedział Arne Olav Nygard z University of Stavanger.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.