Sobota 24 czerwca 2017 Wydanie nr 3407

Cyberprzemoc atakuje coraz młodszych

07.01.2011 / ebos/nauka w polsce Cyberprzemoc atakuje coraz młodszych  

Naukowcy alarmują, że liczba przypadków cyberprzemocy wśród najmłodszych wzrasta. Z badań wynika, że około 60 procent dzieci doświadczyło nieprzyjemności w internecie lub przez telefon komórkowy - informuje University of Stavanger.

Dwukrotnie częściej niż chłopcy narażone na tego rodzaju przemoc są dziewczęta. Naukowcy szacują, że najwięcej, bo aż 39,7 procent, "szkodliwych" informacji pojawia się na najpopularniejszym portalu społecznościowym, Facebooku.

Media społecznościowe w ostatnich latach, pomimo wielu zalet, stały się kolejnym narzędziem wirtualnej przemocy. Wraz z telefonem komórkowym i komunikatorami internetowymi stanowią one główny kanał tego rodzaju agresji.

Rozwój technologii przyczynił się również do obniżenia progu wieku osób stosujących i narażonych na wirtualne niebezpieczeństwa.

"Gdy koledzy siadają razem, wysłanie obraźliwej, anonimowej wiadomości, może im się wydawać łatwe i niezobowiązujące" - twierdzi Tove Flack, badaczka z University of Stavanger, posiadająca bogate doświadczenie w walce z przemocą.

"Dorosłym może być szczególnie trudno odkryć tradycyjne przejawy znęcania się, nie mówiąc już o wirtualnych. Media cyfrowe tworzą nowe i trudne wyzwania. Istotny jest brak jakiejkolwiek tolerancji dla cyberprzemocy, w takim samym stopniu jak nie powinno tolerować się wszelkich przejawów przemocy" - podkreśla Flack.

Dzieci i młodzież, będący agresorami, są często nieświadomi tego, jak silnie takie wiadomości mogą oddziaływać na odbiorcę. Nie zdają sobie sprawy z tego, że publikowane przez nich informacje mogą zostać wytropione. Nie wiedzą również, że mogliby ponieść odpowiedzialność za publikowane treści.
Flack uważa, że szkoły powinny podjąć kroki w celu przejęcia kontroli nad takimi zdarzeniami.

Sama współtworzy specjalny program, który udziela placówkom porad dotyczących tego, jak zapobiegać, wykrywać i rozwiązywać tego rodzaju problemy. Twierdzi, że najważniejszy jest całkowity brak tolerancji wobec przemocy.

Naukowcy podkreślają, że przede wszystkim w walkę przeciw cyberprzemocy powinni włączyć się rodzice. Na początek powinni obserwować i uczyć się logiki cyfrowego świata. Mogłoby to utrudnić dzieciom posiadanie sekretnego, cyfrowego życia.

Rodzice często są nieświadomi, że ich pociechy doświadczają tego rodzaju przemocy. Gdyby wiedzieli, na jakie niebezpieczeństwa napotykają ich dzieci, być może wyrzuciliby komputer z domu. Naukowcy nie proponują jednak tak desperackiego posunięcia.

Twierdzą natomiast, że rodzice mogliby wiele osiągnąć poprzez częstsze kontakty z dziećmi. Jednym ze sposobów kontroli mogłoby być umieszczenie komputera w centralnym pokoju w domu.

"Powinniśmy ustalić limity na korzystanie z telefonów i komputerów. Technologia jednak nie jest czymś, czego powinniśmy się bać. Jako rodzic możesz zostać przyjacielem swoich dzieci na Facebooku, nawet jeśli one nie uważają tego za fajne" - powiedział Arne Olav Nygard z University of Stavanger.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.