Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni

07.01.2011 / ebos/kgp Mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni  

Determinacja policjantów oraz nowe możliwości, jakie daje współczesna kryminalistyka udowodniły po raz kolejny, że mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni.

Sprawcy brutalnego zabójstwa sprzed 11 lat w rękach Policji. Wiedza śledczych została wzbogacona przez nowoczesne techniki kryminalistyczne, które pozwoliły wyjaśnić tajemnicze okoliczności zbrodni sprzed dekady. Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego wspólnie z zespołem „Archiwum X” Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi postawili przed obliczem wymiaru sprawiedliwości dwóch podejrzanych o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 41-letniego łodzianina. Zarówno 51 latek jak i jego 57-letni wspólnik 5 stycznia decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im dożywocie za kratami.

30 stycznia 2000 roku w kompleksie leśnym w okolicach podłódzkiej miejscowości Stróża przypadkowy przechodzień natrafił na rozczłonkowane zwłoki mężczyzny. Wiele wskazywało na to, że ciało zostało tam podrzucone. Identyfikacja wskazała, że był to 41-letni łodzianin zaginiony kilka dni wcześniej po wyjściu z domu w dzielnicy Górna. Mimo przesłuchań kilkudziesięciu osób i wielu innych działań podjętych wówczas przez śledczych zebrany materiał dowodowy nie okazał się wystarczający do zatrzymania sprawcy i przedstawienia mu zarzutu.

Sprawę umorzono ale nie została zapomniana przez kryminalnych. W listopadzie 2010 roku natrafili oni na informację dotycząca tej zbrodni. Okazała się ona przełomem. Kolejne tygodnie policjanci spędzili na ponownej analizie podjętego na nowo śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Łódź –Widzew. Posiadaną wiedzę weryfikowali z pomocą nowoczesnych metod obejmujących m.in. współczesne możliwości ujawniania, badania i identyfikacji śladów. Ze wsparciem przyszli eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

3 stycznia doszło do zatrzymania pierwszego z podejrzanych – 57-latka. Dzień później kryminalni dotarli do jego 51-letniego wspólnika przebywającego aktualnie w areszcie śledczym za pobicie. Obaj mają za sobą bogatą przeszłość kryminalną. Poznali się podczas wielu lat spędzonych w zakładach karnych. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń w nocy z 24 na 25 stycznia 2000 roku w jednym z mieszkań w dzielnicy Górna dotkliwie pobili ofiarę a następnie zmasakrowali i zbezcześcili jej zwłoki porzucając rozczłonkowane w lesie. Dziś już wiadomo, że pokrzywdzony znał swoich oprawców. Doszło pomiędzy nimi do konfliktu na tle porachunków osobistych, które zakończyły się tragicznie dla 41-latka.

Determinacja policjantów oraz nowe możliwości, jakie daje współczesna kryminalistyka udowodniły, że mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni.

Zarówno 51 latkowi jak i jego 57-letniemu wspólnikowi grozi dożywocie -najwyższy wymiar kary adekwatny do wyjątkowo okrutnego czynu jakiego się dopuścili.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.