Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni

07.01.2011 / ebos/kgp Mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni  

Determinacja policjantów oraz nowe możliwości, jakie daje współczesna kryminalistyka udowodniły po raz kolejny, że mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni.

Sprawcy brutalnego zabójstwa sprzed 11 lat w rękach Policji. Wiedza śledczych została wzbogacona przez nowoczesne techniki kryminalistyczne, które pozwoliły wyjaśnić tajemnicze okoliczności zbrodni sprzed dekady. Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego wspólnie z zespołem „Archiwum X” Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi postawili przed obliczem wymiaru sprawiedliwości dwóch podejrzanych o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 41-letniego łodzianina. Zarówno 51 latek jak i jego 57-letni wspólnik 5 stycznia decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im dożywocie za kratami.

30 stycznia 2000 roku w kompleksie leśnym w okolicach podłódzkiej miejscowości Stróża przypadkowy przechodzień natrafił na rozczłonkowane zwłoki mężczyzny. Wiele wskazywało na to, że ciało zostało tam podrzucone. Identyfikacja wskazała, że był to 41-letni łodzianin zaginiony kilka dni wcześniej po wyjściu z domu w dzielnicy Górna. Mimo przesłuchań kilkudziesięciu osób i wielu innych działań podjętych wówczas przez śledczych zebrany materiał dowodowy nie okazał się wystarczający do zatrzymania sprawcy i przedstawienia mu zarzutu.

Sprawę umorzono ale nie została zapomniana przez kryminalnych. W listopadzie 2010 roku natrafili oni na informację dotycząca tej zbrodni. Okazała się ona przełomem. Kolejne tygodnie policjanci spędzili na ponownej analizie podjętego na nowo śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Łódź –Widzew. Posiadaną wiedzę weryfikowali z pomocą nowoczesnych metod obejmujących m.in. współczesne możliwości ujawniania, badania i identyfikacji śladów. Ze wsparciem przyszli eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

3 stycznia doszło do zatrzymania pierwszego z podejrzanych – 57-latka. Dzień później kryminalni dotarli do jego 51-letniego wspólnika przebywającego aktualnie w areszcie śledczym za pobicie. Obaj mają za sobą bogatą przeszłość kryminalną. Poznali się podczas wielu lat spędzonych w zakładach karnych. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń w nocy z 24 na 25 stycznia 2000 roku w jednym z mieszkań w dzielnicy Górna dotkliwie pobili ofiarę a następnie zmasakrowali i zbezcześcili jej zwłoki porzucając rozczłonkowane w lesie. Dziś już wiadomo, że pokrzywdzony znał swoich oprawców. Doszło pomiędzy nimi do konfliktu na tle porachunków osobistych, które zakończyły się tragicznie dla 41-latka.

Determinacja policjantów oraz nowe możliwości, jakie daje współczesna kryminalistyka udowodniły, że mimo upływu lat sprawcy przestępstw nie mogą czuć się bezkarni.

Zarówno 51 latkowi jak i jego 57-letniemu wspólnikowi grozi dożywocie -najwyższy wymiar kary adekwatny do wyjątkowo okrutnego czynu jakiego się dopuścili.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.