Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Będzie ekstradycja Juliana Paul Assange założyciela Wikileaks ?

12.01.2011 / ebos/heise online Będzie ekstradycja Juliana Paul Assange założyciela Wikileaks ?  

W Wielkiej Brytanii rusza postępowanie prawne mające zadecydować o ewentualnej ekstradycji założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a. Trzydziestodziewięcioletni Australijczyk chce uniknąć konfrontacji ze szwedzkimi organami śledczymi. Obawia się bowiem, że Szwecja wyda go Stanom Zjednoczonym.

Podczas wtorkowego posiedzenia sądu termin rozprawy dotyczącej wniosku ekstradycyjnego wyznaczono na 7 i 8 lutego.

Na mocy wydanego w Szwecji międzynarodowego nakazu aresztowania Australijczyk został najpierw aresztowany w Wielkiej Brytanii, a potem zwolniony za kaucją. Assange, który dobrowolnie zgłosił się na policję, od świąt Bożego Narodzenia mieszka w domu swojego przyjaciela Vaughna Smitha w południowo-wschodniej Anglii. Tam musi codziennie meldować się w komisariacie, a także nosić elektroniczną bransoletkę.

Szwedzki wymiar sprawiedliwości prowadzi przeciwko założycielowi WikiLeaks śledztwo w sprawie przestępstw seksualnych i dlatego żąda jego ekstradycji. W dwóch przypadkach miał on zmusić partnerkę do odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia wbrew jej woli. Assange odpiera zarzuty o molestowanie i utrzymuje, że seks z obiema kobietami uprawiał za ich zgodą.

Jego adwokaci mają pretensje do prokurator Marianne Ny z sądu w Göteborgu o wydanie unijnego nakazu aresztowania Assange'a z zamiarem przesłuchania go w Szwecji. Ich zdaniem to niedopuszczalne. Według nich przesłuchanie można by zaaranżować także w Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą, ekstradycja do Szwecji niesie ze sobą ryzyko "nielegalnego wywiezienia" oskarżonego do USA albo nawet do Guantanamo. A tam nie można wykluczyć tortur ani kary śmierci. Poza tym obrońcy Assange'a wytykają Szwecji utajnienie odciążających go SMS-ów obu kobiet. Podobno w ich treści jest mowa o "rewanżu" i "robieniu dużych pieniędzy".

Według doniesień mediów równolegle do postępowania karnego w Szwecji przygotowywany jest w USA akt oskarżenia przeciwko Assange'owi. W ostatnich miesiącach portal internetowy WikiLeaks upublicznił dziesiątki tysięcy dokumentów dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku oraz zawartość zastrzeżonych depesz dyplomatycznych. Zmusiło to przede wszystkim Stany Zjednoczone do podjęcia działań wyjaśniających. Amerykański wymiar sprawiedliwości już zażądał od serwisów internetowych takich jak Twitter wydania stosownych danych.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.