Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Co robią dzieci w internecie?

26.01.2011 / ebos/kid protect Co robią dzieci w internecie?  

Jak wynika z analizy eKid przeprowadzonej przez firmę PBI na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius, Internet coraz mocniej zaznacza swoją obecność w życiu młodzieży szkolnej. Dorasta młode pokolenie użytkowników, którzy bez Internetu nie wyobrażają sobie życia. Co robią dzieci w Internecie i do czego go wykorzystują?

Z opracowania PBI wynika, że 13 procent polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia, z czego 4 procent to młodzież gimnazjalna. Wśród najmłodszych internautów (7-12 lat), większość – 58 procent - stanowią chłopcy.

Uzyskane z Megapanelu dane wskazują, że Internet na dobre zagościł w życiu młodych użytkowników. Im starsze dzieci, tym częściej spędzają czas przed ekranem komputera. Na przykład, 2/3 internautów w wieku gimnazjalnym korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie.

Sieć, dla najmłodszych internautów, to przede wszystkim źródło informacji o kulturze i rozrywce, nowych technologiach, codziennych wydarzeniach. Zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści sięgają do internetu, by wyszukiwać interesujące ich informacje dotyczące edukacji, czy też swoich zainteresowań.Niemniej ważne są dla dzieci i nastolatków serwisy społecznościowe, na które zagląda ponad 90% badanych. 56% internautów w wieku poniżej 13 lat podtrzymuje kontakty ze znajomymi dzięki Naszej Klasie, a 36% za pośrednictwem Facebooka.

Niestety, młodzi internauci odwiedzają w Sieci również strony o treści dla nich nieodpowiedniej. Kategorią, która zawsze budzi najwięcej emocji jest erotyka. Okazuje się, że co czwarty internauta w wieku do 12 lat zajrzał na przynajmniej jedną witrynę o takim charakterze. W grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi aż 42 procent.

eKid PBI to opracowanie pokazujące aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie. Dane pochodzą z cyklicznego badania Megapanel PBI/Gemius realizowanego od 2005 roku na zlecenie PBI przez firmę Gemius. Analiza eKid, która powstała we współpracy z Fundacją Kidprotect.pl, będzie publikowana co pół roku.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.