Piątek 17 listopada 2017 Wydanie nr 3553

Co robią dzieci w internecie?

26.01.2011 / ebos/kid protect Co robią dzieci w internecie?  

Jak wynika z analizy eKid przeprowadzonej przez firmę PBI na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius, Internet coraz mocniej zaznacza swoją obecność w życiu młodzieży szkolnej. Dorasta młode pokolenie użytkowników, którzy bez Internetu nie wyobrażają sobie życia. Co robią dzieci w Internecie i do czego go wykorzystują?

Z opracowania PBI wynika, że 13 procent polskich internautów to dzieci poniżej 16 roku życia, z czego 4 procent to młodzież gimnazjalna. Wśród najmłodszych internautów (7-12 lat), większość – 58 procent - stanowią chłopcy.

Uzyskane z Megapanelu dane wskazują, że Internet na dobre zagościł w życiu młodych użytkowników. Im starsze dzieci, tym częściej spędzają czas przed ekranem komputera. Na przykład, 2/3 internautów w wieku gimnazjalnym korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie.

Sieć, dla najmłodszych internautów, to przede wszystkim źródło informacji o kulturze i rozrywce, nowych technologiach, codziennych wydarzeniach. Zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści sięgają do internetu, by wyszukiwać interesujące ich informacje dotyczące edukacji, czy też swoich zainteresowań.Niemniej ważne są dla dzieci i nastolatków serwisy społecznościowe, na które zagląda ponad 90% badanych. 56% internautów w wieku poniżej 13 lat podtrzymuje kontakty ze znajomymi dzięki Naszej Klasie, a 36% za pośrednictwem Facebooka.

Niestety, młodzi internauci odwiedzają w Sieci również strony o treści dla nich nieodpowiedniej. Kategorią, która zawsze budzi najwięcej emocji jest erotyka. Okazuje się, że co czwarty internauta w wieku do 12 lat zajrzał na przynajmniej jedną witrynę o takim charakterze. W grupie wiekowej 13-15 lat odsetek ten wynosi aż 42 procent.

eKid PBI to opracowanie pokazujące aktywności dzieci w wieku 7-15 lat w Internecie. Dane pochodzą z cyklicznego badania Megapanel PBI/Gemius realizowanego od 2005 roku na zlecenie PBI przez firmę Gemius. Analiza eKid, która powstała we współpracy z Fundacją Kidprotect.pl, będzie publikowana co pół roku.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.