Piątek 20 października 2017 Wydanie nr 3525

Prokuratorzy rezygnują z pozwu w sprawie Google-Street View

03.02.2011 / ebos/heise online Prokuratorzy rezygnują z pozwu w sprawie Google-Street View  

W sporze o niezamierzone podsłuchiwanie prywatnych danych w otwartych sieciach bezprzewodowych przez pojazdy robiące zdjęcia dla usługi Street View koncern Google osiągnął pozasądowe porozumienie z 40 amerykańskimi prokuratorami stanowymi.

Firmie nie grozi już pozew w tej sprawie – ogłosili wspólnie prokurator generalny stanu Connecticut George Jepsen oraz komisarz ds. ochrony konsumentów Jerry Farrel.

Latem 2010 roku prokuratorzy stanowi postanowili zbadać ewentualne naruszenia prawa, do jakich mogło dojść w trakcie zbierania danych dla usługi Street View. Google początkowo odpierał zarzuty dotyczące podsłuchiwania sieci WLAN, ale później musiał przyznać, że przez niedopatrzenie samochody Street View rzeczywiście to robiły.

Ponieważ koncern przyznał się do zbierania danych, prokuratorzy tymczasowo zrezygnowali ze złożenia w sądzie pozwu. Jednak organizacje konsumenckie już krytykują obraną drogę ugody pozasądowej i domagają się śledztwa przeciwko Google'owi prowadzonego przez Kongres USA.

Na skutek pozyskiwania danych z sieci bezprzewodowych firma ściągnęła sobie na głowę kłopoty z organami ochrony danych, prokuratorami i rządami w wielu krajach – m.in. w Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Kanadzie i Korei Południowej. Poza tym usługą Street View zainteresowała się amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) i Federalna Komisja Handlu (FTC). Ta ostatnia wstrzymała jednak postępowanie przeciwko Google'owi, gdy firma zadeklarowała gotowość do usunięcia informacji zebranych w sieciach WLAN.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.