Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Będzie ponowny wniosek o ekstradycję Edwarda Mazura?

04.02.2011 / ebos/ms Będzie ponowny wniosek o ekstradycję Edwarda Mazura?  

Współpraca prawna między Polską a Stanami Zjednoczonymi, możliwość przesłania kolejnego wniosku o ekstradycję Edwarda Mazura, a także sprawa skazanego w USA obywatela Polski Rafała Pietrzaka – to tylko niektóre tematy poruszone w trakcie wczorajszego (3 luty) spotkania Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego z Prokuratorem Generalnym USA Eric’em Holder’em Jr.

Do spotkania doszło w Krakowie przy okazji kolejnego szczytu G6, czyli spotkania ministrów spraw wewnętrznych i administracji Unii Europejskiej oraz przedstawicieli USA.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wraz z amerykańskim Prokuratorem Generalnym omówili zagadnienia dotyczące współpracy w zakresie zwalczania cyberprzestępczości i terroryzmu na poziomie współpracy bilateralnej i europejskiej. W tym kontekście Minister Krzysztof Kwiatkowski otrzymał zaproszenie do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Waszyngtonie.
Jednym z głównych punktów dzisiejszej rozmowy było także omówienie sposobów usprawnienia wykonywania wniosków ekstradycyjnych. W tym celu powołana zostanie polsko-amerykańska grupa robocza, która wspólnie oceniać będzie kompletność wniosków ekstradycyjnych z punktu widzenia drugiej strony (państwa wezwanego do ekstradycji). Zminimalizuje to ryzyko odrzucania takich wniosków. Będzie to pierwszy tego typu zespół powołany z jakimkolwiek innym państwem.

W tym kontekście poruszono temat ekstradycji Edwarda Mazura.

- Chodzi o sprawdzenie, jaka jest możliwość skierowania do USA ponownego wniosku o ekstradycję Mazura, w kontekście nowych ustaleń łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która prowadzi sprawę zabójstwa gen. Marka Papały. Wystosowanie kolejnego wniosku o ekstradycję Mazura uzależnione jest od nowych znaczących ustaleń – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Ekstradycja Edwarda Mazura jest jedną z priorytetowych spraw w prawnych relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Minister Sprawiedliwości w trakcie spotkania poruszył także sprawę polskiego obywatela Rafała Pietrzaka skazanego wyrokiem sądu Teksas na karę 30 lat pozbawienia wolności. Sprawa ta jest w zainteresowaniu polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości od 2000 r.

Ministrowie Sprawiedliwości RP już kilkakrotnie zwracali się o przekazanie Pietrzaka do Polski w celu dalszego wykonywania przez niego orzeczonej kary. Ostatni raz miało to miejsce w 2009 r. Zostaliśmy wówczas powiadomieni przez Departament Stanu USA, że wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony ze względu na brak zgody władz stanu Teksas.
- W związku z tym, że w tym roku mija kolejny okres po amerykańskiej odmowie, po którym mamy prawo złożyć ponowny wniosek w tej sprawie, zapowiedziałem złożenie takiego wniosku. Wcześniej zwrócimy się do naszych amerykańskich partnerów o przekazanie nam dokumentów, które umożliwią przesłanie takiego wniosku – poinformował Krzysztof Kwiatkowski. - Chodzi o m.in. potwierdzenie prawomocności wyroku amerykańskiego – dodał Minister Sprawiedliwości.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.