Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Dzień Bezpiecznego Internetu

08.02.2011 / ebos/heise online Dzień Bezpiecznego Internetu  

Dziś w Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Z tej okazji Eurostat opublikował dane, które pochodzą z badań przeprowadzonych – głównie w drugim kwartale 2010 roku – wśród internautów w wieku od 16 do 74 lat z 27 krajów UE.

Prawie co trzeci użytkownik Internetu w Unii Europejskiej w minionym roku musiał się zmagać ze szkodnikami komputerowymi. Jak poinformował w poniedziałek (7 lutego) mający swoją siedzibę w Luksemburgu europejski urząd statystyczny Eurostat, średnio 31 procent ankietowanych użytkowników odpowiedziało, że w 2010 roku w ich komputerze znalazł się malware (trojan, robak itp.).

Jak twierdzi Eurostat, spośród krajów członkowskich UE w największym stopniu problem szkodliwego oprogramowania dotyczył Bułgarii (58 procent), Malty (50 procent) i Słowacji (47 procent). Najmniej problemów z malware'em miały za to Austria (14 procent), Irlandia (15 procent), Finlandia (20 procent). Polska z 30 procentami znalazła się w środku stawki (jeden punkt procentowy poniżej unijnej średniej).

Według Eurostatu średnio 84 procent unijnych internautów korzysta z oprogramowania zabezpieczającego, ale już np. aplikacje chroniące dzieci w dalszym ciągu nie są zbyt popularne. W 2010 roku 14 procent użytkowników, którzy mają dzieci, używało odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego. Najczęściej takie programy są spotykane w Luksemburgu i Słowenii (po 25 procent).

Zestawienie zamyka Bułgaria, gdzie takie programy zainstalował przeciętnie jeden na 50 użytkowników. Niestety, Polacy z wynikiem 5 procent plasują się w dolnej części tabeli.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.