Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Przerwane przesłuchanie w sprawie ekstradycji Assange'a

08.02.2011 / ebos/heise online Przerwane przesłuchanie w sprawie ekstradycji Assange'a  

Julian Assange broni się wszelkimi możliwymi metodami przed grożącą mu ekstradycją do Szwecji. Na okoliczność sądowego przesłuchania w poniedziałek (7 lutego) w Londynie, prawnicy założyciela WikiLeaks, skupieni wokół działacza na rzecz praw człowieka Geoffreya Robertsona oraz cenionego adwokata Marka Stephensa opublikowali w Internecie liczący 35 stron dokument zawierający strategię obrony. Główną linią obrony jest stwierdzenie, że unijny nakaz aresztowania Assange'a nie ma mocy prawnej.

W Szwecji nie zostało przeciw Assange'owi wystosowane oficjalne oskarżenie, a tymczasem jest ono wymagane w przypadku tego rodzaju nakazu. Ponadto prokurator z Göteborga, Marianne Ny, nie jest odpowiednią instancją, która mogłaby wystosować europejski nakaz aresztowania, argumentował Robertson. Jeden ze świadków obrony, emerytowana szwedzka sędzia i profesor prawa Britta Sundburg-Weitman, powiedziała przed sądem, że "postępowanie przeciwko Assange'owi od samego początku było dziwne".

Szwedzkie władze wszczęły jak na razie jedynie przeciwko Assange'owi postępowanie przygotowawcze. Zarzuca mu się uprawianie w sierpniu 2010 roku w Sztokholmie seksu bez zabezpieczenia z dwoma kobietami, mimo że obydwie z nich nalegały na użycie prezerwatyw. Ponadto Assange miał też zbliżyć się do jednej z kobiet, gdy ta jeszcze spała, a to w Szwecji może zostać uznane z gwałt. Odbywający się w Londynie proces cieszył się w poniedziałek ogromnym zainteresowaniem mediów. W sądzie pojawiła się także grupa zwolenników Assange'a, w tym działaczka na rzecz praw człowieka, Bianca Jagger.

Przesłuchanie przed sądem grodzkim w Belmarsh ma być kontynuowane dzisiaj (8 lutego). Zanim zostanie ogłoszona decyzja na temat ewentualnej ekstradycji Assange'a, może minąć nawet dziesięć dni. Później obie strony będą miały możliwość wykorzystania dostępnych środków prawnych przed sądem apelacyjnym, w związku z czym zatwierdzenie ostatecznej decyzji może przeciągnąć się nawet do kilku tygodni, a nawet miesięcy.

Prawnicy Assange'a podkreślają ponadto, że nie ma podstaw do ekstradycji, ponieważ ich klient nie jest w Szwecji formalnie oskarżony o ciężkie przestępstwo, a jedynie potrzebny do przesłuchania. Trzeba przy tym zauważyć, że w Szwecji pojęcie gwałtu ma szerszą definicję, niż w innych państwach. Z tego powodu w kraju tym bardzo często wszczynane są postępowania karne w sprawie gwałtu, ale znacznie rzadziej dochodzi w nich do postawienia faktycznego aktu oskarżenia. Tego ostatniego wciąż brakuje w sprawie Assange'a.

Obrońcy Assange'a obawiają się również późniejszej ekstradycji swojego klienta do Stanów Zjednoczonych, a nawet jego uwięzienia w obozie Guantanamo na Kubie. Przeprowadzenie takiej ekstradycji jest łatwiejsze ze Szwecji, niż z Wielkiej Brytanii. Ten pogląd nie jest jednak podzielany przez wszystkich ekspertów od prawa. Aby ekstradycja do USA mogła się odbyć, w kraju tym musiałoby zostać najpierw wszczęte postępowanie karne przeciwko Assange'owi – warunek ten póki co nie jest spełniony.

Na dziś zaplanowano oczekiwane z niecierpliwością oświadczenie kolejnego świadka obrony – byłego szwedzkiego prokuratora generalnego. Sven-Erik Alhem potwierdził w poniedziałek na łamach tabloidu "Expressen", że wystąpi on w roli biegłego z zakresu prawa.

Alhem krytykuje postępowanie szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości przeciwko Assange'owi, ponieważ pierwsza prokurator, która zajmowała się sprawą szefa platformy whistleblowerów, od razu ujawniła mediom tożsamość Australijczyka. Ponadto za niewłaściwe uznaje on całkowicie odmienne postępowanie trzech zajmujących się kolejno tą sprawą prokuratorów. "Jeśli to ja byłbym odpowiedzialny za tę sprawę, toczyłaby się ona w inny sposób."

Assange uniknął więzienia dzięki kaucji w wysokości 240 tysięcy funtów (około 288 tysięcy euro). Obecnie przebywa on u jednego ze znajomych w południowo-wschodniej Anglii. Assange zaapelował już także do rządu Australii o stworzenie mu warunków do powrotu do ojczyzny.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.