Czwartek 29 czerwca 2017 Wydanie nr 3412

Co trzeci polski nastolatek doświadczył przemocy

23.02.2011 / ebos/fdn Co trzeci polski nastolatek doświadczył przemocy  

Każdego roku Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z firmą Gemius Polska przeprowadza badania skali doświadczeń przemocy i wykorzystywania nastolatków w wieku 15-18 lat w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Młodzi ludzie relacjonują, jak często zdarzyło im się pobicie, poniżenie i różne formy wykorzystywania seksualnego ze strony dorosłych i rówieśników. Zgłaszają również, czy padli ofiarą rozboju, kradzieży lub umyślnego zniszczenia ich własności.

Oprócz doświadczeń ostatniego roku w trakcie badań diagnozowane są również przypadki kontaktów seksualnych z osobami dorosłymi przed ukończeniem przez badanych 15 lat. Dorośli podejmujący takie kontakty dopuszczają się czynów zakazanych przez polskie prawo.

Badania Fundacji Dzieci Niczyje pokazały, że w 2010 roku ponad 80% nastolatków w wieku 15-18 lat doświadczyło jakiejś formy wiktymizacji.

* 17% nastolatków doświadczyło przemocy fizycznej ze strony osoby dorosłej – w większości przypadków sprawcami byli członkowie rodziny;
* 4% zostało zgwałconych lub siłą zmuszanych do kontaktów seksualnych;
* 11% padło ofiarą rozboju – odebrano im ich własność przy użyciu siły lub groźby;
* 9% dziewcząt i 6% chłopców miało kontakty seksualne z osobami dorosłymi przed ukończeniem 15 roku życia.

Co trzeci młody człowiek doświadczył czterech lub więcej form wiktymizacji - w tej kwalifikowanej kategorii znalazła się zdecydowana większość ofiar bezpośredniej przemocy fizycznej i seksualnej ze strony dorosłych.

Znaczna część badanych pesymistycznie ocenia możliwość otrzymania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. 37% młodych ludzi nie ma nadziei, że ktoś pomógłby im, gdyby doświadczali przemocy w rodzinie. Blisko jedna trzecia (30%) badanych myśli, że byliby pozostawieni sami sobie w sytuacji wymuszania na nich kontaktów seksualnych przez znajomą osobę dorosłą. Blisko połowa (44%) respondentów sądzi, że nie znaleźliby pomocy, gdyby padli ofiarą cyberprzemocy ze strony swoich rówieśników.

Wyniki badań wiktymizacji pokazują, że mimo rosnącego zainteresowania problemem przemocy wobec dzieci ze strony polityków, profesjonalistów i polskiego społeczeństwa znaczna liczba dzieci i młodzieży wciąż doświadcza różnych form przemocy – fizycznej, psychicznej i seksualnej.
- Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci ciągle jest dla nas wyzwaniem. Dzieci i młodzież doświadczający krzywdzenia często czują się bezradni, zagubieni, nie wiedzą jak szukać pomocy i wsparcia. Bliski kontakt z dzieckiem - rozmowa, obserwacja i wrażliwość na zmiany jego zachowania i sposobu życia może ułatwić rozpoznanie, że jest ofiarą przemocy lub wykorzystywania – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje oraz autorka badań.

Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi badania wiktymizacji dzieci i młodzieży od 2009 r. Cykliczne powtarzanie badań na takiej samej próbie nastolatków, z wykorzystaniem tego samego narzędzia badawczego pozwoli śledzić trendy krzywdzących doświadczeń polskiej młodzieży w kolejnych latach.
Skala doświadczeń różnych form wiktymizacji przez młodzież w 2010 roku nie zmieniła się znacząco w porównaniu do danych z roku 2009.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.