Piątek 24 listopada 2017 Wydanie nr 3560

Pies w więziennej celi

25.02.2011 / ebos/sw Pies w więziennej celi  

Z inicjatywy Dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Romana Paszko od lutego 2011r ruszył w hajnowskim areszcie nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem psów.

Dogoteriapia - kynoterapia to naturalna metoda wspomagania w leczeniu i rehabilitacji przy pomocy psów, mająca na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim ludziom, którzy tego potrzebują: niepełnosprawnym, chorym, starszym, samotnym. Jest to jedna z wielu definicji pracy z udziałem psa polegającej na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych.

Z inicjatywy Dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Romana Paszko od lutego 2011r ruszył w areszcie nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem elementów dogoterapii "Przyjaciele, czyli pies w celi". Zajęcia z psami uzupełniają oddziaływania korekcyjne wobec skazanych przez co ułatwiają ich społeczną readaptacją po opuszczeniu zakładu karnego.

Główne założenia tego rodzaju oddziaływań polegają na ułatwianiu pokonywania oporów przed nawiązywania kontaktu, zmniejszaniu konfliktów w grupie współosadzonych, wypełnianiu wolnego czasu, nauce odpowiedzialności oraz wzroście poczucia sprawstwa (wyszkolenie psa zwiększa jego szanse na adopcję). Korzyść z programu odniosą zarówno skazani jak i psy z miejscowego schroniska. Być może po zakończeniu programu psy znajda nowy dom.

Od wielu lat ten sposób resocjalizacji z dużymi sukcesami wykorzystywany jest w jednostkach penitencjarnych Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Eksperymentalny program "Dogs Behind" zaczęto realizować, od 1987 roku, w zakładach karnych USA. Więźniowie po ukończeniu specjalistycznego kursu zajmowali się układaniem psów - przewodników dla osób niewidomych.

Zaobserwowano, że udział w zajęciach wpływa na zmniejszanie agresji, skazani lepiej funkcjonowali w warunkach izolacji, czuli się bardziej odpowiedzialni i potrzebni. Więźniowie po opuszczeniu zakładów łatwiej przystosowywali się do życia w normalnych warunkach (większość podejmowała pracę z psami). Z czasem eksperymentalny program dogoterapii w zakładach karnych stał się programem narodowym stosowanym w całych Stanach Zjednoczonych.

W Polsce tego typu działania podejmowała Fundacja "Ama Canem". W 2005 roku, przy udziale Zakładu Poprawczego w Ignacewie Łódzkim i łódzkiego schroniska dla psów, zainicjowany został program pod nazwą "Pomóżmy sobie". Program ten miał na celu resocjalizację wychowanków przez socjalizację psów przygotowywanych do adopcji. Młodzież przebywająca w zakładach poprawczych nabrała (dzięki terapii) właściwego stosunku do życia i szacunku do zwierząt.

Program "Przyjaciele, czyli pies w celi" jest realizowany przy współpracy z Fundacją "Ama Canem", Silva Lupus - Marta Czerwińska i Arkadiusz Lichnerowicz, Stowarzyszenie Delta Polska, "Psi ratownicy". Partnerami programu są CZSW w Warszawie, OISW w Białymstoku, Urząd Miasta w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Schronisko "Ciapek", Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce oraz Szkolny Klub Wolontariusza przy Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Patron medialny sprawuje Specjalistyczny portal o psach www.psy24.pl, Kurier Poranny i Radio Racja.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.