Sobota 24 czerwca 2017 Wydanie nr 3407

Pies w więziennej celi

25.02.2011 / ebos/sw Pies w więziennej celi  

Z inicjatywy Dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Romana Paszko od lutego 2011r ruszył w hajnowskim areszcie nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem psów.

Dogoteriapia - kynoterapia to naturalna metoda wspomagania w leczeniu i rehabilitacji przy pomocy psów, mająca na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim ludziom, którzy tego potrzebują: niepełnosprawnym, chorym, starszym, samotnym. Jest to jedna z wielu definicji pracy z udziałem psa polegającej na wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych.

Z inicjatywy Dyrektora Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Romana Paszko od lutego 2011r ruszył w areszcie nowatorski program społecznej readaptacji skazanych z wykorzystaniem elementów dogoterapii "Przyjaciele, czyli pies w celi". Zajęcia z psami uzupełniają oddziaływania korekcyjne wobec skazanych przez co ułatwiają ich społeczną readaptacją po opuszczeniu zakładu karnego.

Główne założenia tego rodzaju oddziaływań polegają na ułatwianiu pokonywania oporów przed nawiązywania kontaktu, zmniejszaniu konfliktów w grupie współosadzonych, wypełnianiu wolnego czasu, nauce odpowiedzialności oraz wzroście poczucia sprawstwa (wyszkolenie psa zwiększa jego szanse na adopcję). Korzyść z programu odniosą zarówno skazani jak i psy z miejscowego schroniska. Być może po zakończeniu programu psy znajda nowy dom.

Od wielu lat ten sposób resocjalizacji z dużymi sukcesami wykorzystywany jest w jednostkach penitencjarnych Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Eksperymentalny program "Dogs Behind" zaczęto realizować, od 1987 roku, w zakładach karnych USA. Więźniowie po ukończeniu specjalistycznego kursu zajmowali się układaniem psów - przewodników dla osób niewidomych.

Zaobserwowano, że udział w zajęciach wpływa na zmniejszanie agresji, skazani lepiej funkcjonowali w warunkach izolacji, czuli się bardziej odpowiedzialni i potrzebni. Więźniowie po opuszczeniu zakładów łatwiej przystosowywali się do życia w normalnych warunkach (większość podejmowała pracę z psami). Z czasem eksperymentalny program dogoterapii w zakładach karnych stał się programem narodowym stosowanym w całych Stanach Zjednoczonych.

W Polsce tego typu działania podejmowała Fundacja "Ama Canem". W 2005 roku, przy udziale Zakładu Poprawczego w Ignacewie Łódzkim i łódzkiego schroniska dla psów, zainicjowany został program pod nazwą "Pomóżmy sobie". Program ten miał na celu resocjalizację wychowanków przez socjalizację psów przygotowywanych do adopcji. Młodzież przebywająca w zakładach poprawczych nabrała (dzięki terapii) właściwego stosunku do życia i szacunku do zwierząt.

Program "Przyjaciele, czyli pies w celi" jest realizowany przy współpracy z Fundacją "Ama Canem", Silva Lupus - Marta Czerwińska i Arkadiusz Lichnerowicz, Stowarzyszenie Delta Polska, "Psi ratownicy". Partnerami programu są CZSW w Warszawie, OISW w Białymstoku, Urząd Miasta w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Schronisko "Ciapek", Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce oraz Szkolny Klub Wolontariusza przy Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Patron medialny sprawuje Specjalistyczny portal o psach www.psy24.pl, Kurier Poranny i Radio Racja.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.