Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Matura zamiast narkotyków

28.02.2011 / ebos/sw Matura zamiast narkotyków  

W Areszcie Śledczym w Białymstoku, pod patronatem MONAR-u, w ramach programu „Nauka zamiast narkotyków” skazani uczą się pod opieką nauczycieli języka polskiego, WOS i historii. W programie uczestniczy 9 skazanych mężczyzn z problemem narkotykowym w wieku od 25 do 39 roku życia. Warunkiem przystąpienia do egzaminu maturalnego jest pozytywny wynik egzaminów ze wszystkich objętych nauczaniem przedmiotów.

Białostoccy nauczyciele w ramach wolontariatu, pomagają im przygotować się do egzaminów w zakresie liceum ogólnokształcącego. W lutym odbywają się egzaminy przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną z Łomży, która przyjeżdża do aresztu celem przeprowadzenia egzaminów z następujących przedmiotów: technologia informacyjna, WOS, język polski, matematyka, biologia, historia, geografia, język angielski i język rosyjski.

Pozytywny wynik egzaminu „zalicza” skazanemu dany przedmiot. W kolejnym semestrze, skazani będą dalej kontynuować naukę w systemie eksternistycznym i zdobywać wiedzę z kolejnych przedmiotów. Warunkiem przystąpienia do egzaminu maturalnego jest pozytywny wynik egzaminów ze wszystkich objętych nauczaniem przedmiotów. Najbliższa sesja egzaminacyjna w białostockiej jednostce odbędzie się 25.02.2011 w godzinach od 15.00 do 17.00, a wyniki przeprowadzonych egzaminów znane będą pod koniec marca tego roku. Warto podkreślić, że osadzeni z zapałem uczestniczą w zaoferowanych im zajęciach. Często wspólnie uczą się w celach mieszkalnych i świetlicach, pomagając sobie wzajemnie przyswoić zadany materiał.

Udział skazanych w programie „Nauka zamiast narkotyków” pozwala im po pozytywnym zdaniu egzaminów kończących naukę danego przedmiotu, przystąpić do matury. Jak wiadomo, uzyskanie świadectwa dojrzałości to krok do znalezienia zatrudnienia na wolności czy też kontynuowania nauki w szkole wyższej.

Uzyskanie wykształcenia jest jednym z elementów procesu resocjalizacji i jest niewątpliwie pozytywną przesłanką do uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia. Człowiek opuszczający mury więzienia i „posiadający w kieszeni” świadectwo dojrzałości może tak pokierować swoim życiem, by w przyszłości już nigdy nie wejść w konflikt z prawem. Może ukończyć studia wyższe i pomoc sobie w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, często trudnej i skomplikowanej.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.