Sobota 18 listopada 2017 Wydanie nr 3554

Czy informatorowi Wikileaks grozi kara śmierci?

04.03.2011 / ebos/heiseonline Czy informatorowi Wikileaks grozi kara śmierci?  

Według amerykańskich mediów Bradley Manning – domniemany informator WikiLeaks – usłyszał 22 kolejne punkty oskarżenia. Najcięższy zarzut to "kolaboracja z wrogiem" (aiding the enemy) – poinformowała stacja telewizyjna NBC, powołując się na źródła wojskowe.

Teoretycznie Manningowi grozi nawet kara śmierci, jednak prokuratura wojskowa dała już jasno do zrozumienia, że nie będzie się jej domagać. 23-latek przebywa w więzieniu wojskowym w Quantico (Wirginia).

Departament Obrony USA uważa Manninga za zdrajcę. Ten analityk wojskowy podczas służby w Iraku miał dostęp do setek tysięcy poufnych dokumentów. Oficjalne oskarżenie złożone przez armię dotyczy nagrania wideo, którym portal WikiLeaks wywołał poruszenie na całym świecie: film przedstawiał brutalny atak śmigłowca ostrzeliwującego irackich cywilów. Według relacji mediów na Manningu ciąży też zarzut przywłaszczenia 150 tysięcy tajnych depesz amerykańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wiele z nich zostało już upublicznionych.

Wniesione w środę nowe punkty oskarżenia wymieniają między innymi 16 przypadków, w których Manning bezprawnie przywłaszczył tajne dokumenty w celu opublikowania ich w Internecie – ze świadomością, że także wróg uzyska wgląd do tych informacji. Pozostałe zarzuty dotyczą nielegalnego przekazywania informacji wojskowych oraz oszustwa.

WikiLeaks odrzuca wszelkie oskarżenia. Zarzut "kolaboracji z wrogiem" to "mściwy atak na Manninga, ponieważ korzysta on z prawa do milczenia" – ogłosili whistleblowerzy za pośrednictwem Twittera, pisząc, że "nie ma na to [współpracę z wrogiem – przyp. red.] żadnych dowodów". Zgodnie z wydanym komunikatem wojskowi śledczy nie znaleźli bezpośrednich powiązań między Manningiem a założycielem WikiLeaks Julianem Assange'em.

Jak podaje NBC, dołączenie nowych zarzutów poprzedziło siedmiomiesięczne śledztwo. Według danych wojskowych niektóre dokumenty opublikowane przez WikiLeaks zawierały nazwiska informatorów współpracujących z armią USA, przez co ich życie znalazło się w niebezpieczeństwie. Podobno część współpracowników umieszczono w bazach wojskowych w celu zapewnienia im ochrony. "Jednak nie znaleźliśmy wszystkich" – powiedział stacji telewizyjnej przedstawiciel sił zbrojnych.

Organizacja praw człowieka Amnesty International na początku roku zarzuciła amerykańskim władzom "nieludzkie traktowanie" Manninga. Jej zdaniem jest on przetrzymywany w złych warunkach. Pentagon stanowczo odrzuca te zarzuty, twierdząc, że Manning jest traktowany tak samo jak pozostali aresztanci.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.