Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

Czy informatorowi Wikileaks grozi kara śmierci?

04.03.2011 / ebos/heiseonline Czy informatorowi Wikileaks grozi kara śmierci?  

Według amerykańskich mediów Bradley Manning – domniemany informator WikiLeaks – usłyszał 22 kolejne punkty oskarżenia. Najcięższy zarzut to "kolaboracja z wrogiem" (aiding the enemy) – poinformowała stacja telewizyjna NBC, powołując się na źródła wojskowe.

Teoretycznie Manningowi grozi nawet kara śmierci, jednak prokuratura wojskowa dała już jasno do zrozumienia, że nie będzie się jej domagać. 23-latek przebywa w więzieniu wojskowym w Quantico (Wirginia).

Departament Obrony USA uważa Manninga za zdrajcę. Ten analityk wojskowy podczas służby w Iraku miał dostęp do setek tysięcy poufnych dokumentów. Oficjalne oskarżenie złożone przez armię dotyczy nagrania wideo, którym portal WikiLeaks wywołał poruszenie na całym świecie: film przedstawiał brutalny atak śmigłowca ostrzeliwującego irackich cywilów. Według relacji mediów na Manningu ciąży też zarzut przywłaszczenia 150 tysięcy tajnych depesz amerykańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wiele z nich zostało już upublicznionych.

Wniesione w środę nowe punkty oskarżenia wymieniają między innymi 16 przypadków, w których Manning bezprawnie przywłaszczył tajne dokumenty w celu opublikowania ich w Internecie – ze świadomością, że także wróg uzyska wgląd do tych informacji. Pozostałe zarzuty dotyczą nielegalnego przekazywania informacji wojskowych oraz oszustwa.

WikiLeaks odrzuca wszelkie oskarżenia. Zarzut "kolaboracji z wrogiem" to "mściwy atak na Manninga, ponieważ korzysta on z prawa do milczenia" – ogłosili whistleblowerzy za pośrednictwem Twittera, pisząc, że "nie ma na to [współpracę z wrogiem – przyp. red.] żadnych dowodów". Zgodnie z wydanym komunikatem wojskowi śledczy nie znaleźli bezpośrednich powiązań między Manningiem a założycielem WikiLeaks Julianem Assange'em.

Jak podaje NBC, dołączenie nowych zarzutów poprzedziło siedmiomiesięczne śledztwo. Według danych wojskowych niektóre dokumenty opublikowane przez WikiLeaks zawierały nazwiska informatorów współpracujących z armią USA, przez co ich życie znalazło się w niebezpieczeństwie. Podobno część współpracowników umieszczono w bazach wojskowych w celu zapewnienia im ochrony. "Jednak nie znaleźliśmy wszystkich" – powiedział stacji telewizyjnej przedstawiciel sił zbrojnych.

Organizacja praw człowieka Amnesty International na początku roku zarzuciła amerykańskim władzom "nieludzkie traktowanie" Manninga. Jej zdaniem jest on przetrzymywany w złych warunkach. Pentagon stanowczo odrzuca te zarzuty, twierdząc, że Manning jest traktowany tak samo jak pozostali aresztanci.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.