Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Raport CBŚ - więcej zorganizowanych grup przestępczych

14.03.2011 / ebos/kgp Raport CBŚ - więcej zorganizowanych grup przestępczych  

Centralne Biuro Śledcze KGP ma prawie 11 lat. Codzienność funkcjonariuszy CBŚ to walka z trzema najgroźniejszymi rodzajami przestępczości zorganizowanej – narkotykową, ekonomiczną i kryminalną. Do ich zadań należy też zwalczanie terroru kryminalnego i terroryzmu. Dzięki działaniom CBŚ z mapy przestępczości zorganizowanej cały czas znikają kolejne grupy przestępcze. Ale w 2010 roku zaobserwowano większą liczbę działających, zorganizowanych grup przestępczych aniżeli w 2009r.

Centralne Biuro Śledcze to profesjonalna kadra, świetne wyszkolenie i nowoczesna technika. Wszystko po to, by likwidować grupy przestępcze działające na terenie Polski i nie dopuścić do odbudowania struktur grup już rozbitych. O skuteczności CBŚ w 2010 r. świadczą liczby: 150 rozbitych grup przestępczych, 3590 zatrzymanych, 17 140 zarzutów karnych postawionych 5306 podejrzanym. Należy podkreślić, że 1731 osobom postawiono 1774 zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 165 osobom – 169 zarzutów kierowania grupą przestępczą.

Policjanci CBŚ objęli w 2010 r. zainteresowaniem 5615 osób działających w 547 grupach przestępczych: 501 grupach polskich, 36 międzynarodowych, 7 rosyjskojęzycznych i 3 grupach cudzoziemców. W zeszłym roku, podobnie jak w roku 2009, policjanci CBŚ skoncentrowali się przede wszystkim na walce z grupami o charakterze ekonomicznym i narkotykowym. Obserwuje się, że to właśnie te dwa nurty przestępczości w ciągu ostatnich kilku lat wypierają zorganizowaną przestępczość o charakterze kryminalnym. I tak w zainteresowaniu funkcjonariuszy CBŚ pozostawało: 213 grup narkotykowych, 177 ekonomicznych, 90 grup prowadzących stricte kryminalną aktywność oraz 67 zorganizowanych grup o działalności multiprzestępczej.

Warto wspomnieć, że w 2010 r. zidentyfikowano 453 liderów grup przestępczych: 407 liderów polskich grup przestępczych, 37 liderów grup międzynarodowych, 5 liderów grup rosyjskojęzycznych i 4 liderów grup cudzoziemców.

Podobnie jak w 2009 roku, w ubiegłym roku położono nacisk zarówno na odzyskiwanie mienia pochodzącego z przestępstw, jak i na zabezpieczenie mienia należącego do przestępców, co mocno uderza w ich „interesy”. We wszystkich prowadzonych w 2010 roku sprawach CBŚ zabezpieczyło mienie w wysokości ponad 229 mln złotych, a wartość mienia odzyskanego wyniosła ponad 29 mln złotych.

Istotnym obszarem działań funkcjonariuszy CBŚ jest walka z przestępczością narkotykową. Dzięki nim środki odurzające nie trafiają do polskich szkół, dyskotek, klubów i na ulice. W 2010 roku zlikwidowano 13 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 61 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W sumie zabezpieczono ponad 1226 kg narkotyków:

• 331,9 kg amfetaminy,
• 70,3 kg haszyszu,
• 698 g heroiny,
• 100,8 kg kokainy,
• 722 kg marihuany,
• ponad 233 tys. sztuk ekstazy,
• 339 szt. LSD
• 68 litrów BMK.

Drugim obszarem walki z przestępczością zorganizowaną jest przestępczość ekonomiczna – m.in. przemyt towarów na dużą skalę, nielegalna produkcja i handel wyrobami tytoniowymi, czy podrabianie paliw i wyłudzenia podatku VAT. Do najważniejszych zeszłorocznych sukcesów policjantów CBŚ należy tu zaliczyć zlikwidowanie dwóch kompletnych linii produkcyjnych papierosów oraz linii do produkcji tytoniu. W sumie w 2010 r. zabezpieczono blisko 70 mln sztuk papierosów i ponad 57 tys. kilogramów krajanki tytoniowej, pochodzących z przemytu i ze zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk, oraz ponad 140 tys. litrów spirytusu.

Funkcjonariusze CBŚ walczą także z terrorem kryminalnym, terroryzmem oraz przestępstwami z użyciem materiałów wybuchowych. W 2010 r. odnotowali 38 przypadków eksplozji spowodowanych użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych, w tym 12 przypadków noszących cechy aktów terroru kryminalnego. Ujawniono i rozbrojono pod różnymi obiektami 16 urządzeń wybuchowych i 13 atrap. W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych śmierć poniosło 6 osób, a 26 zostało rannych. Zatrzymano 144 osoby podejrzane o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi.

Policjanci CBŚ odnaleźli i zabezpieczyli 30 samodziałowych urządzeń wybuchowych oraz ponad 5 ton różnego rodzaju materiałów wybuchowych – najwięcej trotylu (5346 kg). Zabezpieczono także m.in. 212 granatów, 671 zapalników, detonatorów i spłonek oraz 59 kg czarnego prochu.

W ręce policjantów wpadło też 903 różnego rodzaju niewybuchy i niewypały oraz blisko 30 tys. sztuk. różnej amunicji, które mogły posłużyć przestępcom do odzyskiwania materiałów wybuchowych. Zabezpieczono także 155 sztuk broni palnej.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.