Niedziela 19 listopada 2017 Wydanie nr 3555

Raport CBŚ - więcej zorganizowanych grup przestępczych

14.03.2011 / ebos/kgp Raport CBŚ - więcej zorganizowanych grup przestępczych  

Centralne Biuro Śledcze KGP ma prawie 11 lat. Codzienność funkcjonariuszy CBŚ to walka z trzema najgroźniejszymi rodzajami przestępczości zorganizowanej – narkotykową, ekonomiczną i kryminalną. Do ich zadań należy też zwalczanie terroru kryminalnego i terroryzmu. Dzięki działaniom CBŚ z mapy przestępczości zorganizowanej cały czas znikają kolejne grupy przestępcze. Ale w 2010 roku zaobserwowano większą liczbę działających, zorganizowanych grup przestępczych aniżeli w 2009r.

Centralne Biuro Śledcze to profesjonalna kadra, świetne wyszkolenie i nowoczesna technika. Wszystko po to, by likwidować grupy przestępcze działające na terenie Polski i nie dopuścić do odbudowania struktur grup już rozbitych. O skuteczności CBŚ w 2010 r. świadczą liczby: 150 rozbitych grup przestępczych, 3590 zatrzymanych, 17 140 zarzutów karnych postawionych 5306 podejrzanym. Należy podkreślić, że 1731 osobom postawiono 1774 zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 165 osobom – 169 zarzutów kierowania grupą przestępczą.

Policjanci CBŚ objęli w 2010 r. zainteresowaniem 5615 osób działających w 547 grupach przestępczych: 501 grupach polskich, 36 międzynarodowych, 7 rosyjskojęzycznych i 3 grupach cudzoziemców. W zeszłym roku, podobnie jak w roku 2009, policjanci CBŚ skoncentrowali się przede wszystkim na walce z grupami o charakterze ekonomicznym i narkotykowym. Obserwuje się, że to właśnie te dwa nurty przestępczości w ciągu ostatnich kilku lat wypierają zorganizowaną przestępczość o charakterze kryminalnym. I tak w zainteresowaniu funkcjonariuszy CBŚ pozostawało: 213 grup narkotykowych, 177 ekonomicznych, 90 grup prowadzących stricte kryminalną aktywność oraz 67 zorganizowanych grup o działalności multiprzestępczej.

Warto wspomnieć, że w 2010 r. zidentyfikowano 453 liderów grup przestępczych: 407 liderów polskich grup przestępczych, 37 liderów grup międzynarodowych, 5 liderów grup rosyjskojęzycznych i 4 liderów grup cudzoziemców.

Podobnie jak w 2009 roku, w ubiegłym roku położono nacisk zarówno na odzyskiwanie mienia pochodzącego z przestępstw, jak i na zabezpieczenie mienia należącego do przestępców, co mocno uderza w ich „interesy”. We wszystkich prowadzonych w 2010 roku sprawach CBŚ zabezpieczyło mienie w wysokości ponad 229 mln złotych, a wartość mienia odzyskanego wyniosła ponad 29 mln złotych.

Istotnym obszarem działań funkcjonariuszy CBŚ jest walka z przestępczością narkotykową. Dzięki nim środki odurzające nie trafiają do polskich szkół, dyskotek, klubów i na ulice. W 2010 roku zlikwidowano 13 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 61 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W sumie zabezpieczono ponad 1226 kg narkotyków:

• 331,9 kg amfetaminy,
• 70,3 kg haszyszu,
• 698 g heroiny,
• 100,8 kg kokainy,
• 722 kg marihuany,
• ponad 233 tys. sztuk ekstazy,
• 339 szt. LSD
• 68 litrów BMK.

Drugim obszarem walki z przestępczością zorganizowaną jest przestępczość ekonomiczna – m.in. przemyt towarów na dużą skalę, nielegalna produkcja i handel wyrobami tytoniowymi, czy podrabianie paliw i wyłudzenia podatku VAT. Do najważniejszych zeszłorocznych sukcesów policjantów CBŚ należy tu zaliczyć zlikwidowanie dwóch kompletnych linii produkcyjnych papierosów oraz linii do produkcji tytoniu. W sumie w 2010 r. zabezpieczono blisko 70 mln sztuk papierosów i ponad 57 tys. kilogramów krajanki tytoniowej, pochodzących z przemytu i ze zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk, oraz ponad 140 tys. litrów spirytusu.

Funkcjonariusze CBŚ walczą także z terrorem kryminalnym, terroryzmem oraz przestępstwami z użyciem materiałów wybuchowych. W 2010 r. odnotowali 38 przypadków eksplozji spowodowanych użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych, w tym 12 przypadków noszących cechy aktów terroru kryminalnego. Ujawniono i rozbrojono pod różnymi obiektami 16 urządzeń wybuchowych i 13 atrap. W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych śmierć poniosło 6 osób, a 26 zostało rannych. Zatrzymano 144 osoby podejrzane o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi.

Policjanci CBŚ odnaleźli i zabezpieczyli 30 samodziałowych urządzeń wybuchowych oraz ponad 5 ton różnego rodzaju materiałów wybuchowych – najwięcej trotylu (5346 kg). Zabezpieczono także m.in. 212 granatów, 671 zapalników, detonatorów i spłonek oraz 59 kg czarnego prochu.

W ręce policjantów wpadło też 903 różnego rodzaju niewybuchy i niewypały oraz blisko 30 tys. sztuk. różnej amunicji, które mogły posłużyć przestępcom do odzyskiwania materiałów wybuchowych. Zabezpieczono także 155 sztuk broni palnej.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Prawo na kliknięcie myszki

27.10.2017

Skomplikowane orzeczenia sądowe czy zawiłe akty prawne już wkrótce mogą być nieco bardziej przyjazne nawet dla laika. Prawnicy i informatycy łączą siły, pracując nad systemem informacji, dzięki któremu każdy z nas łatwo wyszuka np. aktualne...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.