Poniedziałek 23 października 2017 Wydanie nr 3528

Europol odznacza policjantów za walkę ze skimmingiem

04.04.2011 / ebos/kgp Europol odznacza policjantów za walkę ze skimmingiem  

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zostali odznaczeni przez Europol certyfikatem uznania za ogromne poświęcenie w rozbiciu grupy przestępczej zajmującej się skimmingiem, fałszowaniem kart i nielegalnymi transakcjami.

Na ślad przestępców wpadli policjanci z Lublina, którzy zatrzymali 3 osoby zamieszane w ten proceder. Zebrane materiały dały zielone światło innym krajom do wykonania kolejnych przedsięwzięć w celu rozbiciu grupy.

Przypominamy, że w tej sprawie polski wątek zaczął się na przełomie 2009/2010 roku, kiedy odnotowano szereg kradzieży pieniędzy z bankomatów na terenie Lublina. Czynności prowadzili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Osoby podejrzane o te kradzieże zostały zatrzymane 1 marca 2010 roku, gdy jechały samochodem, który kilka dni wcześniej został zauważony w pobliżu jednego z bankomatów. Podczas zatrzymania tego pojazdu ujawniono sfałszowane karty, ukryte w bieliźnie jednego z pasażerów oraz wewnątrz elementów konstrukcyjnych samochodu.

Od tego momentu lubelscy policjanci zbierali wszelkie informacje, mające na celu dotarcie do innych członków tej grupy przestępczej. Dzięki współdziałaniu prokuratury i policyjnych śledczych z Wydziału dw. z PG w Lublinie, za pośrednictwem Europolu i Wydziału dw. z PG BK KGP, z organami ścigania Rumunii oraz Szwecji doszło na terenie Rumunii do zatrzymania 5 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zajmowała się skimmingiem, fałszowaniem kart płatniczych i nielegalnym wypłacaniem gotówki w całej Unii.

Podczas przeszukania w 14 miejscach na terenie 3 miast w Rumunii, policjanci przejęli 50 tys. euro, 50 tys. dolarów i 18 tys. funtów.

Inne artykuły

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.