Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

CBŚ skutecznie uderza w stadionowych pseudokibiców

06.04.2011 / ebos/kgp CBŚ skutecznie uderza w stadionowych pseudokibiców  

Powołane na początku lutego przez komendanta głównego Policji zespoły Centralnego Biura Śledczego do walki z przestępczością pseudokibiców w kilkudziesięciu operacjach zatrzymały łącznie 208 osób.

Walka o bezpieczne stadiony to jednak nie tylko działania Policji kryminalnej, to także funkcjonariusze, którzy współpracują z prawdziwymi kibicami, pomagają im i rozwiązują problemy. Dzięki tym staraniom polskie stadiony są coraz bezpieczniejszymi miejscami. To szczególnie ważne pod kątem organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

We wszystkich komendach wojewódzkich, miejskich i powiatowych funkcjonują zespoły zajmujące się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców. Do ich najważniejszych zadań należy rozpracowywanie grup, które odpowiedzialne są za awantury stadionowe i ustawki. Dzięki ich pracy chuligani nie mogą czuć się bezkarni. Praktycznie nie ma tygodnia bez zatrzymań tych, którzy dopuścili się łamania prawa podczas imprezy masowej. Funkcjonariusze zwalczający tego typu przestępczość mają bardzo dobre rozeznanie w światku pseudokibicowskim – dzięki temu udaje się zapobiec wielu burdom oraz bijatykom, także tym poza stadionami.

Pracę funkcjonariuszy z zespołów do walki z pseudokibicami widać bardzo wyraźnie. Policjanci z Lublina zatrzymali 15 agresywnych chuliganów, którzy obrzucili pociąg, którym jechali kibice drużyny przeciwnej na mecz. To jednak nie koniec tej sprawy, bowiem funkcjonariusze dysponują zapisem wideo z całego zajścia, a to pomoże im ustalić kolejnych pseudokibiców, którzy brali udział w tym wybryku.

Także kilka dni temu policjanci z Poznania zatrzymali 13 chuliganów. Trzech z nich zamieszanych jest w rozbój na kierowcy forda fiesty, któremu zabrali koszulkę przeciwnego klubu. Kolejnych pięciu zatrzymali funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji krótko po tym, jak dopuścili się pobicia i naruszenia nietykalności cielesnej dwóch innych kibiców przeciwnej drużyny. Kolejni pseudokibice wpadli przed stadionem. Czytaj więcej …

Do walki z kibolami 1 lutego tego roku zostały powołane też specjalne zespoły w Centralnym Biurze Śledczym KGP. Z informacji zebranych przez policjantów wynika, że pseudokibice przenikają w struktury przestępcze, tworząc albo wspierając grupy zorganizowanej przestępczości.

Z danych zgromadzonych przez CBŚ wynika, że takie grupy czerpią zyski z handlu narkotykami, z wymuszeń, rozbojów czy sprzedaży nielegalnego alkoholu i przeznaczają pozyskane pieniądze na działalność pseudokibicowską. Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania zespoły te przeprowadziły kilkadziesiąt realizacji skierowanych na liderów grup pseudokibiców, zatrzymując łącznie 208 osób. Te działania przyniosły efekty. Dzięki zgromadzonym materiałom dowodowym policjanci doprowadzili przed sąd wielu przywódców grup pseudokibiców, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowania.

Ostatnia taka realizacja przeprowadzona przez funkcjonariuszy CBŚ miała miejsce w Łodzi. Tam, wspólnie z antyterrorystami i kryminalnymi z KWP, zatrzymali trzech chuliganów, którzy oprócz swojej działalności „sportowej”, zajmowali się też odkażaniem i sprzedażą nielegalnego spirytusu.

Także pod koniec marca policjanci CBŚ zatrzymali 13 osób, które na początku miesiąca brały udział w bójce pseudokibiców. W trakcie tego zdarzenia jeden z uczestników ustawki został śmiertelnie ugodzony w klatkę piersiową. Osoby uczestniczące w ustawce posługiwały się nożami, siekierami i maczetami. Także przy zatrzymanych kibolach funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli taki sprzęt.

Poprawa bezpieczeństwa na stadionach to nie tylko zadanie, które stoi przed funkcjonariuszami zwalczającymi środowiska kiboli. To także pole do działania dla policyjnych spottersów, czyli funkcjonariuszy, którzy są opiekunami kibiców. Są oni też określani mianem dobrych duchów – każdy kibic, stowarzyszenie czy klub może się zwrócić do nich o pomoc w rozwiązaniu na przykład problemów w kwestii organizowania dopingu. Ta zgodna współpraca między środowiskami prawdziwych kibiców a Policją, skutkuje poprawą bezpieczeństwa na naszych stadionach. Dzięki temu te miejsca stają się coraz bardziej przyjazne dla wszystkich kibiców.

Z danych zgromadzonych przez Główny Sztab Policji KGP wynika, że w zeszłym roku funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie ponad 2100 spotkań piłkarskich, w trakcie których ponad 50 razy zbiorowo naruszono prawo. Ogółem policjanci naliczyli mniej niż 90 ekscesów chuligańskich. Łącznie do zabezpieczenia meczy piłki nożnej w 2010 roku zaangażowanych było ponad 176 tys. policjantów, a szacunkowe kwoty poniesione na zabezpieczenie meczów piłki nożnej to prawie 22 mln zł.

Na terenie całego kraju policja odnotowała 66 ustawek pomiędzy pseudokibicami, a zapobieżono 175 tego typu zdarzeniom. W związku z organizacją meczów piłkarskich policja odnotowała w ubiegłym roku w kraju 159 zbiorowych naruszeń prawa i ekscesów chuligańskich, ale rok wcześniej było tych zdarzeń aż 233. Zauważalne jest to, że stadiony są bezpieczniejsze aniżeli miało to miejsce rok czy dwa lata temu.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.