Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

CBŚ skutecznie uderza w stadionowych pseudokibiców

06.04.2011 / ebos/kgp CBŚ skutecznie uderza w stadionowych pseudokibiców  

Powołane na początku lutego przez komendanta głównego Policji zespoły Centralnego Biura Śledczego do walki z przestępczością pseudokibiców w kilkudziesięciu operacjach zatrzymały łącznie 208 osób.

Walka o bezpieczne stadiony to jednak nie tylko działania Policji kryminalnej, to także funkcjonariusze, którzy współpracują z prawdziwymi kibicami, pomagają im i rozwiązują problemy. Dzięki tym staraniom polskie stadiony są coraz bezpieczniejszymi miejscami. To szczególnie ważne pod kątem organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

We wszystkich komendach wojewódzkich, miejskich i powiatowych funkcjonują zespoły zajmujące się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców. Do ich najważniejszych zadań należy rozpracowywanie grup, które odpowiedzialne są za awantury stadionowe i ustawki. Dzięki ich pracy chuligani nie mogą czuć się bezkarni. Praktycznie nie ma tygodnia bez zatrzymań tych, którzy dopuścili się łamania prawa podczas imprezy masowej. Funkcjonariusze zwalczający tego typu przestępczość mają bardzo dobre rozeznanie w światku pseudokibicowskim – dzięki temu udaje się zapobiec wielu burdom oraz bijatykom, także tym poza stadionami.

Pracę funkcjonariuszy z zespołów do walki z pseudokibicami widać bardzo wyraźnie. Policjanci z Lublina zatrzymali 15 agresywnych chuliganów, którzy obrzucili pociąg, którym jechali kibice drużyny przeciwnej na mecz. To jednak nie koniec tej sprawy, bowiem funkcjonariusze dysponują zapisem wideo z całego zajścia, a to pomoże im ustalić kolejnych pseudokibiców, którzy brali udział w tym wybryku.

Także kilka dni temu policjanci z Poznania zatrzymali 13 chuliganów. Trzech z nich zamieszanych jest w rozbój na kierowcy forda fiesty, któremu zabrali koszulkę przeciwnego klubu. Kolejnych pięciu zatrzymali funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji krótko po tym, jak dopuścili się pobicia i naruszenia nietykalności cielesnej dwóch innych kibiców przeciwnej drużyny. Kolejni pseudokibice wpadli przed stadionem. Czytaj więcej …

Do walki z kibolami 1 lutego tego roku zostały powołane też specjalne zespoły w Centralnym Biurze Śledczym KGP. Z informacji zebranych przez policjantów wynika, że pseudokibice przenikają w struktury przestępcze, tworząc albo wspierając grupy zorganizowanej przestępczości.

Z danych zgromadzonych przez CBŚ wynika, że takie grupy czerpią zyski z handlu narkotykami, z wymuszeń, rozbojów czy sprzedaży nielegalnego alkoholu i przeznaczają pozyskane pieniądze na działalność pseudokibicowską. Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania zespoły te przeprowadziły kilkadziesiąt realizacji skierowanych na liderów grup pseudokibiców, zatrzymując łącznie 208 osób. Te działania przyniosły efekty. Dzięki zgromadzonym materiałom dowodowym policjanci doprowadzili przed sąd wielu przywódców grup pseudokibiców, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowania.

Ostatnia taka realizacja przeprowadzona przez funkcjonariuszy CBŚ miała miejsce w Łodzi. Tam, wspólnie z antyterrorystami i kryminalnymi z KWP, zatrzymali trzech chuliganów, którzy oprócz swojej działalności „sportowej”, zajmowali się też odkażaniem i sprzedażą nielegalnego spirytusu.

Także pod koniec marca policjanci CBŚ zatrzymali 13 osób, które na początku miesiąca brały udział w bójce pseudokibiców. W trakcie tego zdarzenia jeden z uczestników ustawki został śmiertelnie ugodzony w klatkę piersiową. Osoby uczestniczące w ustawce posługiwały się nożami, siekierami i maczetami. Także przy zatrzymanych kibolach funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli taki sprzęt.

Poprawa bezpieczeństwa na stadionach to nie tylko zadanie, które stoi przed funkcjonariuszami zwalczającymi środowiska kiboli. To także pole do działania dla policyjnych spottersów, czyli funkcjonariuszy, którzy są opiekunami kibiców. Są oni też określani mianem dobrych duchów – każdy kibic, stowarzyszenie czy klub może się zwrócić do nich o pomoc w rozwiązaniu na przykład problemów w kwestii organizowania dopingu. Ta zgodna współpraca między środowiskami prawdziwych kibiców a Policją, skutkuje poprawą bezpieczeństwa na naszych stadionach. Dzięki temu te miejsca stają się coraz bardziej przyjazne dla wszystkich kibiców.

Z danych zgromadzonych przez Główny Sztab Policji KGP wynika, że w zeszłym roku funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie ponad 2100 spotkań piłkarskich, w trakcie których ponad 50 razy zbiorowo naruszono prawo. Ogółem policjanci naliczyli mniej niż 90 ekscesów chuligańskich. Łącznie do zabezpieczenia meczy piłki nożnej w 2010 roku zaangażowanych było ponad 176 tys. policjantów, a szacunkowe kwoty poniesione na zabezpieczenie meczów piłki nożnej to prawie 22 mln zł.

Na terenie całego kraju policja odnotowała 66 ustawek pomiędzy pseudokibicami, a zapobieżono 175 tego typu zdarzeniom. W związku z organizacją meczów piłkarskich policja odnotowała w ubiegłym roku w kraju 159 zbiorowych naruszeń prawa i ekscesów chuligańskich, ale rok wcześniej było tych zdarzeń aż 233. Zauważalne jest to, że stadiony są bezpieczniejsze aniżeli miało to miejsce rok czy dwa lata temu.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.