Poniedziałek 11 grudnia 2017 Wydanie nr 3577

Fałszywa strona z biletami na Euro 2012

05.05.2011 / ebos/kgp Fałszywa strona z biletami na Euro 2012  

Dzięki międzynarodowej współpracy policji namierzona została strona phishingowa - imitująca oficjalną stronę UEFA. Internauci, którzy logowali się na stronie mogli brać udział w losowaniu fikcyjnych biletów na mecze piłkarskie EURO 2012. Według wstępnych informacji szacuje się, że funkcjonującą od półtora miesiąca stronę mogło odwiedzić i zarejestrować się na niej w sumie około 2 tys. osób z różnych krajów.

Ceny oferowanych do sprzedaży biletów wahały się od 1 do 5 tys. złotych. Trwa szacowanie strat jakie mogły ponieść osoby pokrzywdzone. Jak mówią śledczy, sprawa jest rozwojowa. Zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które logowały się na stronie www.euro2012portal.com o kontakt z Policją bądź z Prokuraturą Rejonową Lublin-Północ.

Dzięki międzynarodowej współpracy policji namierzyli została strona phishingowa - imitująca oficjalną stronę UEFA. Internauci, którzy logowali się na stronie mogli brać udział w losowaniu fikcyjnych biletów na mecze piłkarskie EURO 2012.

Jak ustalili policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej Lublin - Północ, od połowy marca bieżącego roku w sieci funkcjonuje strona internetowa, która z zachowaniem dużej wierności względem oryginału, imitowała oficjalną stronę UEFA. Strona phishingowa funkcjonuje jedynie w języku angielskim, podczas gdy strona oficjalna dostępna była w wielu językach, również w języku polskim. Logując się na niej, internauta dowiadywał się m.in. o możliwości zakupu biletów na mecze piłkarskie podczas EURO 2012. Na wymienionej stronie znajduje się formularz rejestracyjny, w którym użytkownicy podawali swoje dane personalne oraz informacje dotyczące narodowość, miejsca zamieszkania, nr dowodu tożsamości i telefonu. Każdy zainteresowany, rejestrując się, otrzymywał przypisany mu numer. Po pewnym czasie od rejestracji internauci otrzymywali elektroniczną wiadomość o wygranej w trakcie losowania. Tą wygraną były bilety na mecze piłkarskie. Kolejna wiadomość informowała o konieczności zapłaty za wybrane mecze na podany rachunek bankowy.

Według wstępnych informacji szacuje się, że funkcjonującą od półtora miesiąca stronę mogło odwiedzić i zarejestrować się w sumie około 2 tys. osób z różnych krajów. Ceny oferowanych do sprzedaży biletów wahały się od 1 do 5 tys. złotych. Trwa szacowanie strat jakie mogły ponieść osoby pokrzywdzone.

Wobec zatrzymanej do sprawy osoby zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Jak mówią śledczy, sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa. Zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które logowały się na stronie www.euro2012portal.com o kontakt z KMP w Lublinie bądź z Prokuraturą Rejonową Lublin-Północ.

Policjanci apelują do wszystkich kibiców i fanów futbolu o ostrożność. Najlepiej kupować bilety w sprawdzonych źródłach i unikać bardzo atrakcyjnych ofert. Pamiętajmy, że do oszust może dochodzić przy zakupie z tzw. drugiej ręki. Przed zakupem biletu np. poprzez aukcję internetową, upewnijmy się, że sprzedający rzeczywiście taki bilet posiada i jest on autentyczny. Pamiętajmy, że mogą pojawić się także podróbki biletów.

Przy tej okazji przypominamy i ostrzegamy także przed phishingiem:

Phishing - celowo błędny zapis słowa "fishing" (łowienie ryb) - to, najkrócej mówiąc, pozyskanie poufnej informacji osobistej.

Popularnym celem phisherów są banki czy aukcje internetowe. Phisher przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina stronę prawdziwą, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Nieostrożni i nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła).

Każdy internauta powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z pobieraniem z sieci oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Pamiętajmy, że:

serwisy nie wysyłają e-maili z prośbą o odwiedzenie i zalogowanie się na stronie,
nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila,
należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie,
nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail,
zastanówmy się nad napisaniem wiadomości e-mail zwykłym tekstem zamiast HTML, ?. banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https: //', a nie 'http://'. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych.

Każde podejrzenia, co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

Inne artykuły

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Czy odepchnięcie napastnika — który upadł i zmarł — oznacza, że przekroczone zostały granice obrony koniecznej?

05.12.2017

Czy możliwy jest zarzut przekroczenia granic obrony koniecznej jeśli nastąpiła śmierć napastnika — oraz czy biorący udział w „ustawce” mogą powołać się na kontratyp obrony koniecznej, jeśli coś poszło nie tak podczas pojedynku? postanowienie...

Bez sekretariatu nie ma sądu

29.11.2017

Nikt nie dostrzega tych, bez których sądy nie mogłyby działać, owych sądowych mechaników, którzy dbają, by sędziom stającym na linii frontu nie zabrakło paliwa i amunicji. Nikt nie widzi pracowników sądowych sekretariatów, i nikt poza sędziami (a...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.