Niedziela 25 lutego 2018 Wydanie nr 3653

Fałszywa strona z biletami na Euro 2012

05.05.2011 / ebos/kgp Fałszywa strona z biletami na Euro 2012  

Dzięki międzynarodowej współpracy policji namierzona została strona phishingowa - imitująca oficjalną stronę UEFA. Internauci, którzy logowali się na stronie mogli brać udział w losowaniu fikcyjnych biletów na mecze piłkarskie EURO 2012. Według wstępnych informacji szacuje się, że funkcjonującą od półtora miesiąca stronę mogło odwiedzić i zarejestrować się na niej w sumie około 2 tys. osób z różnych krajów.

Ceny oferowanych do sprzedaży biletów wahały się od 1 do 5 tys. złotych. Trwa szacowanie strat jakie mogły ponieść osoby pokrzywdzone. Jak mówią śledczy, sprawa jest rozwojowa. Zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które logowały się na stronie www.euro2012portal.com o kontakt z Policją bądź z Prokuraturą Rejonową Lublin-Północ.

Dzięki międzynarodowej współpracy policji namierzyli została strona phishingowa - imitująca oficjalną stronę UEFA. Internauci, którzy logowali się na stronie mogli brać udział w losowaniu fikcyjnych biletów na mecze piłkarskie EURO 2012.

Jak ustalili policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej Lublin - Północ, od połowy marca bieżącego roku w sieci funkcjonuje strona internetowa, która z zachowaniem dużej wierności względem oryginału, imitowała oficjalną stronę UEFA. Strona phishingowa funkcjonuje jedynie w języku angielskim, podczas gdy strona oficjalna dostępna była w wielu językach, również w języku polskim. Logując się na niej, internauta dowiadywał się m.in. o możliwości zakupu biletów na mecze piłkarskie podczas EURO 2012. Na wymienionej stronie znajduje się formularz rejestracyjny, w którym użytkownicy podawali swoje dane personalne oraz informacje dotyczące narodowość, miejsca zamieszkania, nr dowodu tożsamości i telefonu. Każdy zainteresowany, rejestrując się, otrzymywał przypisany mu numer. Po pewnym czasie od rejestracji internauci otrzymywali elektroniczną wiadomość o wygranej w trakcie losowania. Tą wygraną były bilety na mecze piłkarskie. Kolejna wiadomość informowała o konieczności zapłaty za wybrane mecze na podany rachunek bankowy.

Według wstępnych informacji szacuje się, że funkcjonującą od półtora miesiąca stronę mogło odwiedzić i zarejestrować się w sumie około 2 tys. osób z różnych krajów. Ceny oferowanych do sprzedaży biletów wahały się od 1 do 5 tys. złotych. Trwa szacowanie strat jakie mogły ponieść osoby pokrzywdzone.

Wobec zatrzymanej do sprawy osoby zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Jak mówią śledczy, sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa. Zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które logowały się na stronie www.euro2012portal.com o kontakt z KMP w Lublinie bądź z Prokuraturą Rejonową Lublin-Północ.

Policjanci apelują do wszystkich kibiców i fanów futbolu o ostrożność. Najlepiej kupować bilety w sprawdzonych źródłach i unikać bardzo atrakcyjnych ofert. Pamiętajmy, że do oszust może dochodzić przy zakupie z tzw. drugiej ręki. Przed zakupem biletu np. poprzez aukcję internetową, upewnijmy się, że sprzedający rzeczywiście taki bilet posiada i jest on autentyczny. Pamiętajmy, że mogą pojawić się także podróbki biletów.

Przy tej okazji przypominamy i ostrzegamy także przed phishingiem:

Phishing - celowo błędny zapis słowa "fishing" (łowienie ryb) - to, najkrócej mówiąc, pozyskanie poufnej informacji osobistej.

Popularnym celem phisherów są banki czy aukcje internetowe. Phisher przeważnie rozpoczyna atak od rozesłania pocztą elektroniczną odpowiednio przygotowanych wiadomości, które udają oficjalną korespondencję z banku, serwisu aukcyjnego lub innych portali. W mailu znajduje się odnośnik do strony, na której można dokonać ponownej aktywacji konta. Pomimo że witryna z wyglądu przypomina stronę prawdziwą, w rzeczywistości jest to przygotowana przez przestępcę pułapka. Nieostrożni i nieświadomi użytkownicy ujawniają swoje dane uwierzytelniające (kody pin, identyfikatory i hasła).

Każdy internauta powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z pobieraniem z sieci oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Pamiętajmy, że:

serwisy nie wysyłają e-maili z prośbą o odwiedzenie i zalogowanie się na stronie,
nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila,
należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie,
nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail,
zastanówmy się nad napisaniem wiadomości e-mail zwykłym tekstem zamiast HTML, ?. banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. Adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https: //', a nie 'http://'. Jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych.

Każde podejrzenia, co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

Inne artykuły

Bezprawne pozbawienie wolności – z wokandy ETPCz

13.02.2018

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył skargę pana Łukasza, która dotyczyła nieuzasadnionego przedłużania jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym, pomimo że opiekujący się nim lekarze stwierdzali, że wystarczająca będzie opieka...

W czym do sądu, czyli kultura wierzchnia

07.02.2018

Pracuję w sądzie prawie 21 lat i z roku na rok obserwuję, że styl, w jakim stawiają się strony, jest coraz „luźniejszy”. My jako pracownicy staramy się dbać o nasz wizerunek, choć przyznam szczerze, że nie zawsze jest to łatwe. To prawdziwe...

Wirtualna agresja, realne ofiary

22.02.2018

Skrzywdzić, i to boleśnie, można też przez sieć. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Ale cyberprzemoc dotyka też dorosłych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała w 2016 r. raport, z którego wynika, że jej ofiarami najczęściej...

Niepowrót, czyli ile trwa „dzień” w art. 242 par. 2 kk?

01.02.2018

Kodeks karny nie definiuje pojęcia „dzień”, ale używa go np. w opisie przestępstwa niepowrotu (art. 242 par. 2 kk). Czy terminy prawa karnego materialnego można obliczać na podstawie przepisów kpk, czy jednak właściwe będzie sięgnięcie do prawa...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.