Poniedziałek 15 października 2018 Wydanie nr 3885

Rafał Skatulski ps. Szkatuła zatrzymany po wielu latach poszukiwań

14.05.2011 / Rafał Skatulski ps. Szkatuła zatrzymany po wielu latach poszukiwań  

Powołana przez komendanta głównego Policji specjalna grupa zadaniowa policjantów kryminalnych z Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji zatrzymała poszukiwanego od 10 lat przez polską Policję Rafała S., ps. Szkatuła. Przestępca ten, przez wielu uważany za szefa polskiego świata przestępczego, był numerem 1 na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w naszym kraju.

Rafała S. ps. Szkatuła policjanci zatrzymali w środę (11.05.2011 r.), w godzinach popołudniowych, na jednej z ulic Lesznowoli koło Piaseczna. Wpadł w ręce funkcjonariuszy ze specgrupy powołanej w grudniu 2010 roku przez komendanta głównego Policji. Wchodzący w jej skład policjanci kryminalni z Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji analizowali każdą, nawet najdrobniejszą informację dotyczącą tego człowieka. W trakcie prac grupy weryfikowano wersje mówiące o tym, że Rafał. S. nie żyje, ukrywa się na terenie Polski i nadal prowadzi działalność, bądź ukrywa się na terenie Hiszpanii i za pośrednictwem swoich kompanów nadzoruje biznes przestępczy w Polsce.

Na podstawie analizy zebranych informacji policjanci ustalili, że poszukiwany może ukrywać się w okolicach Warszawy, Piaseczna lub Magdalenki. Wszystko wskazywało na to, że zmienił on swój wygląd: zapuścił długie włosy, wąsy i brodę, a także nosił okulary. W ostatnich tygodniach ustalono, że mężczyzna o rysopisie podobnym do poszukiwanego przejeżdża przez Lesznowolę. Na tym tropie się skoncentrowano. Przez kilka dni wzdłuż głównej ulicy rozmieszczano policjantów, którzy z ukrycia prowadzili obserwację pojazdów.

Około godziny 17:10 policjanci zauważyli szarą Skodę Fabię, jadącą od Piaseczna w kierunku Magdalenki. Kierował nią mężczyzna rysopisem odpowiadający poszukiwanemu Rafałowi S. Informację tę natychmiast przekazano do policjantów pełniących służbę radiowozem oznakowanym, by ci zatrzymali go do rutynowej kontroli.

W jej trakcie poszukiwany wylegitymował się oryginalnym polskim paszportem z własnym zdjęciem, jednak dane personalne były innego mężczyzny. Rafał S. tłumaczył się, że nie posiada przy sobie prawa jazdy, gdyż zawieruszyło się ono przy przeprowadzce. Kiedy policjanci upewnili się, że mają do czynienia z jednym z najbardziej poszukiwanych członków świata przestępczego w Polce, przystąpili do dynamicznego zatrzymania, wykorzystując zaskoczenie mężczyzny.

Rafała S. ps. Szkatuła przewieziono do Komendy Stołecznej Policji. Teraz będzie odpowiadał za przestępstwa, które mu się zarzuca, a są to: zlecenie zabójstwa, udział i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, tzw. grupą Szkatuły, handel środkami odurzającymi na dużą skalę, wymuszanie haraczy oraz kradzieże. Właśnie w związku z tymi przestępstwami "Szkatuła" poszukiwany był 8 listami gończymi, 2 Europejskimi Nakazami Aresztowania i 2 zarządzeniami poszukiwawczymi w celu ustalenia miejsca pobytu.

Rafał S. w latach 90. na terenie Warszawy zajmował się kradzieżami samochodów, następnie działał w grupie przestępczej Piotra K. ps. Bandziorek. W czasie kiedy Piotr K. przebywał w zakładzie karnym, "Szkatuła" na terenie stolicy zaczął przejmować wpływy w świecie przestępczym i w bardzo szybkim czasie stał się liderem nowej już "swojej" grupy. tzw. GRUPY SZKATUŁY. Swoim działaniem objęła ona cały kraj, jak również utrzymywała kontakty z międzynarodowymi przestępcami. Na przestrzeni lat Policja wielokrotnie uderzała w tę grupę, zatrzymując wielu jej członków, jednak Rafał S. do środy był nieuchwytny.

Inne artykuły

Skazany po śmierci. Możliwe?

06.09.2018

Czy można wydać wyrok skazujący wobec oskarżonego, który zmarł w toku procesu? Czy jednak śmierć oskarżonego powinna skutkować umorzeniem postępowania? Co jednak jeśli sąd — nie wiedząc o tym, że sprawca już nie żyje — wyda wyrok, który się...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.