Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

Do 10 lat pozbawienia wolności za napaść na policjantów

05.07.2011 / ebos/kgp Do 10 lat pozbawienia wolności za napaść na policjantów  

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mężczyznom, którzy zaatakowali policjantów interweniujących wobec grupy chuliganów. Podejrzani usłyszeli m.in. zarzut znieważenia i czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji. Sąd zdecydował, że najbliższe dwa miesiące jeden z nich spędzi w areszcie.

W minioną środę około godz. 22.30 dyżurny komendy został poproszony o pomoc. Zgłaszający skarżył się na grupę młodych osób, które przesiadują przed jednym z bloków przy ul. Mickiewicza w Jaśle i głośno się zachowują, zakłócając ciszę nocną.

Na miejsce skierowany został policyjny patrol. Funkcjonariusze wylegitymowali znajdujące się tam osoby i pouczyli je, aby nie przeszkadzali mieszkańcom i przestrzegali ciszy nocnej.

Po około 30 minutach dyżurny komendy otrzymał kolejny telefon z prośbą o interwencję w tej samej sprawie. Gdy policjanci wrócili pod wskazany blok, zauważyli grupę młodych ludzi pijących alkohol. Na widok funkcjonariuszy chuligani zaczęli ich wyzywać i grozić im. Podczas legitymowania dwóch najbardziej agresywnych osób, do policjantów podeszła wrogo nastawiona grupa młodych mężczyzn, którzy wykrzykiwali pod adresem funkcjonariuszy obelgi. Policjanci wezwali posiłki. Po chwili pojawił się drugi patrol.

W czasie interwencji jeden z chuliganów zaatakował funkcjonariuszy, zaczął ich kopać i szarpać. Gdy policjanci doprowadzali go do radiowozu, drugi z mężczyzn uderzył jednego z policjantów szklaną butelką po piwie i zaczął uciekać. Podczas pościgu rzucił się na biegnącego za nim funkcjonariusza, m.in. kopiąc i dusząc go rękoma. Nie reagował na polecenia, więc użyto wobec niego siły fizycznej i pałki służbowej.

Obaj agresywni mężczyźni zostali obezwładnieni, założono im kajdanki. Młodzi mieszkańcy Jasła byli pijani. Mieli 1,4 i 1,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymani to osoby w wieku 20 i 23 lat, już usłyszeli zarzuty znieważenia i czynnej napaści na policjantów oraz zmuszania ich do zaniechania prawnej czynności służbowej. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku kara będzie zaostrzona z uwagi na chuligański charakter zachowania podejrzanych. Zostanie ona wymierzona za przypisane im przestępstwa w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Na wniosek Policji i prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu jednego z podejrzanych. Był on już wcześniej karany za przestępstwa. Najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.