Poniedziałek 19 marca 2018 Wydanie nr 3675

Do 10 lat pozbawienia wolności za napaść na policjantów

05.07.2011 / ebos/kgp Do 10 lat pozbawienia wolności za napaść na policjantów  

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mężczyznom, którzy zaatakowali policjantów interweniujących wobec grupy chuliganów. Podejrzani usłyszeli m.in. zarzut znieważenia i czynnej napaści na funkcjonariuszy Policji. Sąd zdecydował, że najbliższe dwa miesiące jeden z nich spędzi w areszcie.

W minioną środę około godz. 22.30 dyżurny komendy został poproszony o pomoc. Zgłaszający skarżył się na grupę młodych osób, które przesiadują przed jednym z bloków przy ul. Mickiewicza w Jaśle i głośno się zachowują, zakłócając ciszę nocną.

Na miejsce skierowany został policyjny patrol. Funkcjonariusze wylegitymowali znajdujące się tam osoby i pouczyli je, aby nie przeszkadzali mieszkańcom i przestrzegali ciszy nocnej.

Po około 30 minutach dyżurny komendy otrzymał kolejny telefon z prośbą o interwencję w tej samej sprawie. Gdy policjanci wrócili pod wskazany blok, zauważyli grupę młodych ludzi pijących alkohol. Na widok funkcjonariuszy chuligani zaczęli ich wyzywać i grozić im. Podczas legitymowania dwóch najbardziej agresywnych osób, do policjantów podeszła wrogo nastawiona grupa młodych mężczyzn, którzy wykrzykiwali pod adresem funkcjonariuszy obelgi. Policjanci wezwali posiłki. Po chwili pojawił się drugi patrol.

W czasie interwencji jeden z chuliganów zaatakował funkcjonariuszy, zaczął ich kopać i szarpać. Gdy policjanci doprowadzali go do radiowozu, drugi z mężczyzn uderzył jednego z policjantów szklaną butelką po piwie i zaczął uciekać. Podczas pościgu rzucił się na biegnącego za nim funkcjonariusza, m.in. kopiąc i dusząc go rękoma. Nie reagował na polecenia, więc użyto wobec niego siły fizycznej i pałki służbowej.

Obaj agresywni mężczyźni zostali obezwładnieni, założono im kajdanki. Młodzi mieszkańcy Jasła byli pijani. Mieli 1,4 i 1,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymani to osoby w wieku 20 i 23 lat, już usłyszeli zarzuty znieważenia i czynnej napaści na policjantów oraz zmuszania ich do zaniechania prawnej czynności służbowej. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku kara będzie zaostrzona z uwagi na chuligański charakter zachowania podejrzanych. Zostanie ona wymierzona za przypisane im przestępstwa w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Na wniosek Policji i prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu jednego z podejrzanych. Był on już wcześniej karany za przestępstwa. Najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Inne artykuły

Głosujemy na Prawopolis!

14.03.2018

"Doskonała zabawa i świetna forma edukacji prawnej. Gorąco polecam!" - tak o "Prawopolis", edukacyjnej grze prawnej, w której wcielamy się w rolę początkującego prawnika, mówi Sędzia Anna Maria Wesołowska. "Prawopolis" to pierwsza polska gra...

Awizowanie wypowiedzenia umowy o pracę nie oznacza jego doręczenia

26.02.2018

Aż dziw, że takie sprawy jeszcze trafiają do sądów: czy dzień awizacji pisma rozwiązującego umowę o pracę jest dniem jego doręczenia pracownikowi — czy też oświadczenie woli jest skutecznie złożone z upływem terminu odbioru korespondencji...

Oddziały wyjściowe

19.03.2018

Co trzeba zrobić, aby byli więźniowie odpowiednio pełnili swoje funkcje społeczne? Może należałoby stworzyć „oddziały wyjściowe”? Mogłyby to być wyznaczone miejsca liczące po kilka cel, odseparowane częściowo od reszty więzienia, w których...

Wirtualna agresja, realne ofiary

22.02.2018

Skrzywdzić, i to boleśnie, można też przez sieć. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Ale cyberprzemoc dotyka też dorosłych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała w 2016 r. raport, z którego wynika, że jej ofiarami najczęściej...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.