Poniedziałek 22 stycznia 2018 Wydanie nr 3619

Oszukańczy factoring

03.08.2011 / ebos/kgp Oszukańczy factoring  

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa bankowe polegające na przedkładaniu do umów factoringowych nierzetelnych faktur. Sprawcy oszukali w ten sposób kilka banków na terenie woj. wielkopolskiego. Zebrane przez funkcjonariuszy materiały wskazują, że oszuści w latach 2009-2010 wyłudzili z banków co najmniej 8,3 mln złotych. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lesznie wpadli na trop wielomilionowych oszustw factoringowych dokonanych przez właścicieli jednej z firm na terenie powiatu kościańskiego. W sprawie przeprowadzono wnikliwą pracę operacyjną i procesową. Na jej podstawie zebrano materiały pozwalające przedstawić zarzuty oszustw bankowych.

W minioną środę policjanci KMP w Lesznie przy udziale funkcjonariuszy KPP w Kościanie przystąpili do realizacji przygotowanych działań, w wyniku których zatrzymali 46-letniego mieszkańca Poznania i 46-letniego mieszkańca pow. kościańskiego. Zatrzymani mężczyźni, prowadzący działalność gospodarczą, podejrzani są o oszustwa factoringowe na szkodę kilku banków, które ogółem poniosły straty w wysokości co najmniej 8,3 mln złotych. Jeszcze tego samego dnia Prokuratura Rejonowa w Lesznie przedstawiła „przedsiębiorcom” zarzuty.

Działania podejrzanych były dobrze przygotowane. Firma X, prowadzona przez zatrzymanych, zawierała umowy na sprzedaż zbóż firmom Y, a następnie wystawiała faktury. Zwykle terminy płatności były odroczone do nawet 120 dni. Limit factoringowy polega na tym, że bank na podstawie faktury przelewał pieniądze na konto firmy X następnego dnia, natomiast firma Y dokonywała płatności na konto banku z określonym odroczonym terminem. Początkowo transakcje przebiegały prawidłowo, z czasem jednak mężczyźni postanowili pomnożyć swoje „zyski”. W bankach przedstawiali fałszywe faktury, na podstawie których otrzymywali przelewy, natomiast firmy Y wystawiały faktury odsprzedaży do kolejnej firmy wskazanej przez firmę X. Ostatecznie faktury zataczały pełne koło i wracały do firmy X. Ponadto właściciele firmy X zawierali umowy factoringowe z kilkoma bankami jednocześnie, przy czym informację tę zatajali. W ten sposób mężczyźni uzyskali kilka takich limitów factoringowych w różnych bankach.

W miniony piątek Sąd Rejonowy w Lesznie wobec oszustów zastosował 3 miesięczny areszt. W zależności od roli w przestępczym procederze grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że straty w wyniku działalności nieuczciwych przedsiębiorców mogą sięgać kilkunastu milionów złotych.

Inne artykuły

Umrzeć w więzieniu

04.01.2018

Dożywotnie pozbawienie wolności jest karą szczególną, orzekaną m.in. za najbardziej brutalne odebranie życia. W populacji więźniów odbywających takie wyroki można wyróżnić specyficzne grupy. Są to młodociani, skazani na dożywocie mimo swojego...

Deportowanym do Polski karę przeliczamy od nowa

03.01.2018

W jednostkach penitencjarnych przebywa 836* osadzonych deportowanych z innych krajów. Zgodnie z przepisami o transferach osób skazanych obowiązującymi od 5 grudnia 2016 r., do naszych więzień przyjeżdżają Polacy, odbywający karę pozbawienia...

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

14.01.2018

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił...

Obowiązkowy kask na nartach i snowboardzie

27.12.2017

Jeśli Mikołaj przyniósł narty lub deskę, warto, by skoczył szybko po kask, ponieważ dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek stosowania kasku na stoku narciarskim i snowboardzie — zaś niedopilnowanie tej powinności przez...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.