Niedziela 27 maja 2018 Wydanie nr 3744

Oszukańczy factoring

03.08.2011 / ebos/kgp Oszukańczy factoring  

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa bankowe polegające na przedkładaniu do umów factoringowych nierzetelnych faktur. Sprawcy oszukali w ten sposób kilka banków na terenie woj. wielkopolskiego. Zebrane przez funkcjonariuszy materiały wskazują, że oszuści w latach 2009-2010 wyłudzili z banków co najmniej 8,3 mln złotych. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lesznie wpadli na trop wielomilionowych oszustw factoringowych dokonanych przez właścicieli jednej z firm na terenie powiatu kościańskiego. W sprawie przeprowadzono wnikliwą pracę operacyjną i procesową. Na jej podstawie zebrano materiały pozwalające przedstawić zarzuty oszustw bankowych.

W minioną środę policjanci KMP w Lesznie przy udziale funkcjonariuszy KPP w Kościanie przystąpili do realizacji przygotowanych działań, w wyniku których zatrzymali 46-letniego mieszkańca Poznania i 46-letniego mieszkańca pow. kościańskiego. Zatrzymani mężczyźni, prowadzący działalność gospodarczą, podejrzani są o oszustwa factoringowe na szkodę kilku banków, które ogółem poniosły straty w wysokości co najmniej 8,3 mln złotych. Jeszcze tego samego dnia Prokuratura Rejonowa w Lesznie przedstawiła „przedsiębiorcom” zarzuty.

Działania podejrzanych były dobrze przygotowane. Firma X, prowadzona przez zatrzymanych, zawierała umowy na sprzedaż zbóż firmom Y, a następnie wystawiała faktury. Zwykle terminy płatności były odroczone do nawet 120 dni. Limit factoringowy polega na tym, że bank na podstawie faktury przelewał pieniądze na konto firmy X następnego dnia, natomiast firma Y dokonywała płatności na konto banku z określonym odroczonym terminem. Początkowo transakcje przebiegały prawidłowo, z czasem jednak mężczyźni postanowili pomnożyć swoje „zyski”. W bankach przedstawiali fałszywe faktury, na podstawie których otrzymywali przelewy, natomiast firmy Y wystawiały faktury odsprzedaży do kolejnej firmy wskazanej przez firmę X. Ostatecznie faktury zataczały pełne koło i wracały do firmy X. Ponadto właściciele firmy X zawierali umowy factoringowe z kilkoma bankami jednocześnie, przy czym informację tę zatajali. W ten sposób mężczyźni uzyskali kilka takich limitów factoringowych w różnych bankach.

W miniony piątek Sąd Rejonowy w Lesznie wobec oszustów zastosował 3 miesięczny areszt. W zależności od roli w przestępczym procederze grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że straty w wyniku działalności nieuczciwych przedsiębiorców mogą sięgać kilkunastu milionów złotych.

Inne artykuły

Odpowiedzialność cywilna za potrącenie przez rowerzystę pieszego na chodniku

07.05.2018

Czy rowerzysta, który potrącił pieszego na chodniku, może ponosić odpowiedzialność cywilnoprawną za negatywne skutki na zdrowiu poszkodowanego? (nieprawomocny wyrok Sąd Rejonowy w Chełmnie z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt I C 414/13). Sprawa...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.