Niedziela 27 maja 2018 Wydanie nr 3744

O przesłuchiwaniu polskich dzieci na konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”

18.08.2011 / ebos/fdn O przesłuchiwaniu polskich dzieci na konferencji  „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”  

Aż 60% przesłuchań dzieci w Polsce odbywa się w miejscach do tego niedostosowanych. Na jaką ochronę może więc liczyć dziecko, które bierze udział w postępowaniu?

Odpowiedzi na to i na wiele innych pytań będą szukać krajowi i zagraniczni eksperci podczas ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw” 24 i 25 października, organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Urząd m. st. Warszawy.

Dziecku, które stało się ofiarą przestępstwa, rzadko jest udzielana odpowiednia ochrona podczas postępowania sądowego. Jedynie 5% przesłuchań dzieci odbywa się w przyjaznych pokojach przesłuchań. Ponad połowa (60%) – w miejscach zupełnie do tego nieprzystosowanych, takich jak sala sądowa czy pokój prokuratora. Zgodnie z prawem przesłuchania małoletnich w sprawach dotyczących przemocy i wykorzystywania seksualnego mają być rejestrowane na nośnikach audio-wideo.

Tymczasem – jak pokazują badania Fundacji Dzieci Niczyje – blisko 70% takich przesłuchań nie jest nagrywanych. – Dla dziecka często oznacza to konieczność ponownego przechodzenia przez tę procedurę, co może być przeżyciem wtórnie wiktymizującym – mówi Jolanta Zmarzlik, terapeutka FDN.

Niepokojące są również fakty dotyczące opieki nad dzieckiem podczas procedur prawnych. Jedynie w 2% przypadków w sprawach prokuratorskich dziecko reprezentowane było przez profesjonalnego pełnomocnika. W sprawach sądowych takiej pomocy udzielono tylko co 10. małoletniemu.

W Polsce co roku przesłuchiwanych jest 5000 dzieci, które występują w postępowaniach karnych w charakterze świadków lub pokrzywdzonych. Czy obecny system ochrony prawnej dzieci jest wystarczający? Odpowiedzi na to i inne pytania będą szukać polscy i zagraniczni eksperci w czasie VIII Ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”. Jednym z prelegentów będzie prof. Michael Lamb, psycholog, ekspert w dziedzinie przesłuchań dzieci, który opowie o tym, w jaki sposób przesłuchiwać dziecko tak, aby zwiększyć wartość informacyjną jego zeznań.

Konferencja jest jednym z największych wydarzeń poświęconych problematyce krzywdzenia dzieci wpisanych w kalendarz Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas tego wydarzenia ponad 2000 profesjonalistów weźmie udział w 40 sesjach referatowych, warsztatowych oraz panelach dyskusyjnych. Tegoroczna konferencja skupi blisko 100 zagranicznych i krajowych ekspertów i pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie pomocy dzieciom krzywdzonym.

Konferencja odbędzie się 24 i 25 października w Sali Kongresowej PKiN. Więcej informacji oraz rejestracja profesjonalistów na www.fdn.pl.

Inne artykuły

Odpowiedzialność cywilna za potrącenie przez rowerzystę pieszego na chodniku

07.05.2018

Czy rowerzysta, który potrącił pieszego na chodniku, może ponosić odpowiedzialność cywilnoprawną za negatywne skutki na zdrowiu poszkodowanego? (nieprawomocny wyrok Sąd Rejonowy w Chełmnie z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt I C 414/13). Sprawa...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.