Wtorek 19 czerwca 2018 Wydanie nr 3767

Gdzie ci mężczyźni, czyli Temida jest kobietą

28.09.2011 / ebos Gdzie ci mężczyźni, czyli Temida jest kobietą  

Tytuł sędziego trzeba okupić ciężką, często mozolną pracą. System szkolenia przyszłych sędziów promuje osoby konsekwentne i systematyczne, co jest swoistą cechą kobiet. Być może dlatego też paniom łatwiej jest przejść długi proces weryfikacji, aby uzyskać funkcję sędziego.

Feminizacja zawodu sędziego to proces, który coraz bardziej ciekawi i zastanawia. Według statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości w 2010 roku spośród 9927 sędziów 6345 etatów zajmowały kobiety, co oznacza, że aż 64% ogółu sędziów stanowiła płeć żeńska. Największa dominacja kobiet, występowała w apelacji warszawskiej i katowickiej. W sądach podległych apelacji warszawskiej 71% orzekających sędziów to kobiety, a w plasującej się na drugim miejscu, apelacji katowickiej, kobiety stanowiły 70% ogółu sędziów. Trzecia w kolejności, tej swoistej klasyfikacji, jest apelacja szczecińska z wynikiem 66% na korzyść pań. Najmniejszą różnicę ilościową między kobietami a mężczyznami zanotowano w apelacji rzeszowskiej, gdzie panie stanowiły 56% ogółu sędziów.

Zauważyć można również również, że dysproporcja w liczbie sędziów-pań i sędziów-panów jest najmniejsza w sądach apelacyjnych a największa w sądach rejonowych. I tak, w samych sądach apelacyjnych kobiety stanowiły 57% wszystkich sędziów, w sądach okręgowych - 61%, a 65% w sądach rejonowych. Czyli, im wyżej w hierarchii sądowniczej, tym różnica mniejsza. Na szczególną uwagę zasługują sądy rejonowe okręgu katowickiego, gdzie średnio aż 76% stanowisk sędziów obejmowała płeć żeńska.

Jak widać statystyki są jednoznaczne. Pokusiliśmy się więc o dogłębne przeanalizowanie tego tematu i postawienie kilku hipotez. Przyczyn feminizacji jest niewątpliwie wiele. Zależą one zapewne od predyspozycji psychologicznych osoby, która pełni tę funkcję, jej charakteru, intuicji i oczywiście wiedzy z zakresu nauk społecznych. Dobry sędzia powinien odznaczać się bezstronnością, opanowaniem, pracowitością i uczciwością.

Sędzia Sądu Rejonowego w Grudziądzu Ewa Stępień na pytanie jakie cechy powinien mieć dobry sędzia odpowiedziała nam: “ - Sędzia powinien przede wszystkim mieć świadomość ogromu odpowiedzialności jaka na nim ciąży, odpowiedzialności za życie innych ludzi. Swoją postawą powinien dawać do zrozumienia, że każda sprawa, każdego człowieka zostanie rozpoznana wnikliwie, zgodnie z prawem i sprawiedliwie, powinien budzić zaufanie każdego uczestnika postępowania, zaufanie nie tyle do siebie co do Sądu jako instytucji”.

“Tytuł sędziego trzeba okupić ciężką, często mozolną pracą. Ponadto - jak powiedział nam jeden z sędziów sądu apelacji lubelskiej - system szkolenia przyszłych sędziów promuje osoby konsekwentne i systematyczne, co jest swoistą cechą kobiet. Być może dlatego też paniom łatwiej jest przejść długi proces weryfikacji, aby uzyskać funkcję sędziego.” Ten sam sędzia twierdzi również, że z tego stanowiska „częściej odchodzą mężczyźni którzy nie boją się ryzykować”.

Zawód ten daje kobietom poczucie swobody w podejmowaniu decyzji, niezależność i życiową stabilizację. Jest to praca, którą - jak stwierdziła Sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza w Krakowie Iwona Bujak - można pogodzić z wychowywaniem dzieci, ponieważ wiele obowiązków sędziego wykonuje się zazwyczaj w domu.

Powodem feminizacji zawodu sędziego jest z pewnością również kwestia materialna. Zdaniem sędziego Apelacji szczecińskiej niskie zarobki są głównym powodem rezygnacji mężczyzn z tego zawodu: „Obecnie jest to najgorzej opłacany zawód prawniczy, więc naturalne jest przechodzenie sędziów do zawodów lepiej płatnych. Ponadto warunki pracy są coraz gorsze, ponieważ jest jej z roku na rok więcej, a sędziów mniej. Na sędziów nakłada się dodatkowe obowiązki nie dając niczego w zamian”.

Mężczyźni i kobiety ze środowiska prawniczego mają podobne zdania na temat wykonywanego przez nich zawodu sędziego oraz prawdopodobnych przyczyn jego feminizacji. Zawód ten może rzeczywiście jest dogodniejszy dla pań. Skoro kobiety dobrze wykonują powierzone im funkcje, a panowie mają za cel utrzymanie rodziny na wyższym poziomie materialnym, czego ta profesja im nie zapewnia, niech tak też pozostanie.

Jak wiadomo, zawód sędziego od dawna był zawodem wysokim rangą. Od kiedy proces feminizacji jest coraz bardziej widoczny, mówi się o spadku prestiżu tej profesji. Nie widzę jednak żadnych powodów, by tak właśnie twierdzić. Moim zdaniem wartość każdego wykonywanego zawodu powinno się oceniać według kompetencji danej osoby, a nie płci i związanymi z nią stereotypami.

A tak poza wszystkim, to ... Temida jest kobietą!

Agata Sobiś – EBOS.PL

Inne artykuły

Czerwone podeszwy butów Christian Louboutin mogą być znakiem towarowym

14.06.2018

Czerwone podeszwy w butach Christiana Louboutina spędzają sen z powiek nie tylko kobietom, ale też prawnikom. Dziś zatem krótka odpowiedź na krótkie pytanie: czy Christian Louboutin miał prawo wskazać czerwone podeszwy jako znak towarowy, czy też...

Nie taki sąd straszny

11.06.2018

W pobliżu sądu, w którym pracuję, znajduje się kilka szkół. Każdego dnia dziesiątki młodych ludzi przechodzi obok wielkiego, pięknego gmachu i pewnie mało kto zastanawia się, co jest za tymi drzwiami. Sądy większości ludziom znane są z...

Restrykcyjne przepisy przesunęły przemoc kibiców poza stadion

18.06.2018

Polska scena chuligańska, obok rosyjskiej, jest najlepiej rozwinięta w Europie - mówią w rozmowie z PAP socjologowie sportu. Według nich zbyt restrykcyjne przepisy "stadionowe" nie zmniejszyły skali przemocy wśród kibiców, a przesunęły to...

Nowe działania skarbówek ws. opodatkowania wykładowców - nieuzasadnione

28.05.2018

Nieuzasadnione są działania urzędów skarbowych, które chcą rozliczać uczelnie z tego, ile każdy z wykładowców wykonał w danym miesiącu pracy twórczej - uważa wiceminister nauki Piotr Müller. Resorty nauki i finansów w przyszłym tygodniu poszukają...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.