Poniedziałek 21 maja 2018 Wydanie nr 3738

Przestępstwa są przewidywalne

17.10.2011 / ebos/nauka w polsce Przestępstwa są przewidywalne  

Naukowcy z USA opracowali oprogramowanie dla policji pozwalające przewidywać miejsca i czas popełnienia niektórych typów przestępstw - poinformował magazyn New Scientist.

Zespół naukowców z Santa Clara University w Kalifornii pod kierownictwem matematyka, prof. George Mohlera opracował oprogramowanie, przewidujące miejsca przyszłych wydarzeń kryminalnych.

Badacze stwierdzili iż część przestępstw poprzedzają zdarzenia dające się przewidywać. I tak rabunek w określonym miejscu wyzwala następne w okolicy, w ciągu najbliższych kilku dni, podobnie jak po wstrząsie głównym w trzęsieniu ziemi następują wstrząsy wtórne. W 2010 roku zespół Mohlera zastosował do przewidywania takich "przestępstw wtórnych" równanie, używane do określania wstrząsów wtórnych do przewidzenia,na podstawie dat i miejsc przestępstw podstawionych w miejsce dat i obszarów wstrząsów głównych.

Oprogramowanie naukowców z Santa Clara University przewidziało miejsce i czas popełnienia 25 proc. włamań, które nastąpiły w określonym dniu na obszarze Los Angeles w latach 2004-2005 przy użyciu danych z poprzednich rabunków z danego obszaru.

Obecnie oprogramowanie testowane jest przez policję Santa Cruz. Każdego dnia oznaczane jest 10 obszarów o wielkości 150 m kw. każdy, dla określonego typu przestępstwa - włamań, włamań do aut i kradzieży samochodów. Obszary te patrolowane są ze specjalną uwagą m.in. przez uzbrojonych policjantów i detektywów w cywilu. Zastępca szefa policji lokalnej, Steve Clark, uaktualnia program co noc i określa miejsce przypuszczalnych przestępstw na następny dzień.

Santa Cruz wybrano do testów ze względu na to iż jest to miasto uniwersyteckie z bardzo zmienną populacją, składającą się w dużej części z przyjezdnych - turystów i studentów. Jak uważa Steve Clark jest to, ze względu na bardzo zmienne czynniki demograficzne, dobre miejsce do sprawdzenia poprawności działania oprogramowania i całego równania.

W końcu obecnego roku rozpocznie się następny eksperyment zespołu Mohlera. Tym razem jako miejsce testów wybrano Los Angeles. Policjanci będą w trakcie testów wyznaczać obszary o podwyższonym zagrożeniu, ale specjalne patrole obejmą tylko połowę z nich; pozostałe będą patrolowane z normalną częstotliwością. Pozwoli to zebrać materiał porównawczy do oceny oprogramowania w dwóch grupach.

Jak powiedział New Scientist Jeffrey Brantingham, antropolog z University of California, współpracujący przy tworzeniu oprogramowania, jeśli testy potwierdzą jego użyteczność, wówczas zostanie ono zastosowane także w innych miastach USA.

Inne artykuły

Odpowiedzialność cywilna za potrącenie przez rowerzystę pieszego na chodniku

07.05.2018

Czy rowerzysta, który potrącił pieszego na chodniku, może ponosić odpowiedzialność cywilnoprawną za negatywne skutki na zdrowiu poszkodowanego? (nieprawomocny wyrok Sąd Rejonowy w Chełmnie z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt I C 414/13). Sprawa...

Sąd Najwyższy - Internet to miejsce publiczne

24.04.2018

Sąd Najwyższy uznał, że internet jest miejscem publicznym w rozumieniu art. 141 kw, dlatego rozpowszechniający obrazki z nieprzyzwoitymi i obraźliwymi napisami (np. zakaz pedałowania) może ponosić odpowiedzialność za popełnione wykroczenie...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.