Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Przestępstwa są przewidywalne

17.10.2011 / ebos/nauka w polsce Przestępstwa są przewidywalne  

Naukowcy z USA opracowali oprogramowanie dla policji pozwalające przewidywać miejsca i czas popełnienia niektórych typów przestępstw - poinformował magazyn New Scientist.

Zespół naukowców z Santa Clara University w Kalifornii pod kierownictwem matematyka, prof. George Mohlera opracował oprogramowanie, przewidujące miejsca przyszłych wydarzeń kryminalnych.

Badacze stwierdzili iż część przestępstw poprzedzają zdarzenia dające się przewidywać. I tak rabunek w określonym miejscu wyzwala następne w okolicy, w ciągu najbliższych kilku dni, podobnie jak po wstrząsie głównym w trzęsieniu ziemi następują wstrząsy wtórne. W 2010 roku zespół Mohlera zastosował do przewidywania takich "przestępstw wtórnych" równanie, używane do określania wstrząsów wtórnych do przewidzenia,na podstawie dat i miejsc przestępstw podstawionych w miejsce dat i obszarów wstrząsów głównych.

Oprogramowanie naukowców z Santa Clara University przewidziało miejsce i czas popełnienia 25 proc. włamań, które nastąpiły w określonym dniu na obszarze Los Angeles w latach 2004-2005 przy użyciu danych z poprzednich rabunków z danego obszaru.

Obecnie oprogramowanie testowane jest przez policję Santa Cruz. Każdego dnia oznaczane jest 10 obszarów o wielkości 150 m kw. każdy, dla określonego typu przestępstwa - włamań, włamań do aut i kradzieży samochodów. Obszary te patrolowane są ze specjalną uwagą m.in. przez uzbrojonych policjantów i detektywów w cywilu. Zastępca szefa policji lokalnej, Steve Clark, uaktualnia program co noc i określa miejsce przypuszczalnych przestępstw na następny dzień.

Santa Cruz wybrano do testów ze względu na to iż jest to miasto uniwersyteckie z bardzo zmienną populacją, składającą się w dużej części z przyjezdnych - turystów i studentów. Jak uważa Steve Clark jest to, ze względu na bardzo zmienne czynniki demograficzne, dobre miejsce do sprawdzenia poprawności działania oprogramowania i całego równania.

W końcu obecnego roku rozpocznie się następny eksperyment zespołu Mohlera. Tym razem jako miejsce testów wybrano Los Angeles. Policjanci będą w trakcie testów wyznaczać obszary o podwyższonym zagrożeniu, ale specjalne patrole obejmą tylko połowę z nich; pozostałe będą patrolowane z normalną częstotliwością. Pozwoli to zebrać materiał porównawczy do oceny oprogramowania w dwóch grupach.

Jak powiedział New Scientist Jeffrey Brantingham, antropolog z University of California, współpracujący przy tworzeniu oprogramowania, jeśli testy potwierdzą jego użyteczność, wówczas zostanie ono zastosowane także w innych miastach USA.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.