Poniedziałek 22 kwietnia 2019 Wydanie nr 4074

Przestępstwa są przewidywalne

17.10.2011 / ebos/nauka w polsce Przestępstwa są przewidywalne  

Naukowcy z USA opracowali oprogramowanie dla policji pozwalające przewidywać miejsca i czas popełnienia niektórych typów przestępstw - poinformował magazyn New Scientist.

Zespół naukowców z Santa Clara University w Kalifornii pod kierownictwem matematyka, prof. George Mohlera opracował oprogramowanie, przewidujące miejsca przyszłych wydarzeń kryminalnych.

Badacze stwierdzili iż część przestępstw poprzedzają zdarzenia dające się przewidywać. I tak rabunek w określonym miejscu wyzwala następne w okolicy, w ciągu najbliższych kilku dni, podobnie jak po wstrząsie głównym w trzęsieniu ziemi następują wstrząsy wtórne. W 2010 roku zespół Mohlera zastosował do przewidywania takich "przestępstw wtórnych" równanie, używane do określania wstrząsów wtórnych do przewidzenia,na podstawie dat i miejsc przestępstw podstawionych w miejsce dat i obszarów wstrząsów głównych.

Oprogramowanie naukowców z Santa Clara University przewidziało miejsce i czas popełnienia 25 proc. włamań, które nastąpiły w określonym dniu na obszarze Los Angeles w latach 2004-2005 przy użyciu danych z poprzednich rabunków z danego obszaru.

Obecnie oprogramowanie testowane jest przez policję Santa Cruz. Każdego dnia oznaczane jest 10 obszarów o wielkości 150 m kw. każdy, dla określonego typu przestępstwa - włamań, włamań do aut i kradzieży samochodów. Obszary te patrolowane są ze specjalną uwagą m.in. przez uzbrojonych policjantów i detektywów w cywilu. Zastępca szefa policji lokalnej, Steve Clark, uaktualnia program co noc i określa miejsce przypuszczalnych przestępstw na następny dzień.

Santa Cruz wybrano do testów ze względu na to iż jest to miasto uniwersyteckie z bardzo zmienną populacją, składającą się w dużej części z przyjezdnych - turystów i studentów. Jak uważa Steve Clark jest to, ze względu na bardzo zmienne czynniki demograficzne, dobre miejsce do sprawdzenia poprawności działania oprogramowania i całego równania.

W końcu obecnego roku rozpocznie się następny eksperyment zespołu Mohlera. Tym razem jako miejsce testów wybrano Los Angeles. Policjanci będą w trakcie testów wyznaczać obszary o podwyższonym zagrożeniu, ale specjalne patrole obejmą tylko połowę z nich; pozostałe będą patrolowane z normalną częstotliwością. Pozwoli to zebrać materiał porównawczy do oceny oprogramowania w dwóch grupach.

Jak powiedział New Scientist Jeffrey Brantingham, antropolog z University of California, współpracujący przy tworzeniu oprogramowania, jeśli testy potwierdzą jego użyteczność, wówczas zostanie ono zastosowane także w innych miastach USA.

Inne artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.