Wtorek 23 stycznia 2018 Wydanie nr 3620

Coraz więcej spraw dla komorników sądowych

17.10.2011 / ebos/ms Coraz więcej spraw dla komorników sądowych  

Do komorników sądowych wpływa coraz większa liczba spraw. W 2008r. wpłynęło 1.912.792 sprawy, w 2009 r. już ponad 2.503.400, a w 2010 r. ponad 3.205.000 spraw. Do jednego komornika sądowego w 2010 r. wpłynęło aż 3.722 sprawy.

- Rola komorników sądowych jako organu egzekucyjnego w dzisiejszym świecie gospodarczym jest nie do przecenienia. Sprawna i skuteczna egzekucja sądowa wpływa bowiem bezpośrednio na stabilność i rozwój zarówno małych jak i dużych firm – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji „Komornik sądowy w Unii Europejskiej”.

Spotkanie zorganizowała Rada Izby Komorniczej w Łodzi.

- Przed nami stoją także nowe wyzwania, które wymuszają ciągłe zmiany w zakresie egzekucji sądowej determinowane współczesną gospodarką. Bardzo ważnym elementem usprawniania egzekucji sądowej jest także wymiana doświadczeń między krajami Unii Europejskiej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Polska jako członek Międzynarodowej Unii Komorników Sądowych, dąży do spełnienia wszystkich kryteriów wyznaczonych przez Unię w zakresie dostępności obywateli do organu egzekucyjnego jakim jest komornik sądowy. W tym celu liczba komorników sądowych ciągle wzrasta.

Od chwili wejścia w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji do 2007 r. tj. przez okres 10 lat liczba komorników sądowych zwiększyła się jedynie o 70 komorników. W okresie ostatnich prawie czterech lat liczba komorników zwiększyła się o 274.

W samym tylko 2011 r. Minister Sprawiedliwości utworzył 116 nowych stanowisk komorników sądowych. Stanowiska te są obecnie obsadzane. Aktualnie działa 926 komorników sądowych.

Dane statystyczne wskazują, iż do komorników sądowych wpływa coraz większa liczba spraw. W 2008r. wpłynęło 1.912.792 sprawy, w 2009 r. już ponad 2.503.400, a w 2010 r. ponad 3.205.000 spraw. Do jednego komornika sądowego w 2010 r. wpłynęło aż 3.722 sprawy.

- Wzrost liczby nowych komorników sądowych musi być optymalny. Musi uwzględniać zarówno liczbę wpływających spraw egzekucyjnych, jak i możliwości finansowania egzekucji sądowej z pobranych przez komorników sądowych opłat egzekucyjnych. Tylko równowaga w tych dwóch aspektach działalności komorniczej zapewni szybkość i efektywność egzekucji oraz satysfakcję z wykonywanego zawodu komornika sądowego – mówił Minister Sprawiedliwości. - W ostatnim czasie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało także zmiany procedury cywilnej, w tym egzekucji sądowej, które powinny zmniejszyć formalizm czynności sądowych. Proces cywilny, także w sprawach gospodarczych, powinien być łatwiejszy i szybszy – dodał.

Aktualnie toczą się też prace nad stworzeniem statusu europejskiego modelu komornika sądowego, dla którego wzorem będzie model francuski. Z tego modelu wzory czerpią inne państwa europejskie. Francja bowiem ma bardzo długie tradycje tego zawodu, które datują się już w czasach rzymskich. Polski model egzekucji sądowej jest zbliżony do modelu francuskiego i podobnie jak we Francji oparty jest na systemie kontynentalnym.

Inne artykuły

Umrzeć w więzieniu

04.01.2018

Dożywotnie pozbawienie wolności jest karą szczególną, orzekaną m.in. za najbardziej brutalne odebranie życia. W populacji więźniów odbywających takie wyroki można wyróżnić specyficzne grupy. Są to młodociani, skazani na dożywocie mimo swojego...

Deportowanym do Polski karę przeliczamy od nowa

03.01.2018

W jednostkach penitencjarnych przebywa 836* osadzonych deportowanych z innych krajów. Zgodnie z przepisami o transferach osób skazanych obowiązującymi od 5 grudnia 2016 r., do naszych więzień przyjeżdżają Polacy, odbywający karę pozbawienia...

Skazani za przemoc w rodzinie

22.01.2018

Większość wyróżnia przekonanie, że w więzieniu znaleźli się przez pomyłkę. Zachowania, które podejmują w swojej rodzinie, uważają nie za przestępstwa, ale za rodzinny konflikt, wewnętrzną sprawę, w którą ktoś się wmieszał. Państwo się wmieszało...

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

14.01.2018

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił...

Obowiązkowy kask na nartach i snowboardzie

27.12.2017

Jeśli Mikołaj przyniósł narty lub deskę, warto, by skoczył szybko po kask, ponieważ dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek stosowania kasku na stoku narciarskim i snowboardzie — zaś niedopilnowanie tej powinności przez...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.