Sobota 17 marca 2018 Wydanie nr 3673

Coraz więcej spraw dla komorników sądowych

17.10.2011 / ebos/ms Coraz więcej spraw dla komorników sądowych  

Do komorników sądowych wpływa coraz większa liczba spraw. W 2008r. wpłynęło 1.912.792 sprawy, w 2009 r. już ponad 2.503.400, a w 2010 r. ponad 3.205.000 spraw. Do jednego komornika sądowego w 2010 r. wpłynęło aż 3.722 sprawy.

- Rola komorników sądowych jako organu egzekucyjnego w dzisiejszym świecie gospodarczym jest nie do przecenienia. Sprawna i skuteczna egzekucja sądowa wpływa bowiem bezpośrednio na stabilność i rozwój zarówno małych jak i dużych firm – powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji „Komornik sądowy w Unii Europejskiej”.

Spotkanie zorganizowała Rada Izby Komorniczej w Łodzi.

- Przed nami stoją także nowe wyzwania, które wymuszają ciągłe zmiany w zakresie egzekucji sądowej determinowane współczesną gospodarką. Bardzo ważnym elementem usprawniania egzekucji sądowej jest także wymiana doświadczeń między krajami Unii Europejskiej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Polska jako członek Międzynarodowej Unii Komorników Sądowych, dąży do spełnienia wszystkich kryteriów wyznaczonych przez Unię w zakresie dostępności obywateli do organu egzekucyjnego jakim jest komornik sądowy. W tym celu liczba komorników sądowych ciągle wzrasta.

Od chwili wejścia w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji do 2007 r. tj. przez okres 10 lat liczba komorników sądowych zwiększyła się jedynie o 70 komorników. W okresie ostatnich prawie czterech lat liczba komorników zwiększyła się o 274.

W samym tylko 2011 r. Minister Sprawiedliwości utworzył 116 nowych stanowisk komorników sądowych. Stanowiska te są obecnie obsadzane. Aktualnie działa 926 komorników sądowych.

Dane statystyczne wskazują, iż do komorników sądowych wpływa coraz większa liczba spraw. W 2008r. wpłynęło 1.912.792 sprawy, w 2009 r. już ponad 2.503.400, a w 2010 r. ponad 3.205.000 spraw. Do jednego komornika sądowego w 2010 r. wpłynęło aż 3.722 sprawy.

- Wzrost liczby nowych komorników sądowych musi być optymalny. Musi uwzględniać zarówno liczbę wpływających spraw egzekucyjnych, jak i możliwości finansowania egzekucji sądowej z pobranych przez komorników sądowych opłat egzekucyjnych. Tylko równowaga w tych dwóch aspektach działalności komorniczej zapewni szybkość i efektywność egzekucji oraz satysfakcję z wykonywanego zawodu komornika sądowego – mówił Minister Sprawiedliwości. - W ostatnim czasie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało także zmiany procedury cywilnej, w tym egzekucji sądowej, które powinny zmniejszyć formalizm czynności sądowych. Proces cywilny, także w sprawach gospodarczych, powinien być łatwiejszy i szybszy – dodał.

Aktualnie toczą się też prace nad stworzeniem statusu europejskiego modelu komornika sądowego, dla którego wzorem będzie model francuski. Z tego modelu wzory czerpią inne państwa europejskie. Francja bowiem ma bardzo długie tradycje tego zawodu, które datują się już w czasach rzymskich. Polski model egzekucji sądowej jest zbliżony do modelu francuskiego i podobnie jak we Francji oparty jest na systemie kontynentalnym.

Inne artykuły

Głosujemy na Prawopolis!

14.03.2018

"Doskonała zabawa i świetna forma edukacji prawnej. Gorąco polecam!" - tak o "Prawopolis", edukacyjnej grze prawnej, w której wcielamy się w rolę początkującego prawnika, mówi Sędzia Anna Maria Wesołowska. "Prawopolis" to pierwsza polska gra...

Awizowanie wypowiedzenia umowy o pracę nie oznacza jego doręczenia

26.02.2018

Aż dziw, że takie sprawy jeszcze trafiają do sądów: czy dzień awizacji pisma rozwiązującego umowę o pracę jest dniem jego doręczenia pracownikowi — czy też oświadczenie woli jest skutecznie złożone z upływem terminu odbioru korespondencji...

Wirtualna agresja, realne ofiary

22.02.2018

Skrzywdzić, i to boleśnie, można też przez sieć. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Ale cyberprzemoc dotyka też dorosłych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała w 2016 r. raport, z którego wynika, że jej ofiarami najczęściej...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.