Piątek 20 lipca 2018 Wydanie nr 3798

Więźniowie sprzątają żydowskie cmentarze

02.11.2011 / ebos/sw Więźniowie sprzątają żydowskie cmentarze  

Polscy osadzeni biorą udział w renowacji i porządkowaniu cmentarzy żydowskich. Wykazują oni przy tym autentyczne zaangażowanie. Dotychczasowe działania pokazują także duże zainteresowanie lokalnych organizacji społecznych i instytucji samorządowych, aby te prace usystematyzować i rozszerzyć.

W obecnych granicach Polski zachowało się około 400 cmentarzy żydowskich, które w dużej mierze są zaniedbane. Częstokroć brakuje funduszy na ich renowację, a panujące w społeczeństwie stereotypy utrudniają podjęcie prac renowacyjno-porządkowych. Jednocześnie w społeczeństwie Izraela funkcjonujące stereotypy o polskim antysemityzmie negatywnie wpływają na obraz współczesnej Polski.

Jednakże mająca miejsce od 2005 r. współpraca pomiędzy polskim i izraelskim więziennictwem wskazuje, że strony zainteresowane są przybliżeniem wspólnej historii i przełamywaniem wzajemnych stereotypów.
Również od 2005 r. polscy osadzeni biorą udział w renowacji i porządkowaniu cmentarzy żydowskich. Wykazują oni przy tym autentyczne zaangażowanie. Dotychczasowe działania pokazują także duże zainteresowanie lokalnych organizacji społecznych i instytucji samorządowych, aby te prace usystematyzować i rozszerzyć

Projekt „Tikkun – Naprawa” powstał w celu zachowania wybranych zabytków dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Do projektu przystąpiło 55 jednostek penitencjarnych. Realizowany był on w dwóch etapach. Pierwszym z nich były działania edukacyjne prowadzone dla kadry Służby Więziennej i osadzonych, przybliżające tematykę historii współistnienia Żydów i Polaków na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Wykłady prowadzone były przez przedstawicieli instytucji i organizacji żydowskich funkcjonujących na terenie Polski. Drugim etapem było porządkowanie przez osadzonych wolontariuszy oraz kadrę SW cmentarzy żydowskich.

Etap pierwszy, zgodnie z założeniami, został zrealizowany do końca kwietnia 2010 r.

Większość zakładów i aresztów zorganizowała jeden lub dwa wykłady edukacyjne, pozostałe jednostki przeprowadziły po trzy lub więcej prelekcji, a najaktywniejsze na tym polu były ZK w Tarnowie-Mościcach, AŚ w Kielcach, ZK w Hrubieszowie, ZK w Koronowie, AŚ w Tarnowskich Górach i ZK nr 2 we Wrocławiu.

Drugim etapem programu było porządkowanie cmentarzy żydowskich prowadzone przez osadzonych oraz funkcjonariuszy SW. Sprzątanie organizowano w terminie kwiecień-wrzesień 2010 r. Do tego etapu przystąpiło 47 jednostek penitencjarnych.

W czerwcu 2010 r. ppłk Włodzimierz Szulc, zastępca dyrektora Biura Dyrektora Generalnego SW oraz mjr Magdalena Brol, st. specjalista w Biurze Dyrektora Generalnego SW, przeprowadzili wizytację w OZ w Grodzisku Mazowieckim (cmentarz w Grodzisku) oraz Hajnówce (odwiedzono cmentarze w Jedwabnem oraz Narwi i Narewce). W lipcu ppłk Włodzimierz Szulc wraz z mjr. Jarosławem Górą, specjalistą w Biurze Dyrektora Generalnego SW, wizytowali ZK w Białej Podlaskiej (cmentarz w Białej Podlaskiej), ZK we Włodawie oraz ZK w Chełmie (kirkut w Chełmie). Celem powyższych wizytacji było uzyskanie bezpośrednich informacji, od dyrektorów jednostek oraz koordynatorów projektu, o sposobie i zakresie realizacji w tych jednostkach projektu Tikun-Naprawa.

W dniach 26 – 27 października 2010 r. w ODK SW w Popowie odbyło się seminarium podsumowujące dla koordynatorów projektu. Gościem honorowym spotkania byli pan Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski oraz pan Alex Schwarc, pracownik Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy. Celem seminarium było przedstawienie szczegółowych raportów działań zrealizowanych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych, a także wymiana doświadczeń związanych z realizacją powyższego projektu.

Projekt Tikun-Naprawa realizowany był cyklicznie, w ramach statutowej działalności więziennictwa. Praca wykonywana przez osadzonych była nieodpłatna, tak samo jak wykłady przeprowadzone przez przedstawicieli instytucji i organizacji żydowskich, w tym przez pana Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski, przedstawicieli Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Inne artykuły

Czy obowiązek zbadania przesyłki w obecności kuriera stanowi klauzulę abuzywną?

18.07.2018

Czy obowiązek zbadania przesłanego towaru przy kurierze może być traktowany jako klauzula niedozwolona?(wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 6 kwietnia 2018 r., sygn. akt VII AGa 836/18). Spór dotyczył regulaminu sklepu internetowego, który...

Trudna sztuka pisania do sądu

02.07.2018

Na twitterze trafiłem na artykuł opisujący wyniki ankiety, której przedmiotem było to, co sędziowie amerykańskiego Sądu Najwyższego lubią, a czego nie lubią w kierowanych do nich pismach. Ja też zrobiłem taką małą ankietę wśród koleżanek i...

Granice kontroli osobistej - wyrok

29.06.2018

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 14 grudnia 2017 r. o sygn. akt K 17/14 orzekł niezgodność z art. 41 ust. 1 i art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP między innymi art. 219 § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.