Niedziela 25 lutego 2018 Wydanie nr 3653

Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za sprzedaż nielegalnych leków

05.12.2011 / Nawet do 12 lat pozbawienia wolności za sprzedaż nielegalnych leków  

Osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Czasy, gdy leki z nielegalnego obrotu kupowano przeważnie na rynkach i bazarach, odchodzą w przeszłość. Dzisiaj coraz częściej oferowane są do sprzedaży przede wszystkim przez Internet. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne. Skuszeni niższą ceną, nabywamy wątpliwej jakości medykamenty, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu a nawet życiu.

Osoby, które nielegalnie handlują produktami leczniczymi są w ciągłym zainteresowaniu policjantów pionu do walki z przestępczością gospodarczą. W ciągu pierwszego półrocza 2011 r. wszczęli oni 231 postępowań w tej sprawie.

Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków. Tylko w ciągu trzech kwartałów tego roku policjanci wszczęli 231 postępowań w związku z walką z nielegalnym obrotem produktami leczniczymi. W ubiegłych latach było takich spraw około 350 rocznie.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Na rynku pojawiają się podrabiane leki, które przemycane są przede wszystkim z krajów azjatyckich. Z Azji trafiają do Polski także inne produkty lecznicze, w tym preparaty ziołowe lub suplementy diety zawierające substancje niedopuszczone do obrotu handlowego na terenie RP. Z obserwacji oraz analizy spraw wynika, że Polska jest raczej krajem docelowym niż kanałem tranzytowym dla dystrybucji sfałszowanych leków. Leki pochodzące z innych państw, wwożone są do naszego kraju przez turystów oraz przesyłane są w paczkach pocztowych i kurierskich. Są to główne źródła pozyskiwania leków podrobionych i niedopuszczonych do obrotu handlowego na terenie Polski.

Aktualnie największe zagrożenie stwarzają podrabiane leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji. W takich przypadkach podrabiany jest nie tylko znak towarowy leku ale również jego skład chemiczny. Sfałszowane leki występują głównie w obrocie poza aptecznym. Ponadto coraz większym problemem staje się również nielegalny obrót lekami stosowanymi przy leczeniu otyłości oraz lekami o możliwym działaniu poronnym.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Do głównych ośrodków, w których handluje się sfałszowanymi produktami leczniczymi i produktami niedozwolonymi należą: placówki handlowe typu sex – shop, bazary, targowiska, gabinety specjalistyczne (gabinety medycyny orientalnej, masażu), sklepy z odżywkami dla sportowców, siłownie, kluby fitness. Coraz częściej stróże prawa monitorują także strony internetowe, gdzie według ich ustaleń działa znaczna część osób oferujących do sprzedaży te specyfiki.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia września tego roku policjanci zabezpieczyli ponad 8.700 produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2 kilogramy hormonów i sterydów, ponad 660 sztuk leków odchudzających. Był to efekt międzynarodowej akcji OPERATION PANGEA IV skierowanej w nielegalny handel lekami prowadzony, m.in. przez Internet.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Biura Kryminalnego KGP monitorowali adresy stron internetowych, ogłoszenia zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych i aukcje internetowe. Ponadto policjanci wspólnie z pracownikami Wojewódzkich Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych oraz Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych przeprowadzili kontrole placówek oferujących farmaceutyki.

Efektem przeprowadzonych działań było wszczęcie 16 postępowań z art. 124, 127 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, art. 286 kk par.1 , art. 152 par. 2 kk, art. 128 Ustawy o ochronie przyrody, art. 98 ust. 1i 2 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Rok wcześniej, na początku października, w ramach akcji PANGEA III policjanci zabezpieczyli prawie 13 tysięcy produktów leczniczych stosowanych na potencję, blisko 2.400 sztuk hormonów i sterydów, ponad 1 900 sztuk leków odchudzających, 276 sztuk leków wczesnoporonnych, 60 sztuk leków na astmę i 21 sztuk leków psychotropowych.

Od początku 2011 r. przejęto blisko 65 tysięcy opakowań, blisterów, tabletek, kapsułek, saszetek, butelek i ampułek oraz 70 kg substancji sproszkowanej ( prawie 9.500 leków na potencję i ponad 54.000 sztuk suplementów diety).

Inne artykuły

Bezprawne pozbawienie wolności – z wokandy ETPCz

13.02.2018

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył skargę pana Łukasza, która dotyczyła nieuzasadnionego przedłużania jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym, pomimo że opiekujący się nim lekarze stwierdzali, że wystarczająca będzie opieka...

W czym do sądu, czyli kultura wierzchnia

07.02.2018

Pracuję w sądzie prawie 21 lat i z roku na rok obserwuję, że styl, w jakim stawiają się strony, jest coraz „luźniejszy”. My jako pracownicy staramy się dbać o nasz wizerunek, choć przyznam szczerze, że nie zawsze jest to łatwe. To prawdziwe...

Wirtualna agresja, realne ofiary

22.02.2018

Skrzywdzić, i to boleśnie, można też przez sieć. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież. Ale cyberprzemoc dotyka też dorosłych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała w 2016 r. raport, z którego wynika, że jej ofiarami najczęściej...

Niepowrót, czyli ile trwa „dzień” w art. 242 par. 2 kk?

01.02.2018

Kodeks karny nie definiuje pojęcia „dzień”, ale używa go np. w opisie przestępstwa niepowrotu (art. 242 par. 2 kk). Czy terminy prawa karnego materialnego można obliczać na podstawie przepisów kpk, czy jednak właściwe będzie sięgnięcie do prawa...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.