Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Sędzia podzieliła się opłatkiem z więźniami

09.12.2011 / ebos/sw Sędzia podzieliła się opłatkiem z więźniami  

Sędzia Hanna Pawlak, Przewodnicząca XI Wydziału Sądu Penitencjarnego, biorąc udział w religijnej uroczystości. która odbyła się w Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów, przełamała pewna barierę i idąc w ślady innych uczestników ceremonii, podzieliła się Bożonarodzeniowym opłatkiem z osadzonymi. Było to na pewno niezwykłe i niecodzienne wydarzenie, kiedy to osadzeni mogli osobiście porozmawiać i uścisnąć rękę osobie, która na co dzień decyduje o ich losie. Pełnione funkcje zeszły na dalszy plan. Było to prawdziwe spotkanie człowieka z człowiekiem.

W dniu 06 grudnia 2011 roku w Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów odbyło się bierzmowanie skazanych osadzonych w tutejszej jednostce.

Mszy przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego ksiądz Józef Guzdek. W uroczystości wzięli udział: Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Artur Dziadosz, Dyrektor Okręgowa Służby Więziennej ppłk Anna Osowska – Rembecka, Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Włodzimierz Paszkowski, Przewodnicząca XI Wydziału Sądu Penitencjarnego Pani Hanna Pawlak, Dyrektor Aresztu Śledczego Warszawa Mokotów ppłk Bogdan Kornatowski wraz z zastępcami – mjr Katarzyną Wereszczyńską oraz mjr Robertem Ciesielskim a także dyrektorzy i funkcjonariusze jednostek Okręgu Warszawskiego.

W homilii ksiądz biskup mówił bierzmowanym jak ważna jest w życiu każdego człowieka wiara w Boga. Jaka daje siłę do przeciwstawiania się złu i niesprawiedliwości, do trwania w postanowieniu zmiany swojego życia na lepsze. Powiedział również, że samo to iż odważyli się i podjęli trud przygotowań do tego sakramentu świadczy o potrzebie życia duchowego i potrzebie modlitwy w czasie izolacji więziennej. Biskup Guzdek zwrócił również uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach samo przyznanie się do wiary w Jezusa może być źle widziane i zachęcał aby wbrew przeciwnością nie wstydzili się tej wiary i modlitwy.

Podczas samego obrzędu panowała niezwykle podniosła atmosfera. Osadzeni podchodzili kolejno do księdza biskupa, który udzielał im sakramentu. W tym czasie świadek bierzmowania stał za skazanym trzymając swoją prawą rękę na prawym ramieniu przyjmującego sakrament. Świadkami były siostry zakonne bądź katechetki przygotowujące skazanych, podczas cyklu spotkań, do tego ważnego sakramentu. Na twarzach osadzonych widać było skupienie i przejęcie zarówno podczas samego sakramentu jak i chwilę później, gdy odchodzili na swoje miejsca.

Niemałym zaskoczeniem dla wszystkich, którzy tego dnia przyjęli sakrament bierzmowania. skazanych okazał się prezent księdza biskupa. Każdy z nich otrzymał z rąk szafarza krzyż do noszenia na szyi będący nie tylko pamiątką sakramentu ale mający przypominać noszącemu o konieczności życia według zasad wiary katolickiej.

Po zakończeniu Mszy Świętej Dyrektor Okręgowa Służby Więziennej ppłk Anna Osowska - Rembecka wraz z Dyrektorem Aresztu Śledczego Warszawa Mokotów ppłk Bogdanem Kornatowskim podziękowali księdzu biskupowi Guzdkowi przybycie i za sakrament jakiego udzielił podopiecznym Służby Więziennej.

Duchowny otrzymał prezent w postaci obrazu namalowanego przez jednego ze skazanych osadzonych w tutejszej jednostce oraz tabliczkę pamiątkową. Otrzymany bukiet kwiatów ksiądz biskup rozdzielił i rozdał wśród obecnych w kaplicy kobiet. Następnie z racji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia przełamał się opłatkiem z obecnymi gośćmi oraz skazanymi.

W jego ślady poszła między innymi sędzia Hanna Pawlak oraz dyrektorzy biorący udział w uroczystości. Było to na pewno niezwykłe i niecodzienne wydarzenie w życiu skazanych, gdyż poza możliwością osobistej rozmowy i uściśnięcia ręki biskupa mogli uczynić to samo w stosunku do Przewodniczącej XI Wydziału Sądu Penitencjarnego czy dyrektora jednostki a więc osób, które na co dzień decydują o ich losie. Tu została przełamana pewna bariera i dotychczas pełnione funkcje zeszły na dalszy plan. Było to prawdziwe spotkanie człowieka z człowiekiem.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.