Czwartek 14 grudnia 2017 Wydanie nr 3580

Bank Światowy wspiera walkę z przestępstwami korupcyjnymi

20.12.2011 / ebos Bank Światowy wspiera walkę z przestępstwami korupcyjnymi  

W 2010 r. prokuratury zakończyły łącznie 7 324 postępowania o przestępstwa korupcyjne. Ogółem, w 2010 r. zarzuty korupcyjne przedstawiono 3 700 osobom, z czego wobec 177 osób na wniosek prokuratury sądy stosowały tymczasowe aresztowanie. Łączna kwota zastosowanych zabezpieczeń majątkowych wyniosła 11 927 051 zł, zaś wartość ujawnionych korzyści majątkowych wyniosła 17 785 321 zł.

Współpraca polskiej prokuratury z Bankiem Światowym w zakresie zwalczania przestępczości korupcyjnej - to główny temat spotkania Zastępcy Prokuratora Generalnego Marzeny Kowalskiej z Wiceprezes Banku Światowego- Leonardem McCarthy’m, jakie odbyło się w dniu 16 grudnia br. w siedzibie Prokuratury Generalnej.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej PG- Józef Gemra, Zastępca Dyrektora Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PG- Zbigniew Górszczyk i prokurator Jacek Bilewicz.

Bank Światowy w ramach programu Governance and Anti-Corruption dotyczącego przeciwdziałaniu korupcji przeznaczył w ostatnim roku około 5 mld dolarów na pomoc państwom celem zapewnienia prawnych i organizacyjnych możliwości walki z korupcją. W strukturze Banku Światowego istnieje pion Integrity, którym kieruje Wiceprezes Banku Światowego- Leonardem McCarthy (były Dyrektor w Prokuraturze Krajowej RPA).

Do zadań tego działu należy, m.in. prowadzenie śledztw dotyczących defraudacji i korupcji w projektach finansowanych przez Bank Światowy, prewencja antykorupcyjna, wydawanie wytycznych i zaleceń, zarządzanie siecią International Corruption Alliance, w skład której wchodzi 286 ekspertów ze 134 krajów, zajmująca się wymianą informacji w międzynarodowych sprawach korupcyjnych.

Departament ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Generalnej, na bieżąco monitoruje postępowania w sprawach korupcji (art. 228-231 kk, art. 250a kk, 296a kk i 296b kk.), prowadzone w Prokuraturach Okręgowych i Apelacyjnych, a w szczególności popełnionych w ramach działalności zorganizowanej grupy przestępczej, wówczas, gdy oskarżonym o przestępstwo o charakterze korupcyjnym była osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego oraz wszystkich (w tym także pozostających w biegu) postępowaniach w których sprawcą przestępstwa był funkcjonariusz organów ścigania lub przedstawiciel organów wymiaru sprawiedliwości, dotyczących przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, kwalifikowanym z art. 228 § 6 i 229 § 5 kk.

W 2010 r. prokuratury zakończyły łącznie 7 324 postępowania o przestępstwa korupcyjne.

Ogółem, w 2010 r. zarzuty korupcyjne przedstawiono 3 700 osobom, z czego wobec 177 osób na wniosek prokuratury sądy stosowały tymczasowe aresztowanie. Łączna kwota zastosowanych zabezpieczeń majątkowych wyniosła 11 927 051 zł, zaś wartość ujawnionych korzyści majątkowych wyniosła 17 785 321 zł.

Najwięcej prowadzonych spraw dotyczyło art. 229 kk – łapownictwa czynnego – 1 675 spraw (2 069 podejrzanych) i art. 231 kk – nadużycie funkcji – 4 870 spraw (476 podejrzanych).

Inne artykuły

Bez sekretariatu nie ma sądu

29.11.2017

Nikt nie dostrzega tych, bez których sądy nie mogłyby działać, owych sądowych mechaników, którzy dbają, by sędziom stającym na linii frontu nie zabrakło paliwa i amunicji. Nikt nie widzi pracowników sądowych sekretariatów, i nikt poza sędziami (a...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy odepchnięcie napastnika — który upadł i zmarł — oznacza, że przekroczone zostały granice obrony koniecznej?

05.12.2017

Czy możliwy jest zarzut przekroczenia granic obrony koniecznej jeśli nastąpiła śmierć napastnika — oraz czy biorący udział w „ustawce” mogą powołać się na kontratyp obrony koniecznej, jeśli coś poszło nie tak podczas pojedynku? postanowienie...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.