Wtorek 17 października 2017 Wydanie nr 3522

Bank Światowy wspiera walkę z przestępstwami korupcyjnymi

20.12.2011 / ebos Bank Światowy wspiera walkę z przestępstwami korupcyjnymi  

W 2010 r. prokuratury zakończyły łącznie 7 324 postępowania o przestępstwa korupcyjne. Ogółem, w 2010 r. zarzuty korupcyjne przedstawiono 3 700 osobom, z czego wobec 177 osób na wniosek prokuratury sądy stosowały tymczasowe aresztowanie. Łączna kwota zastosowanych zabezpieczeń majątkowych wyniosła 11 927 051 zł, zaś wartość ujawnionych korzyści majątkowych wyniosła 17 785 321 zł.

Współpraca polskiej prokuratury z Bankiem Światowym w zakresie zwalczania przestępczości korupcyjnej - to główny temat spotkania Zastępcy Prokuratora Generalnego Marzeny Kowalskiej z Wiceprezes Banku Światowego- Leonardem McCarthy’m, jakie odbyło się w dniu 16 grudnia br. w siedzibie Prokuratury Generalnej.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej PG- Józef Gemra, Zastępca Dyrektora Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PG- Zbigniew Górszczyk i prokurator Jacek Bilewicz.

Bank Światowy w ramach programu Governance and Anti-Corruption dotyczącego przeciwdziałaniu korupcji przeznaczył w ostatnim roku około 5 mld dolarów na pomoc państwom celem zapewnienia prawnych i organizacyjnych możliwości walki z korupcją. W strukturze Banku Światowego istnieje pion Integrity, którym kieruje Wiceprezes Banku Światowego- Leonardem McCarthy (były Dyrektor w Prokuraturze Krajowej RPA).

Do zadań tego działu należy, m.in. prowadzenie śledztw dotyczących defraudacji i korupcji w projektach finansowanych przez Bank Światowy, prewencja antykorupcyjna, wydawanie wytycznych i zaleceń, zarządzanie siecią International Corruption Alliance, w skład której wchodzi 286 ekspertów ze 134 krajów, zajmująca się wymianą informacji w międzynarodowych sprawach korupcyjnych.

Departament ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Generalnej, na bieżąco monitoruje postępowania w sprawach korupcji (art. 228-231 kk, art. 250a kk, 296a kk i 296b kk.), prowadzone w Prokuraturach Okręgowych i Apelacyjnych, a w szczególności popełnionych w ramach działalności zorganizowanej grupy przestępczej, wówczas, gdy oskarżonym o przestępstwo o charakterze korupcyjnym była osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego oraz wszystkich (w tym także pozostających w biegu) postępowaniach w których sprawcą przestępstwa był funkcjonariusz organów ścigania lub przedstawiciel organów wymiaru sprawiedliwości, dotyczących przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, kwalifikowanym z art. 228 § 6 i 229 § 5 kk.

W 2010 r. prokuratury zakończyły łącznie 7 324 postępowania o przestępstwa korupcyjne.

Ogółem, w 2010 r. zarzuty korupcyjne przedstawiono 3 700 osobom, z czego wobec 177 osób na wniosek prokuratury sądy stosowały tymczasowe aresztowanie. Łączna kwota zastosowanych zabezpieczeń majątkowych wyniosła 11 927 051 zł, zaś wartość ujawnionych korzyści majątkowych wyniosła 17 785 321 zł.

Najwięcej prowadzonych spraw dotyczyło art. 229 kk – łapownictwa czynnego – 1 675 spraw (2 069 podejrzanych) i art. 231 kk – nadużycie funkcji – 4 870 spraw (476 podejrzanych).

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.