Czwartek 14 grudnia 2017 Wydanie nr 3580

Więźniowie będą porządkować groby

02.01.2012 / ebos/ms Więźniowie będą porządkować groby  

Więźniowie pomogą w porządkowaniu i odnawianiu mogił i cmentarzy wojennych, których w całej Małopolsce jest ok. 1200. Jerzy Miller, wojewoda małopolski oraz płk Krzysztof Trela, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie podpisali dzisiaj list intencyjny w tej sprawie. Przy podpisaniu obecny był Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości oraz Stanisław Kracik, były wojewoda małopolski.

- Groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób w nich pochowanych mają być pielęgnowane i otaczane należnym tym miejscom szacunkiem i powagą. Ich porządkowanie to szansa na poznanie historii naszych małych ojczyzn – podkreśla Jerzy Miller. Wojewoda oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie chcą wspólnie zatroszczyć się o mogiły. W Małopolsce jest bowiem wiele grobów i cmentarzy wojennych zarówno Polaków, jak i żołnierzy innych narodowości, którzy zginęli na polskiej ziemi np. w czasie I wojny światowej podczas operacji gorlickiej.- Zachęcam gorąco samorządy do wykorzystania możliwości zatrudnienia osób skazanych – mówi Jerzy Miller.

Krakowska Służba Więzienna chce prowadzić programy readaptacji i kierować więźniów do nieodpłatnego zatrudnienia przy utrzymaniu cmentarzy i grobów wojennych oraz miejsc pamięci narodowej. Koordynacją i wspieraniem tych działań ma się zająć Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie. Z kolei wojewoda postara się rozpropagować ten program wśród samorządów i pomagać im w zawieraniu umów.

- Organizacja zatrudnienia i angażowanie więźniów do tego rodzaju działań, to nie tylko jedna z lepszych form resocjalizacji, ale i szansa na swoiste odpracowanie przez nich swoich win – mówi Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. – Kierowany przeze mnie resort podejmuje szereg działań, aby z roku na rok coraz większa liczba więźniów była angażowana w prace społeczne. Nie chodzi jedynie o opiekę nad cmentarzami, ale o całokształt zatrudnienia osadzonych przy pracach publicznych i na cele charytatywne – m.in. na rzecz samorządów terytorialnych i szeregu instytucji niosących pomoc drugiemu człowiekowi, a nawet, jeżeli tego wymaga sytuacja, przy odśnieżaniu czy usuwaniu skutków powodzi lub nawałnic – dodajeminister sprawiedliwości.

Funkcjonariusze SW realizowali już w ubiegłych latach podobne projekty, które zakładały opiekę nad cmentarzami i miejscami ważnymi dla lokalnej i narodowej historii. Skazani porządkowali m.in. cmentarze żydowskie oraz cmentarze i miejsca pamięci z I oraz II wojny światowej.

- Połączenie celu społecznie pożądanego, a takim właśnie jest ochrona tego wszystkiego, co dla nas ważne i co powinniśmy zachować w zbiorowej pamięci, z celem wykonania kary pozbawienia wolności pokazuje, że społeczeństwo może czynnie wspierać readaptację osób opuszczających jednostki penitencjarne – podkreśla płk Krzysztof Trela, dyrektor okręgowy SW. - Tego typu projekty, związane z nieodpłatnym zatrudnieniem osadzonych, są też realną szansą na zmniejszenie szkód powodowanych przestępczością.

Samorządy, które zadeklarują chęć współpracy, nie muszą płacić wynagrodzenia skazanym, mają zapewnić dowóz więźniów, wyposażenie w narzędzia i materiały. Samorząd nie zawiera umowy o zatrudnieniu z pojedynczymi więźniami, tylko z dyrektorem zakładu karnego lub aresztu śledczego.

W Małopolsce jednostki penitencjarne znajdują się w Krakowie przy ul. Montelupich i Czarnieckiego oraz w nowohuckiej Ruszczy, Wadowicach, Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu, Trzebini, Tarnowie i Tarnowie Mościcach. Okręgowi krakowskiemu podlega również Areszt Śledczy w Kielcach i Zakład Karny w Pińczowie. W sumie wszystkie te jednostki mogą pomieścić ponad 6 tys. osadzonych, z czego każdego dnia do nieodpłatnej pracy poza więzieniami udaje się ok. 350 osób. Każdego roku osadzeni skierowani przez Służbę Więzienną do zatrudnienia przy pracach publicznych i na rzecz instytucji charytatywnych przepracowują nieodpłatnie w skali całego okręgu prawie 400 tysięcy godzin.

Inne artykuły

Bez sekretariatu nie ma sądu

29.11.2017

Nikt nie dostrzega tych, bez których sądy nie mogłyby działać, owych sądowych mechaników, którzy dbają, by sędziom stającym na linii frontu nie zabrakło paliwa i amunicji. Nikt nie widzi pracowników sądowych sekretariatów, i nikt poza sędziami (a...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy odepchnięcie napastnika — który upadł i zmarł — oznacza, że przekroczone zostały granice obrony koniecznej?

05.12.2017

Czy możliwy jest zarzut przekroczenia granic obrony koniecznej jeśli nastąpiła śmierć napastnika — oraz czy biorący udział w „ustawce” mogą powołać się na kontratyp obrony koniecznej, jeśli coś poszło nie tak podczas pojedynku? postanowienie...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.