Wtorek 23 stycznia 2018 Wydanie nr 3620

Nowości dla naruszających przepisy drogowe

02.01.2012 / ebos/kgp Nowości dla naruszających przepisy drogowe  

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w grudniu 2011 zaproponowało zmiany w sposobie postępowania z kierowcami, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego. Ma być zmodyfikowany między innymi sposób wpisywania do ewidencji, przekazywanie przez Policję danych z ewidencji oraz ilość punktów karnych za poszczególne naruszenia.

Do ewidencji będą wpisywani tylko ci kierowcy, którzy dopuścili się naruszenia, kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem. Tym samym wyłączono z ewidencjonowania rowerzystów posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi. Wpisowi ma nie podlegać kierowca niebędący obywatelem polskim i nieposiadający karty pobytu (bez względu na tytuł pobytowy), chyba że dopuścił się naruszenia, które może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów.

Rozwinięto zagadnienia dotyczące sumowania punktów, gdy kierowca jednym czynem naruszył kilka przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z ogólną zasadą w takiej sytuacji w ewidencji wskazuje się wszystkie naruszenia i za każde przypisuje się odpowiednią liczbę punktów. Jednak, jak i obecnie, przewidziano w projekcie odstępstwa od tej zasady. Na przykład wprowadzono regułę w zakresie używania świateł zewnętrznych – w przypadku ich niewłączania na odcinku drogi w normalnej infrastrukturze i utrzymaniu ich wyłączonych również w tunelu, nie ma uzasadniania oddzielne nakładanie punktów za jazdę bez wymaganych świateł po zwykłej drodze i punktów za jazdę po tej samej drodze, tylko że w tunelu.

Ma się zmienić sposób udzielania przez Policję informacji, a także wydawanie zaświadczeń o wpisach tymczasowych i ostatecznych. Osoba zainteresowana może uzyskać te dane w każdej jednostce Policji posiadającej odpowiednie możliwości techniczne. Projekt zakłada, że będzie to można załatwić również drogą elektroniczną, o ile zapewnione będzie bezpieczeństwo danych osobowych.

Proponuje się dużo zmian w wykazie naruszeń i liczbie przyznawanych punktów. Na przykład podwyższono liczbę punktów za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania z 5 do 6 punktów. Wprowadzono 5 punktów za rozdzielenie kolumny pieszych (dotychczas było to 0 punktów). Z części dotyczącej nieprzestrzegania przepisów dotyczących dopuszczalnej prędkości wykreślono kod E06 – przekroczenie prędkości od 6 do 10 km/h. Dopuszczalne jest ujawnianie naruszeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 10 km/h.

Przedstawiony projekt ma zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2002 roku w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr 236, poz. 1998 z późn. zm.).

Inne artykuły

Umrzeć w więzieniu

04.01.2018

Dożywotnie pozbawienie wolności jest karą szczególną, orzekaną m.in. za najbardziej brutalne odebranie życia. W populacji więźniów odbywających takie wyroki można wyróżnić specyficzne grupy. Są to młodociani, skazani na dożywocie mimo swojego...

Deportowanym do Polski karę przeliczamy od nowa

03.01.2018

W jednostkach penitencjarnych przebywa 836* osadzonych deportowanych z innych krajów. Zgodnie z przepisami o transferach osób skazanych obowiązującymi od 5 grudnia 2016 r., do naszych więzień przyjeżdżają Polacy, odbywający karę pozbawienia...

Skazani za przemoc w rodzinie

22.01.2018

Większość wyróżnia przekonanie, że w więzieniu znaleźli się przez pomyłkę. Zachowania, które podejmują w swojej rodzinie, uważają nie za przestępstwa, ale za rodzinny konflikt, wewnętrzną sprawę, w którą ktoś się wmieszał. Państwo się wmieszało...

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

14.01.2018

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił...

Obowiązkowy kask na nartach i snowboardzie

27.12.2017

Jeśli Mikołaj przyniósł narty lub deskę, warto, by skoczył szybko po kask, ponieważ dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek stosowania kasku na stoku narciarskim i snowboardzie — zaś niedopilnowanie tej powinności przez...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.