Sobota 23 września 2017 Wydanie nr 3498

Oświadczenie Rzecznika ZZ Prokuratorów RP w sprawie płk Mikołaja Przybyła

09.01.2012 / ebos Oświadczenie Rzecznika ZZ Prokuratorów RP w sprawie płk Mikołaja Przybyła  

Do Redakcji EBOS.PL dotarło oświadczenie Prokuratora Jacka Skały - Rzecznika Związku Zawodowego Prokuratorów Prokuratury RP

"W związku ze zdarzeniem, które miało miejsce w dniu dzisiejszym po konferencji prasowej Pana Prokuratora Mikołaja Przybyła oświadczam, co następuje:

Moja wypowiedź, do której odniósł się Pan Prokurator Mikołaj Przybył dla TVN 24 została w sposób nieuprawniony i wypaczający sens zacytowana przez wyżej wymienioną stację.

W dniu 4 stycznia 2012 r. przekazałem jednemu z dziennikarzy TVN 24 pisemny komentarz do sprawy związanej z pozyskiwaniem przez Prokuraturę Wojskową treści wiadomości sms z numerów należących do dziennikarzy.

Jego pełna treść brzmiała w następujący sposób:

„Nie odnosząc się do materii postępowania mogę jedynie powiedzieć, że działanie polegające na zobowiązaniu operatora do przekazania treści sms w sprawie kwalifikowanej jako przestępstwo "niekatalogowe", a zatem takie, w przypadku którego nie można zastosować podsłuchu jest nieprawidłowe. Oceny prawidłowości takiego działania może dokonać przełożony, a w dalszej kolejności rzecznik dyscyplinarny, jeżeli przełożony stwierdzi uchybienia. Ostateczna decyzja, czy mamy do czynienia z oczywistym i rażącym naruszeniem przepisów spoczywa w rękach sądu dyscyplinarnego.”

Treść informacji opublikowanej przez portal TVN 24 brzmiała natomiast
w następujący sposób:

„Zobowiązanie operatora komórkowego do przekazania treści sms-ów w sprawie kwalifikowanej jako przestępstwo, w przypadku którego nie można zastosować podsłuchu, jest działaniem nieprawidłowym – podkreśla stanowczo prokurator Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Jak dodaje, jeżeli wojskowy śledczy popełnili tak „oczywiste i rażące naruszenie przepisów” ukarać ich za to będzie mógł sąd dyscyplinarny”.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż moja wypowiedź została zmanipulowana. O fakcie tym informowałem między innymi na Forum dyskusyjnym prokuratorów RP www.prokuratorzy.net.

Jednocześnie podkreślam, że uchybiłbym godności swojego prokuratorskiego urzędu, gdybym „skazywał” jakiegokolwiek prokuratora dyscyplinarnie przed zapadnięciem prawomocnego wyroku sądu dyscyplinarnego. Sam jako prokurator byłem niegdyś w podobnej sytuacji, którą nazwać można było nagonką medialną, a po kilku latach od tamtej sytuacji, nieprawomocnymi wyrokami sadów dyscyplinarnych zostałem oczyszczony z zarzutów. Wiem zatem, co oznacza presja, która towarzyszy prokuratorowi w sprawie o tak dużym ciężarze gatunkowym, jak śledztwo nadzorowane przez Prokuratora Mikołaja Przybyła, któremu z całego serca życzę powrotu do zdrowia i prokuratorskiej służby.

Apeluję jednocześnie do dziennikarzy o rzetelne i spokojne informowanie
o ewentualnych nieprawidłowościach z poszanowaniem zasady, z której wynika, iż jedynie sąd, a w tym konkretnym wypadku sąd dyscyplinarny, po wcześniejszym wniosku rzecznika dyscyplinarnego, może w sposób ostateczny stwierdzić, czy doszło do uchybień, rozumianych jako rażąca i oczywista obraza przepisów prawa."

Rzecznik Prasowy ZZPiPP RP
Jacek Skała

Inne artykuły

Nowy rok szkolny w więziennych szkołach

05.09.2017

Tak jak w innych szkołach w Polsce, w Centrach Kształcenia Ustawicznego, funkcjonujących przy aresztach śledczych i zakładach karnych, rozpoczął się rok szkolny. Oficjalna inauguracja miała miejsce w Zakładzie Karnym we Włocławku. Nowy rok...

Czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego - jeśli pojawiła się w ostatnich dniach na dokonanie czynności?

31.08.2017

Pytanie jest proste i logiczne, odpowiedź… niekoniecznie: czy choroba pełnomocnika uzasadnia przywrócenie terminu procesowego — nawet jeśli wszyscy czekali do ostatniego momentu (na wniesienie skargi kasacyjnej) — bo skoro na coś mamy dwa...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Ustna umowa pożyczki

13.09.2017

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna — a zwłaszcza czy pożyczkobiorca może być zobowiązany do zwrotu pieniędzy pożyczonych „na gębę”? Czy dowodem może być zapisana w kalendarzu pożyczkodawcy notatka — podpisana przez pożyczającego? (wyrok Sądu...

Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią - Konferencja

28.08.2017

Fundacja Court Watch Polska zaprasza wszystkich sędziów do udziału w konferencji pt. „Zaufanie budowane przez komunikację. Trzy kroki do bycia zrozumiałym sędzią”, która odbędzie się pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego - SSN prof...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.