Środa 28 czerwca 2017 Wydanie nr 3411

Ugoda w sprawie toalet w banku

22.02.2012 / ebos/hfpcz Ugoda w sprawie toalet w banku  

PKO BP zobowiązał się do przeprosin na piśmie, wypłacenia zadośćuczynienia oraz udostępnienia toalety klientom swojego oddziału. To warunki ugody, którą bank zawarł z Józefem Głuchowskim, po rocznym procesie, w którym zarzucał bankom naruszenie jego dóbr osobistych w związku z nieudostępnieniem klientom toalet.

Józef Głuchowski pozwał dwa warszawskie oddziały banków o naruszenie jego dóbr osobistych poprzez nieudostępnienie toalety. Na rozprawie, która odbyła się 21 lutego, zawarł z jednym z banków ugodę. Na jej mocy bank zobowiązał się m.in. do udostępnienia toalety klientom.

Sprawa toczyła się od roku. Józef Głuchowski zarzucał bankom naruszenie jego dóbr osobistych w związku z nieudostępnieniem klientom toalet.
W październiku 2009 Józef Głuchowski korzystał z usług oddziałów banków na pl. Bankowym w Warszawie. W trakcie wizyty w banku musiał skorzystać z toalety. Udał się, więc do pomieszczeń, które zgodnie z jego wiedzą pierwotnie były przeznaczone na toalety. Jednak drzwi do nich były zamknięte i były oznaczone jako budynki gospodarcze. W związku z tym postanowił poprosić o pomoc najpierw pracownicę banku Pekao SA, a następnie PKO BP. W międzyczasie był odsyłany do kolejnych pomieszczeń, w których prosił o pomoc kolejne osoby. Po długim czasie i wielu prośbach, a także stanowczych żądaniach został wpuszczony do toalety, która jednak nie posiadała dostępu do światła naturalnego ani sztucznego.

W następstwie zdarzenia powód skierował pisma da Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a także do banków. Ze względu na brak zmiany praktyki w zakresie zapewnienia ogólnego dostępu do toalet postanowił skierować sprawę do sądu.

W trakcie rozprawy pełnomocnik powoda podtrzymał żądania zawarte w pozwie, wskazując, że w sprawie doszło do naruszenia konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do prywatności oraz poszanowania intymności. Mec. Jolanta Strzelecka podkreśliła, że w świetle przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r. bank jest budynkiem użyteczności publicznej i jako taki powinien przestrzegać przepisów dotyczących dostępu do ustępów ogólnodostępnych. Powód wskazał, że ta sytuacja doprowadziła do jego upokorzenia.

Strona pozwana wniosła o oddalenia powództwa, wskazując jednocześnie, że pomieszczenia przeznaczone pierwotnie na toalety znajdują się w miejscach, które utrudniają zabezpieczenie bezpieczeństwa.

Sąd zapytał, czy Pan Józef Głuchowski jest gotowy do porozumienia się z bankami. Powód wskazał, że tak jednak tylko pod warunkiem, że zagwarantują one dostęp do toalet ogólnodostępnych. Strona pozwana wskazała jednak, że tak sformułowane żądania mają charakter abstrakcyjny, a przedmiotem postępowania sądowego powinna być konkretna sprawa.

Na początku zeszłego roku zdecydował się wytoczyć powództwo przeciwko bankom o naruszenie dóbr osobistych.

Na mocy zawartej na rozprawie ugody, PKO BP zobowiązał się do przeprosin na piśmie, wypłacenia zadośćuczynienia oraz udostępnienia toalety klientom swojego oddziału. „Naszym zdaniem sprawa pana Głuchowskiego jest precedensowa w kontekście warunków jakie powinny spełniać budynki użyteczności publicznej” – mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC, która obserwowała proces.

Wyrok odnośnie powództwa w pozostałej części sąd ogłosi na początku marca.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.