Środa 24 kwietnia 2019 Wydanie nr 4076

Polska dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania-wyrok Europejskiego Trybunału

05.06.2012 / ebos/hfpcz Polska dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania-wyrok Europejskiego Trybunału  

Kolejny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym Trybunał stwierdził, że warunki panujące w polskich jednostkach penitencjarnych naruszają standardy międzynarodowe.

W ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka, w sprawie Grzywaczewski przeciwko Polsce, po raz kolejny stwierdził naruszenie przez Polskę art. 3 Konwencji Europejskiej zakazującego tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

W okresie od 25 stycznia 2006 do 11 grudnia 2008 skarżący był tymczasowo aresztowany. Przez ten okres skarżący przebywał w różnych jednostkach penitencjarnych tj. w Areszcie Śledczym w Lublinie, Zamościu, Hrubieszowie, Zakładzie Karnym w Rzeszowie. W swojej skardze do Trybunału skarżący podnosił, że podczas pobytu w więzieniu był traktowany w sposób niehumanitarny. Wskazał między innymi, że w podczas pobytu w AŚ w Lublinie w celi 11 osobowej, w której przebywał, przebywało 22 więźniów, co oznacza, że jeden więzień miał do dyspozycji 1,1 m2. Podobne zarzuty skarżący kierował przeciwko pozostałym jednostkom penitencjarnym.

Pan Grzywaczewski cierpi na insulinozależną cukrzycę, raka prostaty i łagodne zaburzenia kardiologiczne. W skardze wskazał, że pomoc medyczna, jaką otrzymywał w trakcie tymczasowego aresztowania, nie była wystarczająca. Pomimo jego poważnego stanu zdrowia, był traktowany przez personel medyczny, jakby cierpiał na powszechne, niegroźne dolegliwości. Przez cały okres pobytu w areszcie sam wykonywała sobie zastrzyki z insuliny, bez pomocy osoby trzeciej, w celi, w której brakowało prywatności i odpowiednich warunków sanitarnych. Ze względu na gwałtowne zmiany poziomu cukru, żył w ciągłym stresie i strachu przed utratą przytomności. Jego stan zdrowia pogarszał się każdorazowo podczas przenoszenia z jednej jednostki do drugiej.

W ocenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skumulowane skutki przeludnienia i nieodpowiednich warunków bytowych w trakcie aresztowania i fakt, że z powodu swojego stanu zdrowia skarżący był w trudnej sytuacji w porównaniu z innymi więźniami, a także charakter, czas trwania i nasilenie złego traktowania są wystarczające, aby stwierdzić, że Polska dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania.

W związku z naruszeniem art. 3 Konwencji tytułem Trybunał przyznał Skarżącemu 6 000 euro za doznaną krzywdę moralną.

„To kolejny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym Trybunał stwierdził, że warunki panujące w polskich jednostkach penitencjarnych naruszają standardy międzynarodowe.” – mówi Maria Ejchart, ekspert HFPC. „Mimo, że skarga dotyczy 2007 r. nie można wykluczyć, że obecnie taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. Według danych a dnia 1 czerwca 2012 r. zaludnienie jednostek penitencjarnych wynosi 98,7 %. Wciąż również Służba Więzienna nie przeprowadziła kompleksowej reformy służby zdrowia. Bez takiej reformy oraz systemowych zmian Polska narażona jest na kolejne sprawy przed Trybunałem i wygrane skarżących” – – dodaje Maria Ejchart.

Inne artykuły

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.