Poniedziałek 23 lipca 2018 Wydanie nr 3801

Przyjazne Pokoje Przesłuchań funkcjonują już 5 lat

25.02.2013 / ebos/fdn Przyjazne Pokoje Przesłuchań funkcjonują już 5 lat  

Od 5 lat Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości prowadzi proces certyfikowania Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci. Dzięki temu w Polsce funkcjonuje już 65 certyfikowanych obiektów.

Strach, niepewność, poczucie winy i brak zrozumienia sytuacji to najczęstsze emocje, jakie towarzyszą dzieciom i młodzieży występującym w roli świadków w sprawach karnych. Składanie zeznań na sali sądowej może być wyjątkowo trudnym doświadczeniem, szczególnie dla dzieci, które stały się ofiarami przemocy czy wykorzystywania seksualnego. Fundacja Dzieci Niczyje aktywnie działa na rzecz ochrony praw dzieci – ofiar przemocy m.in. dbając o to, by były one przesłuchiwane w warunkach jak najmniej stresujących, z zachowaniem wszelkich zasad przyjaznych przesłuchań.

- Przy okazji Dnia Ofiar Przestępstw chcemy głośno mówić o problemie przesłuchań dzieci – świadków i dzieci – ofiar przestępstw – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. – Dzięki certyfikowaniu Przyjaznych Pokoi Przesłuchań mamy gwarancję, że przesłuchiwane w nich dzieci są otoczone troską i opieką, potrzebną im w tych ciężkich momentach, a cała procedura jest prowadzona tak, by nie stała się dla dziecka kolejną traumą.

Przyjazne Pokoje Przesłuchań dostosowane są do potrzeb dzieci w każdym wieku. Utrzymane są w stonowanej kolorystyce i wyposażone w materiały pomocne w trakcie przesłuchania. Przyjazne warunki oznaczają jednak nie tylko pomieszczenie, w którym składane są zeznania, ale także to, że sama rozmowa prowadzona jest przez wykwalifikowanych specjalistów w obecności psychologa. Dzięki zainstalowaniu kamer i systemu nagrywającego nie ma konieczności wielokrotnych przesłuchań. Gwarantuje to przesłuchiwanym większy komfort składania zeznań i poczucie bezpieczeństwa. Procedura pozwala na zebranie wartościowego materiału dowodowego bez konieczności pojawiania się dzieci na salach sądowych.

Co roku w całym kraju prowadzonych jest ok. 5000 przesłuchań dzieci do 15. roku życia w sprawach dotyczących przemocy i wykorzystywania seksualnego. Takie przesłuchania prowadzone są w szczególnym trybie chroniącym dzieci zgodnie z artykułem 185 a i b KPK.

Inne artykuły

Czy obowiązek zbadania przesyłki w obecności kuriera stanowi klauzulę abuzywną?

18.07.2018

Czy obowiązek zbadania przesłanego towaru przy kurierze może być traktowany jako klauzula niedozwolona?(wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 6 kwietnia 2018 r., sygn. akt VII AGa 836/18). Spór dotyczył regulaminu sklepu internetowego, który...

Trudna sztuka pisania do sądu

02.07.2018

Na twitterze trafiłem na artykuł opisujący wyniki ankiety, której przedmiotem było to, co sędziowie amerykańskiego Sądu Najwyższego lubią, a czego nie lubią w kierowanych do nich pismach. Ja też zrobiłem taką małą ankietę wśród koleżanek i...

Granice kontroli osobistej - wyrok

29.06.2018

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 14 grudnia 2017 r. o sygn. akt K 17/14 orzekł niezgodność z art. 41 ust. 1 i art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP między innymi art. 219 § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.