Środa 18 października 2017 Wydanie nr 3523

Nowy-stary Prezes stowarzyszenia sędziów

22.04.2013 / ebos Nowy-stary Prezes stowarzyszenia sędziów  

W dniach 12 - 14 kwietnia 2013 r. w Toruniu odbyło się XVIII Zwyczajne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jednym z głównych punktów Zebrania był wybór Prezesa oraz Zarządu Stowarzyszenia.

W zebraniu wzięło udział 159 spośród 167 wybranych delegatów. Zebranie udzieliło absolutorium wszystkim członkom dotychczasowego Zarządu oraz wybrało Prezesa Stowarzyszenia i Zarząd Stowarzyszenia na nową kadencję.

Prezesem Stowarzyszenia został wybrany Maciej Strączyński, dotychczasowy prezes SSP Iustitia (jednocześnie Prezes oddziału w Szczecinie), pokonując w wyborach Bartłomieja Przymusińskiego, dotychczasowego członka Zarządu kończącej się kadencji - rzecznika prasowego Stowarzyszenia i Prezesa Oddziału w Poznaniu) stosunkiem głosów 84:73.

Członkami Zarządu wybrani zostali:

- w pierwszym głosowaniu: Jolanta Korwin-Piotrowska (dotychczasowy Wiceprezes ds. finansowych Stowarzyszenia i Prezes Oddziału w Białymstoku) oraz Hanna Kaflak-Januszko (Wiceprezes Oddziału w Słupsku), Andrzej Skowron (Wiceprezes Oddziału w Tarnowie), Piotr Wangler (Wiceprezes Oddziału w Gdańsku) i Barbara Zawisza (Wiceprezes Oddziału w Warszawie);

- w drugim głosowaniu: Katarzyna Kijowska-Kukulska (Prezes Oddziału w Zielonej Górze) i Ryszard Rutkowski (Oddział w Szczecinie) oraz kandydujący ponownie Mariusz Królikowski (Prezes Oddziału w Płocku) i Dorota Marszałkowska (Oddział w Bydgoszczy).

Członkami Komisji Rewizyjnej wybrani zostali: Jan Leszczewski (Prezes Oddziału w Łomży), Jacek Przygucki (dotychczasowy członek Zarządu i Prezes Oddziału w Suwałkach) i Lech Wiśniewski (dotychczasowy przewodniczący Komisji, Oddział w Radomiu).

Spośród dotychczasowych członków władz, ustępujący wiceprezes ds. organizacyjnych Rafał Puchalski oraz ustępujący członkowie Zarządu Wojciech Buchajczuk, Krystian Markiewicz i Bartłomiej Przymusiński nie wyrazili zgody na kandydowanie do Zarządu, Łukasz Piebiak nie został wybrany do Zarządu, Jacek Przygucki kandydował do Komisji Rewizyjnej, kandydatura Tomasza Marczyńskiego nie była zgłaszana. Spośród dotychczasowych członków Komisji Rewizyjnej Bartłomiej Starosta nie został wybrany do Komisji, a kandydatura Konrada Wytrykowskiego nie była zgłaszana. Dziesiąty członek Zarządu, Anna Adamska-Gallant, złożyła rezygnację przed końcem kadencji i nie była delegatem ani obserwatorem.

Poza wyborami nowego zarządu, Zebranie Delegatów przyjęło kilka uchwał; w jednej z nich zobowiązano członków Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej do niezwłocznego złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie lub Komisji Rewizyjnej w wypadku ich delegowania w trakcie kadencji do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Delegaci SSP "Iustitia" zaapelowali również do sędziów o składanie wniosków o zwołanie zebrań lub zgromadzeń sędziów, które odniosą się do planowanych zmian ustawy o ustroju sądów powszechnych dotyczącym objęcia sfery orzeczniczej nadzorem administracyjnym ('analiza i ocena orzeczeń sądowych'). Zobowiązano jednocześnie Zarząd o zwrócenie się do Krajowej Rady Sądownictwa o zwoływanie nadzwyczajnych zgromadzeń sędziów sądów okręgów i apelacji celem uzyskania ich stanowiska odnośnie planowanych zmian.

Delegaci uchwałą nr 3/2013 wyrazili swoją solidarność z pracownikami sądów i poparli ich postulaty odnośnie podwyższenia wynagrodzeń i przeciwdziałania zróżnicowaniu ich warunków płacy.

Inne artykuły

Czy krycie suki psem, którego właściciel zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?

09.10.2017

Czy umowa na krycie suki psem, którego pani nie zapłaciła składek na ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) jest ważna — no i czy taka sytuacja nie narusza ustawowego zakazu rozmnażania psów nierasowych? (wyrok Sądu Rejonowego w Wieluniu z 15 marca...

Gwizdanie zgodnie z duchem sportu

02.10.2017

Istotą bezstronnego rozstrzygania sporu jest równe traktowanie jego stron. Tę równość w założeniu ma zapewniać ścisłe uregulowanie procedury postępowania, czyli przepisów określających jak prowadzić należy postępowanie przed sądem. Dzięki...

"Małe" Księgi Wieczyste

10.10.2017

Pracy urzędników wieczy­stoksięgowych nie można porównywać z pracą pracowni­ków wydziałów procesowych. Zgodnie z przepisami pracownicy tylko Wydziału Ksiąg Wieczystych mogą sporządzać projekty wpisów w księgach wie­czystych, czyli zajmują się...

Jak pracować z więźniem - ojcem, żeby stał się tatą?

19.09.2017

Można zaryzykować twierdzenie, że z ponad 71 tys. mężczyzn przebywających w jednostkach penitencjarnych większość stanowią ojcowie. Czy są na tyle specyficzną grupą, że należy z nimi pracować w sposób szczególny? Zapytaliśmy o to mł. chor...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.