Wtorek 21 listopada 2017 Wydanie nr 3557

Mediacja w Areszcie Śledczym

01.07.2013 / ebos Mediacja w Areszcie Śledczym  

Mediacja (łac. mediare – być w środku) – metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensusu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny i nieformalny. (źródło Wikipedia). Taka mediacja readaptacyjna w warunkach więziennych, została właśnie przeprowadzona w Areszcie Śledczym w Nisku. Mediacja, której przedmiotem było uzgodnienie warunków powrotu osadzonej do domu po zakończeniu odbywania kary.

W dniu 18.06.2013 w Areszcie Śledczym w Nisku małżonkowie J. w obecności mediatora Anny Mazur podpisali ugodę mediacyjną. Ugoda jest konsensusem wypracowanym w trakcie trzech spotkań mediacyjnych podczas których małżonkowie, w obecności mediatora mieli okazję przedstawić sobie wzajemne oczekiwania i nadzieje związane z opuszczeniem przez panią L.J. zakładu karnego.

Pomysł na wykorzystanie metody mediacji w pracy penitencjarnej pojawił się w Areszcie Śledczym w Nisku już w 2011 roku. Założenia projektu zostały zawarte w programie "Rodzina jest dobra na wszystko". Do wykorzystania mediacji jako jednego ze sposobów rozwiązywania sporów skłania doświadczenie w pracy z osadzonymi i ich rodzinami. Z obserwacji wynika, że członkowie rodzin mają różne nadzieje, oczekiwania - ale też lęki i obawy związane z powrotem osadzonego do domu, po odbyciu przez niego kary pozbawienia wolności. Nierzadko zawodzi komunikacja pomiędzy członkami rodziny – trudno jest im określić wzajemne oczekiwania i potrzeby. W tych przypadkach projekt zakłada pomoc mediatora, który jako osoba bezstronna pomoże w określeniu interesów, kwestii do dyskusji, pomoże również dojść do wspólnie wypracowanego porozumienia i ugody. Długo trwały przygotowania zanim założenia projektu wprowadzono w życie.

"Jedną z zasad mediacji jest zasada dobrowolności – chcieliśmy aby potrzebę udziału w projekcie widziały obydwie strony – zarówno osadzona jak i jej rodzina. Stąd też przeprowadzenie mediacji musiało być poprzedzone spotkaniami informacyjnymi" - mówi mjr Simona Wójtowicz, oficer prasowy AŚ Nisko.

Kiedy pani L.J. trafiła do Aresztu w Niskui w celu odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo z art. 207 KK (znęcanie nad rodziną) czuła się bardziej ofiarą niż sprawca przemocy domowej. W niżańskim areszcie przeszła 12 tygodniową terapię uzależnienia od alkoholu, uczestniczyła w zajęciach korekcyjno–edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie.

Ważne było również to, że mąż osadzonej pomimo, że był ofiarą jej przestępstwa nie zrezygnował z utrzymywania kontaktów z nią. W tym, oraz w zauważalnych zmianach jakie zaszły w postrzeganiu siebie, przyczyny swoich problemów i postawach osadzonej, kadra penitencjarna zaczęła upatrywać szansy na poprawę funkcjonowania rodziny oraz przygotowanie jej członków do opuszczenia przez panią L.J. zakładu karnego drogą mediacji.

Postępowanie mediacyjne jest poufne. Nikt z kadry penitencjarnej nie zna szczegółów spotkań mediacyjnych. Wiadomo tylko, że spotkania trwały długo, niektóre z wyartykułowanych oczekiwań były zaskoczeniem dla partnerów. Administracja aresztu otrzymała tylko jeden egzemplarz zawartej ugody, który wraz z wnioskiem o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia osadzonej z odbywania pozostałej części kary ma być przesłany do Wydziału Penitencjarnego Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Założenia projektu przewidują, że treść zawartej ugody zostanie uwzględniona przez sędziego penitencjarnego i zawarta w postanowieniu o udzielenie osadzonej warunkowego przedterminowego zwolnienia.

"Mamy nadzieje, że zawarte w ugodzie mediacyjnej postanowienia pomogą małżeństwu J. w poprawie ich wzajemnych relacji oraz w funkcjonowaniu ich rodziny" - dodaje mjr Simona Wójtowicz.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.