Czwartek 23 listopada 2017 Wydanie nr 3559

Policyjny cios w narkobiznes

03.09.2014 / ebos/kgp Policyjny cios w narkobiznes  

Policjanci krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali gigantyczną wytwórnię narkotyków oraz rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniąca się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na dużą skalę. Szacunkowa ilość sprowadzonych przez grupę z zagranicy substancji pozwalała na wyprodukowanie ponad 10 ton czystej amfetaminy.

Do sprawy zatrzymano już 12 osób. To mieszkańcy Małopolski i Śląska w wieku od 28 do 31 lat, wśród nich jest organizator procederu, kierujący działalnością grupy. Rozpracowana przez policjantów grupa posiadała wysoki stopień zorganizowania, cechowała się dużą hermetycznością, stosowała skuteczne metody maskowania swojej działalności przestępczej.

Zatrzymania realizowane były stopniowo, w różnych miejscach. Najpierw policjanci Centralnego Biura Śledczego zebrali szczegółowe informacje o przestępczym procederze i rolach poszczególnych osób w hierarchii grupy, następnie dotarli do miejsca, gdzie produkowano narkotykowe półprodukty. Wtedy rozpoczęły się zatrzymania realizowane wspólnie z policyjnymi antyterrorystami oraz przeszukania zajmowanych przez członków grupy pomieszczeń.

Zlikwidowana przez policjantów wytwórnia narkotykowego prekursora benzylometyloketonu (BMK) mieściła się w pomieszczeniach piwnicznych - profesjonalnie przygotowane dwie linie produkcyjne były w stanie zapewnić nieprzerwaną produkcję gigantycznych ilości niedozwolonych substancji. Policjanci, oprócz reaktorów i sprzętu służącego do syntezy BMK, zabezpieczyli również ponad pół tony APAAN-u (substancji, z której wytwarzano narkotykowy prekursor), 25 litrów gotowego już płynnego produktu amfetaminy, kilogram czystej amfetaminy, a ponadto także 6,5 kilograma marihuany.

Grupa przestępcza sprowadzała APAAN aż z Chińskiej Republiki Ludowej – jako utrwalacz do metali. Policjanci przechwycili kolejny transport APAAN-u, który – importowany z Chin za pośrednictwem jednej z firm założonych na potrzeby prowadzonej przestępczej działalności – miał trafić do polskiego laboratorium. Przy współpracy z niemieckimi służbami, 5 ton tej substancji zostało przejęte na zlecenie polskiej Policji na terytorium Niemiec.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie rozbitej grupy przestępczej trudnili się narkotykowym procederem wielopłaszczyznowo – nie tylko zajmowali się produkcją prekursora narkotykowego, ale również przemycali z terenu innych państw, głównie Unii Europejskiej znaczne ilości marihuany, haszyszu oraz amfetaminy, którymi potem handlowali. Zgromadzony materiał wskazuje że w latach od 2007 do 2014 roku członkowie tej grupy przestępczej wyprodukowali, a następnie wprowadzili do obrotu co najmniej 350 litrów prekursora BMK o czarnorynkowej wartości około 1 400 000 złotych, z którego można wyprodukowano 250 kilogramów wysokiej jakości amfetaminy. Ponadto przemycili oraz wprowadzili do obrotu co najmniej 37 kilogramów marihuany, 5 kilogramów haszyszu oraz nie mniej niż 30 kilogramów amfetaminy o łącznej wartości co najmniej 1 300 000 złotych – to jest tysiące działek dilerskich. Narkotyki przemycane były przez wyspecjalizowanych kurierów, którzy przewozili je przy wykorzystaniu międzynarodowych połączeń autokarowych, jak również w specjalnie w tym celu przygotowanych skrytkach wewnątrz prywatnych pojazdów.

Za pośrednictwem założonej firmy grupa sprowadziła z Chin na teren Unii Europejskiej co najmniej 20 ton APAAN-u z którego można wytworzyć 14 tysięcy litrów BMK i docelowo 10 ton czystej amfetaminy.

Produkcję i obrót niedozwolonymi substancjami zorganizował 28-latek., który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Łącznie 12 podejrzanym przedstawiono 25 zarzutów z czego 7 z nich postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udział w innych przestępstwach narkotykowych. Pozostałym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw narkotykowych. Wobec 5 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec pozostałych – najostrzejsze, wolnościowe środki zapobiegawcze. Zabezpieczono majątek podejrzanych - pieniędze oraz pojazdy, które wykorzystywane były do przestępczej działalności, o wartości prawie 300 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzone jest w ramach współpracy międzynarodowej.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.