Poniedziałek 23 lipca 2018 Wydanie nr 3801

Przedwczesny wniosek o uzasadnienie wyroku?

05.05.2016 / ebos Przedwczesny wniosek o uzasadnienie wyroku?  

Czy skuteczne jest złożenie przez stronę, na biuro podawcze, wniosku o sporządzenie wyroku z uzasadnieniem — w dniu ogłoszenia wyroku, ale przed jego ogłoszeniem?

Na takie pytanie pozytywnie odpowiedział Sąd Najwyższy w postanowieniu z 25 października 2013 r. (I CZ 153/12), w którym wyrażono pogląd, iż:


postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 października 2012 r., (I CZ 153/12)
Wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem złożony w dniu ogłoszenia sentencji orzeczenia jest skuteczny także wtedy, gdy chwila jego złożenia poprzedza chwilę ogłoszenia sentencji orzeczenia.


Sprawa miała się następująco: apelacja strony powodowej została odrzucona przez sąd II instancji ze względu na przekroczenie ustawowego terminu wskazanego w art. 369 par. 2 kpc, który mówi, że jeśli strona nie zawnioskowała o wyrok z uzasadnieniem w ciągu tygodnia od ogłoszenia orzeczenia, termin ten biegnie w ciągu tygodnia od dnia, w którym strona mogła złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku. Powódka wniosła o uzasadnienie, jednak uczyniła to przedwcześnie, albowiem wyrok „został ogłoszony w dniu 4 sierpnia 2011 r. o godzinie 15, a powódka, choć wniosek o jego doręczenie z uzasadnieniem zgłosiła tego samego dnia, to jednak już o godzinie 14.55” — zaś wniosek przedwczesny jest bezskuteczny.

z kodeksu postępowania cywilnego
art. 328 § 1.
Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadku, o którym mowa w art. 327 § 2 — od dnia doręczenia sentencji. Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. (…)
art. 369 § 2. Jeżeli strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku.

Powódka wniosła zażalenie na odrzucenie apelacji, SN podzielił jej stanowisko: terminy w postępowaniu cywilnym należy liczyć według przepisów kodeksu cywilnego (art. 165 par. 1 kpc), w którym

najkrótszą jednostką czasu jest doba


Jeśli zatem termin wynosi tydzień, a początek liczymy od zdarzenia, które miało miejsce w czwartek, to termin upływa w następny czwartek i nigdy nie ma znaczenia, o której dokładnie godzinie nastąpiło zdarzenie. Stąd też nie można liczyć terminów na wniesienie o uzasadnienie wyroku w godzinach i minutach — stąd też nie można było odrzucić wniosku tylko dlatego, że minuty się nie zgadzały…

Olgierd Rudak - Czasopismo Lege Artis

Inne artykuły

Czy obowiązek zbadania przesyłki w obecności kuriera stanowi klauzulę abuzywną?

18.07.2018

Czy obowiązek zbadania przesłanego towaru przy kurierze może być traktowany jako klauzula niedozwolona?(wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 6 kwietnia 2018 r., sygn. akt VII AGa 836/18). Spór dotyczył regulaminu sklepu internetowego, który...

Trudna sztuka pisania do sądu

02.07.2018

Na twitterze trafiłem na artykuł opisujący wyniki ankiety, której przedmiotem było to, co sędziowie amerykańskiego Sądu Najwyższego lubią, a czego nie lubią w kierowanych do nich pismach. Ja też zrobiłem taką małą ankietę wśród koleżanek i...

Granice kontroli osobistej - wyrok

29.06.2018

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 14 grudnia 2017 r. o sygn. akt K 17/14 orzekł niezgodność z art. 41 ust. 1 i art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP między innymi art. 219 § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.