Czwartek 17 sierpnia 2017 Wydanie nr 3461

Nieznajomość adresu strony pozwanej ogranicza prawo do sądu?

12.07.2016 / ebos/hfpcz Nieznajomość adresu strony pozwanej ogranicza prawo do sądu?  

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła ETPC opinię przyjaciela sądu w postępowaniu w sprawie Orłowski przeciwko Polsce (skarga nr 5547/15). Sprawa dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do zwrotu pozwu, ponieważ nie zawiera on adresu pozwanego. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada, czy taka sytuacja nie narusza prawa do sądu wynikającego z art. 6 ust. 1 EKPC.

W pracę nad opinią przyjaciela sądu zaangażowana była pro bono Kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

W opinii omówione zostały praktyczne problemy z uzyskaniem przez powodów dostępu do informacji o adresie osoby fizycznej. Jednym z możliwych sposobów uzyskania takiej informacji jest zwrócenie się z odpowiednim wnioskiem do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. To proste z pozoru rozwiązanie wiąże się jednak z szeregiem potencjalnych problemów.

Przykładowo, nie do końca jasne są kryteria oceny przez organ administracji, czy osoba wnioskująca o dostęp do informacji adresowych posiada w tym interes prawny. Centrum nie wyszuka również informacji, jeżeli wnioskodawca nie poda wystarczającej ilości danych umożliwiających identyfikację strony pozwanej. Doprecyzowanie takich informacji może często być niemożliwe lub bardzo utrudnione. „W zdecydowanej większości przypadków pozwany nosi takie samo imię i nazwisko jak co najmniej kilka innych osób w Polsce. Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy tylko osób o najpopularniejszych nazwiskach, jak Nowak czy Kowalski/Kowalska. W takiej sytuacji Centrum nie udzieli informacji na temat adresu pozwanego, jeżeli nie otrzyma dodatkowych, indywidualizujących go danych. W przypadku nieposiadania przez powoda tego rodzaju informacji zainicjowanie postępowania sądowego może okazać się znacznie utrudnione.” – stwierdza adw. Łukasz Lasek z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Odmowa udzielenia informacji adresowej następuje w formie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzja ta ostatecznie podlega kontroli sądowo-administracyjnej, jednak może ona trwać bardzo długo. W tym czasie roszczenie cywilne może ulec przedawnieniu.

HFPC w opinii opisała również wybrane praktyki z innych państw regulujące obowiązek podania adresu pozwanego w piśmie rozpoczynającym postępowanie cywilne. Wymogu takiego nie przewiduje, np. prawo hiszpańskie – tam powód musi podać sądowi możliwie jak najwięcej informacji o stronie przeciwnej. W Irlandii, jeżeli powód nie jest w stanie podać dokładnego adresu przeciwnej strony, musi udokumentować, jakie środki przedsięwziął w celu jego uzyskania. Bezwzględny wymóg podania adresu nie odnosi się jednak w Irlandii do spraw dotyczących szkód na osobie. Wymóg wskazania adresu przeciwnej strony obecny jest również w procedurze cywilnej w Anglii i Walii. „W tych częściach Zjednoczonego Królestwa dostępne jest jednak dość wygodne rozwiązanie praktyczne. Dane adresowe osób fizycznych dostępne są bowiem co do zasady w tzw. rejestrze wyborczym (ang. electoral register)” – stwierdza Michał Kopczyński, prawnik HFPC.

Inne artykuły

Karalne niezawiadomienie o przestępstwie na szkodę dziecka

31.07.2017

Ważna zmiana w Kodeksie Karnym. Zmiana, która zacznie obowiązywać od 13 lipca br., nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zawiadomienie organów ścigania o przestępstwie na szkodę dziecka. Do tej pory był to tylko tzw. obowiązek społeczny...

Zbrodnia i kara po polsku

28.07.2017

"Im później się przychodzi po poradę prawną - czyli im dalej jest posunięte postępowanie - tym mniej jest opcji. Zdarza się, że ktoś przychodzi do mnie, gdy zapadł prawomocny wyrok w jego sprawie. Wtedy nie mogę już nic zrobić - a wcześniej było...

Grzywna za wycenę własnego mieszkania bez uprawnień?

10.08.2017

Kto bez uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości dokonuje określenia wartości nieruchomości lub trwale związanych z nieruchomością maszyn lub urządzeń, podlega karze grzywny w wysokości do 50 000 zł. Czy wiecie że… jeśli...

Czy odmowa zatrudnienia córki działacza partyjnego oznacza dyskryminację w zatrudnieniu?

24.07.2017

Lipiec mamy dość gorący politycznie, gdzie „córka leśnika” jest tylko skromną anegdotą. Warto jednak prześledzić losy sporu, który sprowadza się do prostego pytania: czy odmowa zatrudnienia w urzędzie stanowi dyskryminację w zatrudnieniu — jeśli...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.