Środa 22 listopada 2017 Wydanie nr 3558

18-latkowie wytwarzali materiały wybuchowe

29.05.2009 / ebos.pl/policja.pl 18-latkowie wytwarzali materiały wybuchowe  

Ponad kilogram materiałów wybuchowych zabezpieczyli policjanci u trzech młodych mieszkańców powiatu oleskiego. W domowym laboratorium funkcjonariusze ujawnili również narzędzia i substancje mogące służyć do ich wyrobu. Z uwagi na niebezpieczeństwo niekontrolowanej detonacji, policyjni pirotechnicy na nieczynnej żwirowni zneutralizowali część z zabezpieczonych materiałów.

Opolscy policjanci współpracując z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzech młodych mieszkańców powiatu oleskiego, podejrzewanych o wyrób i posiadanie materiałów wybuchowych.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez młodych ludzi, funkcjonariusze ujawnili substancje wybuchowe, w tym czarny proch, pentryt i TATP. - łącznie ponad kilogram gotowych materiałów wybuchowych. Ponadto policjanci zabezpieczyli substancje chemiczne i urządzenia mogące służyć do wyrobu materiałów wybuchowych. Ze względu na niebezpieczeństwo niekontrolowanego wybuchu, część materiałów policyjni pirotechnicy zdetonowali na nieczynnej żwirowni. Resztę substancji zabezpieczono do badań laboratoryjnych.

Jak ustalili śledczy, gromadzone i wytwarzane w piwnicy jednego z budynków w Oleśnie materiały wybuchowe i pirotechniczne, wykorzystywane miały być do konstruowania petard.

Ilość wytworzonych materiałów nie stanowiła na szczęście większego zagrożenia dla mieszkańców budynku. Jednak były to ilości wystarczające by nieumiejętne manipulowanie przy nich skończyło się tragicznie.

Zatrzymani 18-latkowie to uczniowie szkół średnich, mieszkańcy powiatu oleskiego. Przedstawiono im zarzut posiadania i wyrobu substancji wybuchowych, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

W sprawie tymczasowego aresztowania osób w podeszłym wieku

06.11.2017

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ani choroba, ani wiek nie stwarzają immunitetu wobec tymczasowego aresztowania. Jeżeli jednak władze decydują się na pozbawienie wolności, muszą sprostać obowiązkowi zapewnienia...

Prawo do grobu nie oznacza prawa do żądania ekshumacji pochowanych osób

31.10.2017

Niezależnie od tego czy prawo do grobu jest czy nie jest dobrem osobistym, spory żyjących dotyczące zmarłych trafiają i trafiać będą do sądów. Dziś zatem kilka akapitów o tym jaki skutek może mieć ustalenie prawa do grobu — czy może oznaczać...

Dać nadzieję na wolność

17.11.2017

Rozsiani po jednostkach penitencjarnych w Polsce, skazani na długie wyroki i dożywocie, sprawcy czynów, o których zwykle głośno w mediach – wielokrotni zabójcy. Nie są ujęci w statystykach, nie wiadomo, ilu ich dokładnie jest. Wiadomo natomiast...

Po śladach do przestępcy

20.11.2017

Na podstawie śladów butów jak po nitce do kłębka można dojść do sprawcy zdarzenia. Bo każde obuwie w trakcie użytkowania nabiera charakterystycznych cech. – Są to cechy indywidualne i niepowtarzalne. Na ich podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić...

Czy zadatek może stać się zaliczką?

13.11.2017

Czy zadatek z umowy przedwstępnej może stać się zwrotną zaliczką? Kiedy można żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (lub zachowania otrzymanego zadatku)? Jaki jest okres przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.