Poniedziałek 26 czerwca 2017 Wydanie nr 3409

18-latkowie wytwarzali materiały wybuchowe

29.05.2009 / ebos.pl/policja.pl 18-latkowie wytwarzali materiały wybuchowe  

Ponad kilogram materiałów wybuchowych zabezpieczyli policjanci u trzech młodych mieszkańców powiatu oleskiego. W domowym laboratorium funkcjonariusze ujawnili również narzędzia i substancje mogące służyć do ich wyrobu. Z uwagi na niebezpieczeństwo niekontrolowanej detonacji, policyjni pirotechnicy na nieczynnej żwirowni zneutralizowali część z zabezpieczonych materiałów.

Opolscy policjanci współpracując z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzech młodych mieszkańców powiatu oleskiego, podejrzewanych o wyrób i posiadanie materiałów wybuchowych.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez młodych ludzi, funkcjonariusze ujawnili substancje wybuchowe, w tym czarny proch, pentryt i TATP. - łącznie ponad kilogram gotowych materiałów wybuchowych. Ponadto policjanci zabezpieczyli substancje chemiczne i urządzenia mogące służyć do wyrobu materiałów wybuchowych. Ze względu na niebezpieczeństwo niekontrolowanego wybuchu, część materiałów policyjni pirotechnicy zdetonowali na nieczynnej żwirowni. Resztę substancji zabezpieczono do badań laboratoryjnych.

Jak ustalili śledczy, gromadzone i wytwarzane w piwnicy jednego z budynków w Oleśnie materiały wybuchowe i pirotechniczne, wykorzystywane miały być do konstruowania petard.

Ilość wytworzonych materiałów nie stanowiła na szczęście większego zagrożenia dla mieszkańców budynku. Jednak były to ilości wystarczające by nieumiejętne manipulowanie przy nich skończyło się tragicznie.

Zatrzymani 18-latkowie to uczniowie szkół średnich, mieszkańcy powiatu oleskiego. Przedstawiono im zarzut posiadania i wyrobu substancji wybuchowych, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Sędzia z pasją

01.06.2017

- Są takie lata, że nagle wybucha temat, że sędziowie, prokuratorzy powinni być aktywni i edukować młodzież, a potem na kilka lat akcja taka cichnie. Uważam, że powinno to być robione systematycznie. Trzeba młodzieży tłumaczyć, jak wymiar...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.