Czwartek 17 sierpnia 2017 Wydanie nr 3461

Czy świadek może zeznawać nietrzeźwy w sądzie?

21.11.2016 / ebos Czy świadek może zeznawać nietrzeźwy w sądzie?  

Dziś parę akapitów o tym czy świadek w sądzie może być nietrzeźwy? Rozchodzi się oczywiście o art. 49 par. 1 prawa o ustroju sądów powszechnych, który uprawnia sąd do nałożenia na każdego świadka — każdego, który narusza powagę sądu, spokój lub porządek czynności sądowych, a także ubliża sądowi — grzywnę porządkową w wysokości do 3 tys. złotych lub 14 dni aresztu.


art. 49 § 1 pusp
W razie naruszenia powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych albo ubliżenia sądowi, innemu organowi państwowemu lub osobom biorącym udział w sprawie, sąd może ukarać winnego karą porządkową grzywny w wysokości do 3000 złotych lub karą pozbawienia wolności do czternastu dni; osobie pozbawionej wolności, w tym także tymczasowo aresztowanej, można wymierzyć karę przewidzianą w przepisach o wykonywaniu kary pozbawienia wolności albo w przepisach o wykonywaniu tymczasowego aresztowania.

Dla jasności: kara porządkowa nie jest wykroczeniem, zatem nie ma mowy o całej procedurze (wniosek o ukaranie, obwiniony, obrona, etc.) — sąd wydaje postanowienie, które jest natychmiast wykonalne (art. 50 par. 1 pusp). Ukarany świadek może wnieść zażalenie do sądu wyższej instancji, do zażalenia stosuje się przepisy postępowania właściwe w sprawie (czyli kpc jeśli to sprawa cywilna i kpk jeśli to sprawa karna).

No dobra, a skąd wiadomo, że dotyczy to także nietrzeźwego świadka — który nie rozrabia, nie ubliża, nie narusza powagi, etc.?

Oczywiście wynika to z orzecznictwa — i tak w postanowieniu Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 26 października 2011 r. (sygn. akt II AKz 701/11) stwierdzono, że nałożenie kary porządkowej na świadka, który stawił się na rozprawę w stanie znacznej nietrzeźwości było słuszne, gdyż czyn taki stanowi zniewagę sądu — albowiem art. 49 par. 1 pusp odnosi się do znieważenia sądu słowem lub gestem, ale i w każdy inny sposób (podobnie postanowienie SA w Katowicach z 2 sierpnia 2006 r., II AKz 514/06).

Niemniej rzecz jasna wskutek spożycia alkoholu świadek musi wprawić się w stan nietrzeźwości — chociaż samo stawienie się podchmielonego świadka na rozprawę jest naganne, zastosowanie kary porządkowej wymaga uprzedniego zachowania utrudniającego lub uniemożliwiającego przeprowadzenie rozprawy (postanowienie NSA z 11 stycznia 2010 r., I OZ 1187/09 oraz postanowienie SA w Lublinie z 6 kwietnia 2005 r., sygn. akt II AKz 87/05).

Co należy rozumieć w ten sposób, że świadek, który wypił lampkę wina niekoniecznie się zaprawiając, nie powinien podlegać grzywnie z art. 49 par. 1 pusp.

Olgierd Rudak - Czasopismo Lege Artis
(fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Inne artykuły

Karalne niezawiadomienie o przestępstwie na szkodę dziecka

31.07.2017

Ważna zmiana w Kodeksie Karnym. Zmiana, która zacznie obowiązywać od 13 lipca br., nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zawiadomienie organów ścigania o przestępstwie na szkodę dziecka. Do tej pory był to tylko tzw. obowiązek społeczny...

Zbrodnia i kara po polsku

28.07.2017

"Im później się przychodzi po poradę prawną - czyli im dalej jest posunięte postępowanie - tym mniej jest opcji. Zdarza się, że ktoś przychodzi do mnie, gdy zapadł prawomocny wyrok w jego sprawie. Wtedy nie mogę już nic zrobić - a wcześniej było...

Grzywna za wycenę własnego mieszkania bez uprawnień?

10.08.2017

Kto bez uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości dokonuje określenia wartości nieruchomości lub trwale związanych z nieruchomością maszyn lub urządzeń, podlega karze grzywny w wysokości do 50 000 zł. Czy wiecie że… jeśli...

Czy odmowa zatrudnienia córki działacza partyjnego oznacza dyskryminację w zatrudnieniu?

24.07.2017

Lipiec mamy dość gorący politycznie, gdzie „córka leśnika” jest tylko skromną anegdotą. Warto jednak prześledzić losy sporu, który sprowadza się do prostego pytania: czy odmowa zatrudnienia w urzędzie stanowi dyskryminację w zatrudnieniu — jeśli...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.