Wtorek 27 czerwca 2017 Wydanie nr 3410

Wirtualne sceny zbrodni na Akademii Koźmińskiego

18.01.2017 / ebos/Nauka w Polsce Wirtualne sceny zbrodni na Akademii Koźmińskiego  

Jak przeprowadzić oględziny miejsca zbrodni? Studenci prawa na Akademii Leona Koźmińskiego będą się tego uczyć za pomocą gry edukacyjnej, opartej o technologię wirtualnej rzeczywistości. Nową metodę nauczania zaprezentowano we na konferencji prasowej.


"Doszliśmy do wniosku, że wirtualna rzeczywistość tylko pozornie nie współgra ze studiami prawniczymi" – stwierdziła podczas konferencji prasowej autorka scenariusza wirtualnej gry, prof. Monika Całkiewicz, która ma prokuratorskie doświadczenie w obserwowaniu pracy techników kryminalistycznych.

"Jestem bardzo daleka od stwierdzenia, że prawa można uczyć czytając kodeks albo podręcznik – prawo jest nauką bardzo praktyczną" – dodaje prof. Całkiewicz. I przekonuje, że nauczanie studentów dokonywania oględzin miejsca zbrodni w wirtualnym środowisku przypominającym do złudzenia prawdziwą sytuację daje młodzieży szansę nauki na własnych doświadczeniach.

Opracowana na Akademii Leona Koźmińskiego gra edukacyjna przeznaczona jest to wykorzystania podczas zajęć z kryminalistyki. Studenci prawa, korzystając z gogli VR, mają za zadanie zabezpieczenie śladów i dowodów rzeczowych oraz ustalenie, czy doszło do zabójstwa. Ich pracę analizuje wykładowca, który wskazuje popełnione błędy, np. pominięcie śladów lub nieprawidłową kolejność ich zabezpieczania.

Prof. Monika Całkiewicz zauważa, że zwykłe gry RPG mają za zadanie przede wszystkim bawić graczy, ale już niekoniecznie - uczyć. "Im więcej śladów, jakie uczestnik gry znajdzie – nieważne w jakiej kolejności to zrobi i jak je zabezpieczy – tym więcej ma z tego przyjemności" - mówi. Tymczasem założeniem gry opracowanej na Akademii Koźmińskiego jest przede wszystkim nauczenie studentów prawidłowego zachowania podczas oględzin miejsca przestępstwa.

"Nie chodzi tylko o to, żeby po prostu zabezpieczyć wszystkie ślady, ale również, by zrobić to w odpowiedniej kolejności, wkładać je do odpowiednich pojemników – tak, jak by to się działo na miejscu zdarzenia. Chodzi o to, żeby student umiał poruszać się po tym miejscu, żeby robił to w odpowiedniej sekwencji i nie zadeptywał śladów" – tłumaczy prof. Całkiewicz.

Dodaje, że podczas korzystania z gry kluczowa jest rola wykładowcy, który może ocenić i skomentować działania studenta: "Tylko dzięki jego współpracy ze studentem możliwe jest rozwiązanie zagadki kryminalnej".

Inspiracją dla pomysłodawczyni projektu i szefowej marketingu Akademii Leona Koźmińskiego - Darii Kowalskiej - była anegdota o prokuratorze, który na oględziny miejsca zbrodni zwykł wysyłać swoje aplikantki, gdyż obrzydzał go widok zwłok. "Wydawało mi się, że dobrze byłoby, gdyby student mógł się przekonać, czy wybór konkretnej aplikacji jest dla niego" - powiedziała.

Okazało się, że nie tylko ten aspekt tego typu edukacyjnej gry VR jest przydatny w nauczaniu studentów, gdyż "wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do nauki przeprowadzenia we właściwy sposób oględzin miejsca zbrodni ma ogromną wartość edukacyjną" - dodaje.

Jak zaznacza Daria Kowalska, nie jest to pierwszy interaktywny kurs na Akademii Leona Koźmińskiego. W tym momencie ok. 30 kursów na uczelni wykorzystuje gry oraz nowoczesne metody dydaktyczne, takie jak opaski do pomiaru koncentracji czy okulary 3D. "Technologie cyfrowe są wykorzystywane przez nas jako technika dydaktyczna na zajęciach z zarządzania projektami, przedsiębiorczości czy finansów" – wylicza.

Inne artykuły

Korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem (art. 45 ust. 2 pkt 1 pord)

12.06.2017

Wszyscy (?) wiedzą, że nie wolno rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem (chyba że korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawki). Niektórzy jednak pytają — czy dozwolone jest rozmawianie przez telefon na rowerze? Odpowiedź jest...

Skazani na wschodniej granicy

09.06.2017

Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej. Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat...

Czy hycel ma prawo do wynagrodzenia za zlecenie odłowienia bezpańskiego psa?

23.06.2017

Obowiązkiem gmin jest wyłapywanie i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom — zaś obowiązkiem każdego z nas jest powiadomienie o napotkanym bezpańskim psie lub kocie — jak to się ma do interwencji hycla po wezwaniu do agresywnego psa? Czy w takim...

Ojciec zza krat

27.06.2017

Niedawny Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być...

Sądowe potworki - rzecz o idotyzmach z ocen kwalifikacyjnych

19.06.2017

Wielu pracowników sądów ma wrażenie, że od pewnego czasu do sądów wprowadzane są zasady przeniesione rodem z korporacji. W efekcie często powstają tyleż samo śmieszne, co tragiczne potworki. „Pro klienckie” nastawienie, „ankiety badania...

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.